Grebeníček: Co je za podivnými tanečky Johna, Pospíšila a Vesecké?

Praha - Ministr vnitra Radek John se nyní, dva měsíce po jmenování vlády, znovu veřejně vyjádřil, že vláda musí naléhavě odstranit z funkce nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, zamýšlí se poslanec Grebeníček.

Bez jejího odvolání podle něj prý nelze o nějaké vládě práva a vážně míněném boji proti korupci mluvit. Ve svém zájmu odvolat nejvyšší státní zástupkyni se přitom ministr vnitra vzácně shoduje i s ministrem spravedlnosti za ODS Jiřím Pospíšilem.

Na tak hlasitě deklarovaném zájmu ministrů vnitra a spravedlnosti o skalp nejvyšší státní zástupkyně je pozoruhodné jedno. Oba mají o Vesecké a její úloze na státním zastupitelství velmi špatné mínění. A oba se shodují v tom, že nechtějí poctivě přiznat a jasně pojmenovat důvody, pro které ji považují za tak nebezpečnou překážku v průchodu spravedlnosti a práva. Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká kontruje. Oběma ministrům a veřejnosti prostřednictvím médií oznamuje, že státní zastupitelství i ona sama jedná vždy a všude zcela a důsledně v mezích platných předpisů a etiky a že u sebe samé žádné, ani sebemenší pochybení neshledává.

Z tak rozporných postojů, výroků a činů ministra spravedlnosti, ministra vnitra a nejvyšší státní zástupkyně si občan vyvodí tři možné závěry. Ten první je, že ministři důvodně (nebo nedůvodně či křivě?) podezírají nejvyšší státní zástupkyni z nahrávání korupci, ze zneužívání funkce a pravomoci veřejného činitele a možná i z nešetření anebo i krytí trestné činnosti v případě politicky citlivých nebo velkých kauz. Druhý možný závěr je, že ministři nejvyšší státní zástupkyni z ničeho nepodezírají, ale pouze ji před veřejností účelově denuncují a očerňují, protože nechtějí občanům přiznat, že na personální změně v čele státního zastupitelství mají vlastní osobní či stranický zájem. Třetím možným závěrem je, že veřejnost svým způsobem klamou všichni tři funkcionáři a čistý štít nemá ani jeden z nich.

Který z těch závěrů odpovídá realitě? Nebo jde o průnik některých dvou, nebo všech?

Současný ministr spravedlnosti už jednou možnost vyřídit si účty s nejvyšší státní zástupkyní měl. V čele resortu byl podvakrát i v politicky korupční vládě Mirka Topolánka, kterou prezident republiky označil za nejzlobbovanější, jakou kdy republika měla. Tenkrát ani aféra Jiřího Čunka, ani řada dalších blamáží nepřiměly Jiřího Pospíšila, aby její odvolání účinně prosazoval. Nový ministr vnitra zas po nástupu do funkce čelí tlaku otázek na své kontakty s jedním z kmotrů ODS a složitě také vysvětluje svou odpovědnost v kauze údajně velmi předražených zakázek firmy, v níž zaujal funkci předsedy představenstva, pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

Kredit nejvyšší státní zástupkyně je od kauzy Čunek mediálně devalvován sporem, v němž musela strpět rozbory označující ji za součást justiční mafie. Její odchod z funkce doporučila jak profesní organizace státních zástupců, tak i Soudcovská unie. Šetření velké kauzy pražského magistrátu ovládaného ODS, takzvané opencard, podle významné stěžovatelky mělo policii půl roku znemožňovat právě státní zastupitelství.

Také nové korupční podezření na fixlované a předražené zakázky pro armádu není spojeno s dobrou prací státního zastupitelství či policie. Někteří členové současné vlády vysvětlují aféru jako pokračující chlív v resortu obrany, za který prý nesou odpovědnost už od devadesátých let lidovci. Resortem obrany, pověstným trestuhodným vyhazováním miliard a naplano šetřenými korupčními aférami, však prošli v klíčových pozicích i současný ministr financí Miroslav Kalousek a místopředsedkyně sněmovny za TOP 09 Vlasta Parkanová. Svéráznou roli zde hraje i prodloužená ruka bývalého generálního tajemníka NATO G. Robertsona. Ano, jde o Alexandra Vondru a jím prosazované nákupy od zbrojovky Steyr. Je státní zastupitelství na tom, že v resortu obrany zmizely desítky miliard a že kauzy vyskakují rok co rok jak houby po dešti, bez viny?

Jaká je záruka, že vláda Petra Nečase není pokračující vládou korupce, klientelismu a tunelování státního rozpočtu a peněženek občanů? Z tanců ministrů spravedlnosti, vnitra, ale i samého premiéra kolem nejvyšší státní zástupkyně a tématu nepostižitelnosti korupce plyne, že žádná. Pravdu o skutečném stavu věcí, o tom, co proti sobě všichni odpovědní mají, se veřejnost od »odpovědné« vlády nedoví, natož aby se dočkala nastolení vlády práva.

Miroslav Grebeníček, poslanec PČR

Související

Vojtěch Filip

KSČM změní tváře. Z vedení odejde Filip, ze Sněmovny Grebeníček

Bez ohledu na výsledek říjnových voleb čeká KSČM změna, po šestnácti letech skončí v jejím vedení předseda Vojtěch Filip, mandát poslance nebude obhajovat jeho předchůdce Miroslav Grebeníček, na kandidátku se nedostal předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Záměr nekandidovat na mimořádném sjezdu potvrdil Filip spolustraníkům na pátečním zasedání výkonného výboru, řekl ČTK první místopředseda komunistů Petr Šimůnek.
Miroslav Grebneníček /KSČM/

Rodeo ve Sněmovně kvůli církvím: Grebeníček útočil na Senát a Nečasovu vládu

Sněmovna ani dnes nedokončila debatu o návrhu KSČM na takzvané zdanění církevních restitucí, který vetovali senátoři. Poslanci projednávání přerušili kvůli jinému pevně zařazenému bodu o elektronických neschopenkách a už se k němu nevrátili. Marek Benda (ODS) tak nestačil dočíst brožuru, kterou o zdanění státních náhrad církvím za majetek nevydaný v restitucích sepsala pro pražské arcibiskupství skupina ekonomů a právníků.

Více souvisejících

Miroslav Grebeníček Radek John

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 46 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy