Jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky? Běhá tady divoká zvěř, zuřil u Jílkové Okamura. Zastal se ho i Brichta a Jedlička z Liberlandu

Praha – Evropská unie čelí kritice, někteří poukazují na to, že migrační krizi naprosto nezvládá. Ozývají se hlasy, podle kterých by bylo České republice lépe, kdyby z unie odešla a osamostatnila se. Další varují, že by to zemi přišlo velmi draho a výsledky by byly téměř nulové. Oba tábory se střetly v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.

Přeseda hnutí SPD Tomio Okamura hned na začátek poděkoval moderátorce za odvahu ho pozvat, dodal, že média ho už rok cenzurují a umístila ho na černou listinu. Ćlenství v EU podle něj přináší celou řadu mýtů. Vysvětloval třeba to, že volný pohyb osob, zboží i kapitálu je možný i bez unie. Těchto věcí se dá podle něj dosáhnout i smlouvami, jako to má Švýcarsko nebo Norsko. Navíc by tak Česku zůstala svoboda. Čleství v EU je teď podle něj jen politicko-byrokratický proces.

S tím ale rázně nesouhlasil místopředseda Poslanecké sněmovny a lidovec Jan Bartošek. Okamura podle něj téma zneužívá. Uvedl, že pokud by k odchodu Česka došlo, zůstalo by 75 tisíc lidí bez práce. „To snad není možné, to je lež," skočil mu do řeči Okamura. Bartošek ho napomenul a pokračoval. Kromě nezaměstnanosti by podle něj vzrostly i ceny potravin, navíc by byla poškozena celá ekonomika. „Chcete poškodit Česku republiku a lidi," nařkl Okamuru Bartošek.

Mohli bychom být jako Norsko

Předseda hnutí SPD ale poukazoval, že historicky nejnižší nezaměstanost v Česku byla před vstupem do EU, po vstupu pak vzrostla. „Chcete říct, že Německo investovalo do Škodovky a teď zavře trh? Děláte si legraci," trval Okamura na tom, že by ekonomicky odchod z EU zemi nepoškodil. Ekonom Miroslav Zámečník poukazoval, že každá mince má dvě strany a že Okamura zapomněl dodat, že i třeba Norsko dodržuje většinu evropské legislativy, navíc za výhody musí platit, dotace ale nedostává žádné. Navíc má Oslo s EU uzavřeno asi 250 smluv a to podle něj nejde domluvit jen tak přes noc. S tím souhlasí i ekonom a prezident Liberlandu Vít Jedlička.

Dodal, že i vystoupení je dlouhodobý proces, v rámci kterého by se takové smlouvy daly vyjednat. Norsko navíc nemuselo přijmout asi třetinu legistalivy EU, což je o 30 procent menší zátěž. Kvůli regulaci v rámci EU je pak prý ekonomika každoročně bržděna o 3 až 4 procenta. Jílková připomněla čísla Nejvyššího kontrolního úřadu, podle kterého Česko dostalo z EU o 480 miliard korun více, než poslalo. Tomu se ale příznivci myšlenky vystoupení z EU vysmáli.

Členství v EU je i součástí politického ukotvení

Podle důchodce Ivo Petříka není členství pouze otázkou ekonomiky, ale i politického ukotvení. „Už 70 let nemáme válku a to je nevídané," vysvětloval. Podle zpěváka Aleše Brichty však válka může brzy přijít, v té souvlosti zmínil migrační krizi. Uvedl, že to „dobráci", kteří přichází, mohou Evropu ve váce zpustošit. Jílkové se nelíbilo, že Brichta tričkem pohoršuje, donutila ho, aby si zapl svetr a hanlivý nápsi skryl. „Jsme ve veřejnoprávní televizi a vy máte tričko amorálně paušalizující muslimy," komementovala to moderátorka. Především při slově veřejnoprávní se část publika smála. Brichta pak ještě dodal, že konflikty budou neustále narůstat a že situace by se ve válku mohla vyhrotit. Mohl by prý nastat střet kultur mezi islámem a západem.

Okamura k tomu podotkl, že by Česko po odchodu z EU mělo samostatnou zahraniční politiku, což by znamenalo, že by nebylo třeba přijmout 3500 uprchlíků a zaplatit za ně 4,3 miliardy. „Zatímco důchodcům přidali 40 korun," zlobil se Okamura. Pokud se připočítá slučování rodin a fakt, že průměrná muslimská žena má 8 dětí, situace podle něj bude velmi vážná. Toho se chytil Bartošek, který připomněl, že vláda kvóty neschválila a slučování rodin zatím nepovolila. Okamura se podle něj veze na populistické vlně. Dodal, že pokud by Česko odmítlo přijmout válečné uprchlíky, dopustilo by se válečného zločinu. „Apelujete na lidi a na jejich strach. Jako politik máte zodpovědnost, je třeba hledat smysluplná řešení a to vystoupení z EU není," má jasno lidovec.

Běhá tu zvěř, která znásilňuje

Jedlička připomněl, že by Česko získalo kontrolu nad vlastními hranicemi a nemuselo by si nechat líbit žádný diktát. „Získáme opět suverenitu," básnil. Podle důchodce Petříka je nezávislá zahraniční politika jen mýtus, protože Česko leží uprostřed Evropy a podle toho musí jednat. „To se musím smát. Ještěže na to Okamura nemá vliv," dodal k zahranční politice Petřík. Brichta namítá, že přijetím kvót země souhlasí s tím, aby migranti ze severní Afriky „přišli na Labe". „Každý si může vzít pár turistů," dodal ironicky. Brichta- Bartošek připustil, že kvóty jsou nefunkční, To si podle něj uvědomuje už i celá EU. Proto je nutné zavést jasné a rozhodné kroky a všechny ekonomické migranty vracet obratem zpět.

Mladého diváka Michala Mece zajímalo, jak by Česko s tak malým počtem policistů a vojáků hranice hlídalo, když to nešlo ani v době komunismu mnohem většími silami. Okamura se zlobil na všechny vlády, protože je teď země rozkradná. Prvním krokem podle něj musí být donutit USA, Velkou Británii a Francii, aby se vzdaly své politiky na Blízkém východě. A následně zvýšit ostrahu hranic. „Vy máte kvetoucí byznys. Kolik ubyde turistů z Japonska a Koreje, když padne Schengen a budou opět potřebovat víza speciálně pro Česko?" udeřil na Okamuru ekonom Zahradník. „Nepleťte se do oboru, kterému nerozumíte. Běhá tu zvěř, která v Německu znásilňuje. To proto se sem turisté bojí jezdit," zuřil Okamura. Jedlička dodal, že se obává, že Schengen zkolabuje dřív, než by Česko z EU stihlo vystoupit. Právě obnovení hranic považuje za jediný způsob jako nekontrolovanou migraci zastavit.

Španělsko je důkaz, že ochrana hranic je možná

„Už vidím, jak jede Okamura do Washingtonu vyjednávat, aby Amerika přestala bojovat. Určitě by se vrátil z úspěchem," ironicky komentoval Okamurovy plány Bartošek. Řešením je podle něj ochrana vnějších hranic Schengenu, důraz je třeba klást především na Turecko, Itálii a Řecko. Podle dalšího z diváků ale EU navzody deklaracím nezvládá ochranu svých obyvatel. „Na hranici čeká 30 milionů lidí. A pohraniční stráž může vzniknout nejdřív na podzim, to už tady všichn budou," obává se divák.

Bartošek přiznal, že EU v tomto směru poněkud zaspala, přesto se ale už vzpamatovává. „Teď je třeba říci: Evropo, budíček! EU musí začít chránit své hranice," myslí si lidovec. Zámečník poukázal na Španělsko, které s migrací problém nemá, přestože leží jen pár kilometrů od Maroka. „To je důkaz, že když se chce, jde všechno," dodal ekonom.

Jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky

Jednoho z mladých lidovců v publiku zajímalo, kde stát na ochranu hranic vezme peníze. „Tak mi tedy řekněte, jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky," opáčil mu zostra Okamura. Následně se strhla velká hádka, kterou musela uklidňovat moderátorka. Jedlička posléze poukázal, že Česko ročně odevzdá asi 40 miliard, za dotace pak ale „staví Babišovi soukromé ranče". I další poukazovali, že se dotace využívají neefektivně a že by Ćesko mohlo ušetřit a tyto peníze spíš vynaložit na snižování státního dluhu.

Bartošek zmínil, že vystoupením z EU by došlo také ke zdražení potravin. Jedlička ale připomněl, že kvůli clům nastaveným EU vzrostla jejich cena právě při vstupu do unie. U rýže to podle něj bylo dokonce o 30 procent. „Ať si Okamura říká něco o ceně znásilněných žen, to je přes čáru. Ale vy jste odborník, tak se tak chovejte," apeloval Zámečník na Jedličku. Jedlička ale trval na svém, kvůli kvóty v zemědělství jsou špatné a že stav v této oblasti je teď horší, než byl v době Sovětského svazu.

Nechte nám výhody, ale nic po nás nechtějte

Podle dalšího diváka patří Česko do Evropy a odtud ho nikdo vyhnat nemůže ani v případě, že by země z EU odešla. Petříček ale varoval, že by došlo k poklesu ceny koruny, snížil by se rating ČR a ze země by se stáhli investoři. „Když budeme samostaní, Rusko po nás vyjede," varoval důchoce Petříček. „Takže podle Okamury by bylo nejlepší vystoupit z EU a zůstat v Schengenu, který se podle Jedličky do dvou let rozpadne. Tomu teda nerozumím. A pokud si pamatuju, naposledy byl pobodán muslim, před ním nikdo. Takže tolik k ochraně občanů," podotkl divák z publika. Bartošek vše zakončil tím, že přístup zastánců odchodu z EU označil za pokrytecký. „Říkáte vlastně – nechte nám výhody, ale nic po nás nechtějte," shrnul názory oponentů místopředseda Sněmovny.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus

V Česku dnes začal jubilejní 60. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hvězdy v čele s několika hollywoodskými hvězdami se představily na červeném koberci. Zlatým hřebem slavnostního ceremoniálu bylo udělení Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii americkému herci Dustinu Hoffmanovi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky

Po překvapeních v podobě vypadnutí Německa a Nizozemska z fotbalového mistrovství světa úterní hrací den další taková překvapení nenabídl. Další favorité šestnáctifinále své zápasy zvládli. Norsko dokázalo projít přes Pobřeží slonoviny 2:1 poté, co rozhodující trefu vstřelil do té doby nenápadný Erling Haaland. To Francouz Kylian Mbappé byl v zápase se Švédskem daleko viditelnější. Aby také ne, když se o postup Francie zasloužil dvěma přesnými trefami, kterými pomohl k výhře 3:0. Po Kanadě pokračuje dále i další ze spolupořadatelů šampionátu Mexiko. To si v souboji dvou zemí z amerického kontinentu poradilo s Ekvádorem 2:0. Nerozhodila ho tak ta skutečnost, že tento duel začal kvůli počasí s hodinovým zpožděním.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci

V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hormuzský průliv

Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat

Plán na odklonění námořní dopravy do alternativního koridoru u ománského pobřeží, který měl plavidla ochránit před hrozbou min v Hormuzském průlivu, se ocitl pod drobnohledem po dvou nedávných útocích na lodě. Přestože se Írán a Omán dohodly, že zahájí rozhovory o správě této strategické úžiny, tyto incidenty jasně ukazují, jak složité je udržet bezpečnou plavbu v klíčové vodní cestě. Průliv tak nadále zůstává v čele geopolitického střetu mezi Teheránem a Washingtonem.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk

Ruská federace možná plánuje útočné akce namířené proti Polsku. S tímto zjištěním původně přišel polský zpravodajský server Onet, přičemž jeho informace následně potvrdil a podrobněji rozebral prestižní britský deník The Telegraph. Podle dostupných informací západních rozvědek nelze vyloučit, že se Varšava stane dějištěm nepřátelských aktivit ze strany Moskvy.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí

Francie zaznamenala během posledního červnového týdne, kdy Evropu zasáhla rekordní vlna veder, nárůst o více než dva tisíce nadúmrtí. Meteorologové navíc varují, že kontinent v nejbližších dnech čeká další vlna extrémních teplot. Ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist uvedla, že počet úmrtí v zemi stoupl v závěru června mezitýdenně o 29 procent, přičemž zřetelný nárůst úmrtnosti byl zaznamenán u osob starších 45 let.

před 10 hodinami

Vlny / tsunami

Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii

Světové oceány zaznamenaly v červnu rekordně nejvyšší teploty v historii měření, čímž překonaly i maxima z let 2023 až 2024. Průměrná teplota mořské hladiny v tropických a mírných oblastech se v současnosti pohybuje těsně pod hranicí 21 °C, přičemž před nástupem masivní industrializace kolem roku 1870 činila přibližně 19,6 °C. Tento nárůst představuje enormní množství akumulované energie, neboť oceány absorbují více než 90 procent dodatečného tepla zachyceného v atmosféře vlivem skleníkových plynů.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska

Běloruské úřady oficiálně doporučily svým občanům, aby omezili cestování do Ruské federace, a to zejména do jejích příhraničních oblastí. Státní tajemník bezpečnostní rady Běloruska Alexandr Volfovič zdůraznil, že v současné situaci nelze lidem jedoucím do Ruska garantovat bezpečnost. Přestože hranice zůstávají otevřené a konečné rozhodnutí je na samotných občanech, ministerstvo upozorňuje, že v tamních regionech dochází ke každodenním pádům bezpilotních letounů a cestující tak vystavují sebe i své rodiny vážnému riziku.

před 12 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod

Při masivním ruském útoku na ukrajinské hlavní město ze 2. července zasáhla raketa devítipatrový obytný dům v kyjevské čtvrti Darnyckyj. Úder kompletně zničil 64 bytů, které se během okamžiku proměnily v trosky a prach. Celkově si tento vzdušný nálet v metropoli vyžádal nejméně 30 lidských životů a 91 zraněných, což z něj činí jeden z nejtragičtějších útoků na Kyjev v letošním roce.

před 13 hodinami

OSN

Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku

Před sídlem Organizace spojených národů v New Yorku se ve čtvrtek v podvečer zapálil dvaapadesátiletý muž držící tibetskou vlajku. Podle policie šlo o zjevnou formu protestu proti čínské nadvládě nad Tibetem. Policie dorazila na místo kolem půl sedmé večer na základě telefonátu na tísňovou linku a nalezla muže s vážnými popáleninami po celém těle. Zraněný byl okamžitě převezen do nemocnice, kde byl následně prohlášen za mrtvého.

před 14 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá

Bývalý íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí, který byl zabit před čtyřmi měsíci na začátku americko-izraelské války proti Íránu, bude uctěn během týdenního pohřebního ceremoniálu. Tato masová akce se uskuteční v pěti městech dvou různých států a očekává se na ní účast milionů truchlících. Přípravy provázejí rozsáhlé stavební práce přímo v Teheránu. V areálu mešity imáma Chomejního se montují chladicí systémy, které mají lidem pomoci zvládnout letní vedra.

před 15 hodinami

Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé

První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy