Idioti! Je to promyšlená strategie, která může mít nedozírné následky, varuje odborník

ROZHOVOR – V Poslanecké sněmovně to již týdny vře kvůli plánovanému zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Podle ministra financí Andreje Babiše to narovná zdeformované podnikatelské prostředí. Opozice namítá, že tvrdě dopadne na ty nejmenší živnostníky, kteří budou muset doslova „zavřít krám“. Opravdu bude tak zle? A komu naopak EET prospěje? Na to jsme se zeptali nezávislého odborníka Františka Havláta.

Ministr financí Andrej Babiš se při návrhu elektronické evidence tržeb inspiroval Chorvatskem. Tvrdí, že by evidence měla napomoci k narovnání podnikatelského prostředí. Je to podle Vás ten správný nástroj, jak toho docílit?

Podle mě je naprosto nelogické, že se někdo v České republice inspiroval právě Chorvatskem, které se nachází v úplně jiné ekonomické situaci, než jsme my. Proto tvrdím, je to špatně, neboť ani v Chorvatsku tenhle systém nefunguje, alespoň podle mých informací. Určitě souhlasím, že je zapotřebí narovnat podmínky v České republice, ale primárně musíme začít u velkých firem. Myslím tím banky, nadnárodní korporace, řetězce, anebo úniky finančních prostředků do daňových rájů. V další řadě třeba i takové firmy, jako je Agrofert, kde si v podstatě najímají daňové poradce pro takzvanou optimalizaci zisků. A až tady toto nějakým způsobem ošetříme a narovnáme, můžeme řešit také živnostníky, kteří možná mají nějaké úniky, ale podle mě jsou celkem irelevantní. Jsem přesvědčen, že živnostník si maximálně pomůže s „drobnostmi". Ale komplexně si rozhodně nemyslím, že živnostníci jsou podvodníci, zloději nebo něco jiného. Živnostníky musíme podporovat, a ne šikanovat.

Psali jsme:
Expert: Řešení krize na venkově? Zamezit dovozu plodin, které si dokážeme sami vypěstovat a zpracovat
Nekvalitní potraviny v zahraničních řetězcích zničí naše zdraví. Odborník varuje před velkým rizikem  

Co tedy vlastně Babiš tímto krokem sleduje?

Dovoluji si tvrdit, že je vše důkladně promyšlené a propracované. Záměr je pravděpodobně následující, čím víc se v České republice zlikviduje malých firem, podnikatelů-živnostníků na venkově, o to efektivněji se budou prosazovat velké zahraniční nebo tuzemské firmy. Pochopitelně, se tím naskytne jedinečná možnost pro firmy podobné Agrofertu, které můžou mnohonásobně zvýšit výrobu svých potravinářských výrobků, ať už pekařských, mastných či mléčných. Tohle může mít nedozírné následky. Místo toho, abychom podporovali a zpřístupnili veškeré dotace pro malé firmy, uděláme opak. Dotace by měly být určeny právě malým firmám, ať už jde o zednickou, tesařskou dílnu nebo výrobce potravin. Smysl dotací musí plnit zejména malé firmy. Ovšem je nutno počítat i s dobou, kdy dojde k mezigenerační výměně. To znamená, když požádá o dotace podnikatel nacházející se ve věkové skupině čtyřicet a více let, měl by to pak následně předat dále-svým dětem. A nějakým způsobem i oni na tu tradici naváží. Potom dotace mají smysl. Není přece možné, abychom dnes vzali dotace, které platíme z finančních prostředků daňových poplatníků a podporovali jimi velké (megalomanské) firmy. A je již jedno, jestli se jedná o zahraniční nebo české.

Opoziční ODS a TOP 09 varují před dopadem EET na malé živnostníky a podnikatele. Varují, že velké množství z nich skončí. Myslíte si, že to reálně hrozí?

Určitě. Postiženi budou hlavně obce do tisíce obyvatel, kde dnes máme podnikatele, řekněme třeba obchodníky, hostinské, ale i řemeslníky, kteří podnikají, že je to sotva uživí. A pokud je EET zruší, tak budou mít pouze dvě varianty – buď skončí na úřadu práce, anebo se nechají někde zaměstnat- při troše štěstí naleznou práci, ale možná s tím rozdílem, že budou nuceni dojíždět třicet až sedmdesát kilometrů. Což by nebylo dobře. Proto tady musí být podpora těchto malých živnostníků, a ne vymýšlet různé nástroje, prostředky k jejich likvidaci. Není snad potřeba zdůrazňovat, že to dopadne i na podnikatele ve městech, ale pochopitelně méně než na venkově. Znovu dojde k radikální urbanizaci obyvatel, aby nalezli alespoň „nějakou" práci a nemuseli tolik dojíždět. Tím vzniknou problémy spjaté s nedostatečným věnováním se rodině a výchově dětí. Ale když skončí na úřadu práce, bude to mít fatální dopad na rodiče, děti a jejich demotivaci k práci, protože budou vědět, proč a hlavně díky komu rodiče skončili s prací. Tady spatřuji asi úplně největší chybu ze strany státu.

Zeptám se trošku jinak. Když EET všem těmto skupinám uškodí, komu pak přinese prospěch?

EET určitě zase prospěje velkým firmám, například i Agrofertu. Když tady skončí drobní podnikatelé pracující v potravinářství, tak je jasné, že třeba Agrofert zaujme ty „vyklizená" místa po těchto podnikatelích, a tím následně zvýší svoji výrobu. Ano, určitě rád se toho ujme. A jak už tomu bývá, ministerstvo financí zajistí i další návaznosti. Tím myslím, hlášení o DPH, čímž stát získá další (nepodstatné) informace. A já se ptám, proč má mít stát informace o tom, kdo, kde, s kým, jak, v jakém množství a jaké ceně obchoduje? Není to naprosto absurdní a zbytečné? Stát musí chtít podporovat hlavně ty malé, aby se zvýšila zaměstnanost nejen na venkově. Opakuji, těžit z toho budou jen velké firmy, řetězce a další, kteří budou ovládat ten nuceně vyklizený prostor po malopodnikatelích.

EET tedy říkáte razantní ne. Pokud přistoupíme na argument, že v tomto směru jsou zde daňové úniky, co by tedy mohlo podnikatelské prostředí narovnat?

Ujišťuji každého, jenž má názor, že je zde zdeformované podnikatelské prostředí kvůli malým firmám a živnostníkům, tak mohu jen odpovědět: hlupák a idiot. Omlouvám se za takovéto oslovení, ale nemůžu jinak. Ten dotyčný vůbec netuší, o čem je podnikání rodinného typu. Náš trh pokřivily především velké nadnárodní i tuzemské společnosti, které pančují potraviny nebo prodávají nekvalitní zboží. Křiví je tím, že nám prodávají něco, co už s kvalitou nemá nic společného. Ano, souhlasím s panem ministrem Babišem, že jestli někdo v České republice křiví, ničí trh, tak jsou to právě velké korporace. Protože ty nejvíce podvádí české občany. A v žádném případě to nedělají malé firmy ani živnostníci. Je zapotřebí, jak už jsem předeslal, řešit nadnárodní banky, velké společnosti, které mají sídlo mimo Českou republiku. Přece jim nedovolíme, aby na nás občanech České republiky tak jednoduše a výhodně vydělávali. Já si myslím, že z logiky věci by měly prioritně podnikat české firmy a podnikatelé, abychom předávali tradice a zkušenosti z generace na generaci. Nenechejme vládu, aby je (nás) záměrně likvidovala.

Díky za rozhovor.

Související

Uznávaný odborník na zemědělství František Havlát

Všechno je špatně, politici dělají chyby. Ať se Čunek věnuje cikánům, těm rozumí, spustil odborník

Brno - Zlínský kraj bojuje proti africkému moru prasat. Nakoupil elektrické ohradníky, které budou osazeny kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Dnes by měli na místech pro ohradníky sekat trávu a upravovat terén. Samotné ohradníky by se měly podél ohniska nákazy začít instalovat v pátek ráno. Podle odborníka na zemědělství a venkov Františka Havláta, ale tato opatření přichází příliš pozdě. Otázkou podle něj je, zda jde jen o hloupost zodpovědných osob, nebo o plán s cílem zničit malochovy prasat nejen na Moravě.

Více souvisejících

František Havlát elektronická evidence tržeb EET

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy