Novým ombudsmanem bude bývalý ústavní soudce Varvařovský

Praha - Bývalý ústavní soudce a kandidát trojkoalice ODS, TOP 09 a VV Pavel Varvařovský (65) se stal novým veřejným ochráncem práv. Na své mimořádné schůzi ho tajnou volbou v druhém kole v úterý zvolila 98 hlasy dolní komora Parlamentu.

"Tak vám tedy pěkně děkuji," prohlásil Varvařovský ihned po svém zvolení. "Jsem si vědom, že ztrácím svou svobodu, svou nezávislost," dodal a slíbil, že funkci ombudsmana však bude vykonávat stejně odpovědně, jako vykonával funkci ústavního soudce.

Do druhého kola postoupil Varvařovský spolu s prezidentovým nominantem Johnem Bokem. Ten v druhém kole získal 22 hlasů. Celkově hlasovalo 154 poslanců, 34 odevzdaných hlasů bylo neplatných.

Varvařovský musí do deseti dnů složit slib u předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), poté mu začne šestileté funkční období.

O křeslo veřejného ochránce práv se v prvním kole utkal na úterní mimořádné schůzi dolní komory Parlamentu s politickým aktivistou Johnem Bokem, předsedou židovské obce Františkem Bányaiem a bývalým jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem. Zahradník a Bányai však do druhého kola volby nepostoupili. První získal deset hlasů, druhý pět.

"Veřejný ochránce práv má být více vidět, více slyšet, má říkat, co si myslí. Má to být jeho povolání, má být tím, kdo lidem dá pocit, že byli někým vyslechnuti, někým, komu nejsou jeho problémy k smíchu," řekl ve svém projevu před zvolením Varvařovský. Dodal, že funkce ombudsmana není ani mylná, zbytečná či falešná, neboť přináší lidem prospěch.

Varvařovský prohlásil, že chce navázat na práci zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. Připustil však, že by chtěl rozšířit pravomoci veřejného ochránce práv tak, aby mohl spolupracovat i s Ústavním soudem. "Veřejný ochránce práv by měl mít právo obrátit se sám na Ústavní soud, dojde-li na základě zkušeností, které získá, k názoru, že některý zákon je natolik nepovedený, až je neústavní," řekl. Dodal, že nejlepší šéf úřadu je takový, který umí vybrat lidi, kteří vědí, co je potřeba udělat. "Já bych svou roli viděl v právní osvětě, v psaní," poznamenal.

Do křesla veřejného ochránce práv Varvařovského (65) nominoval Senát. Podporu získal od poslanců Věcí veřejných, ODS i TOP 09.

Varvařovský vystudoval v šedesátých letech Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze. V roce 1973 pak získal doktorát v oboru správní právo.

Mezi lety 1969 až 1984 pracoval jako podnikový právník v několika státních podnicích. Od roku 1985 do roku 1990 působil jako odborný asistent v Institutu pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví v Brně. "Je- li zem okupovaná cizími vojsky, slušný muž nedělá kariéru," prohlásil k tomuto období ve sněmovně.

V roce 1991 byl poradcem zmocněnce vlády ČSFR pro otázky uprchlíků. "Díky této funkci jsem dost cestoval po Evropě, abych se dověděl, jak to dělají s imigranty v tradičních hostitelských zemích. Na sklonku tohoto svého působení jsem o novém uprchlickém zákoně přednášel soudcům a doktoru Motejlovi jsem asi padl do oka, protože mi nabídl, zda bych se nechtěl stát soudcem vznikajícího správního kolegia federálního nejvyššího soudu," uvedl ve svém životopise Varvařovský.

O rok později, v září roku 1992, byl jmenován soudcem Nejvyššího soudu ČSFR, po rozdělení, 1. ledna 1993 pak soudcem Nejvyššího soudu ČR. „Ve svých 46 letech jsem udělal justiční zkoušky a v září 1992 jsem byl jmenován soudcem Nejvyššího soudu ČSFR, který za tři měsíce zanikl. Ale nějakým řízením osudu se jako jediný federální orgán přeměnil na Nejvyšší soud ČR a já se stal (spíše než soudcem) jakýmsi Motejlovým pobočníkem pro přesun této instituce z Prahy do Brna,“ vzpomíná Varvařovský.

Soudcem Ústavního soudu se stal 29. března 1994, kdy jej prezident Václav Havel jmenoval. V této funkci pak Varvařovský setrval po celé desetileté funkční období.

"To, jaký jsem byl soudce, sám hodnotit nechci a ani objektivně nemohu. Snad jen formulí, kterou konzulové římští končívali svůj roční mandát – udělal jsem, co jsem mohl, ať učiní lépe, kdo může," uzavírá Varvařovský.

Varvařovský publikoval odborné články na téma správního soudnictví a medicínského a pracovního práva v právnických časopisech. Je autorem několika učebních textů pro další vzdělávání zdravotnických pracovníků, externě přednáší právní problematiku na VUT v Brně. Je také členem vědecké rady Západočeské univerzity v Plzni.

Související

Anna Šabatová

Šabatová: Nový ombudsman by měl vzejít z kandidátů Senátu

Poslanci by měli vybrat nového veřejného ochránce práv z kandidátů navržených Senátem, když ve výběru nezůstal nikdo, koho navrhl prezident Miloš Zeman. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla nynější ombudsmanka Anna Šabatová.

Více souvisejících

Pavel Varvařovský ombudsman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy