Hejtman Rozbořil se obrátil na Ústavní soud: Korupce jsem se nedopustil

Olomouc - Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který je společně s dalšími třemi muži obviněn v takzvané olomoucké korupční kauze, se dnes obrátil na Ústavní soud. Učinil tak poté, co Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnost všech obviněných proti zahájení trestního stíhání. Rozbořil tvrdí, že se žádného korupčního jednání nedopustil. Podle jeho obhájce Petra Konečného napadá ve stížnosti nejen nezákonnost svého stíhání, ale i důkazy. Společně s ním jsou stíháni také dva vysoce postavení olomoučtí policisté a podnikatel Ivan Kyselý.

"Podali jsme dnes stížnost k Ústavnímu soudu. Pan Rozbořil je přesvědčen, že jeho stíhání je nezákonné a je podloženo důkazy, které neprokazují jeho vinu a byly pořízeny v rozporu se zákonem," řekl dnes ČTK obhájce Petr Konečný.

Hejtman Rozbořil je obviněn z podplácení. Podle policistů se snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu. Obvinění je opřeno o odposlechy jeho hovoru se stíhaným náměstkem krajského policejního ředitelství Karlem Kadlecem v olomoucké restauraci. Obhájce Konečný již dříve uvedl, že nařízené odposlechy jsou vůči hejtmanovi procesně nepoužitelné. Trestná činnost, kvůli níž byly nařízeny, se ho prý netýkala. Podle Rozbořila jde navíc o nedorozumění. "Usvědčovat jej má odposlech pořízený 13. srpna loňského roku. Pan Rozbořil je přesvědčen, že je rozhovor vadně interpretovaný," uvedl Konečný.

Hejtman, který i přes nátlak stranických špiček odmítl rezignovat, se již dříve společně s dalšími obviněnými obrátil také na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které však jejich stížnosti zamítlo. Podle NSZ je zahájení trestního stíhání zákonné a odůvodněné a policejní orgán podle něj splnil zákonné podmínky. Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství to považují za jedno z klíčových rozhodnutí.

Všichni čtyři obvinění muži jsou nyní stíháni na svobodě, Kyselý byl z vazby propuštěn 13. ledna, obvinění policisté jej následovali na základě složené kauce o den později. U hejtmana vazba navržena nebyla.

Kauza Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky, ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací z trestních spisů. Vlivný podnikatel Kyselý byl obviněn z účasti na zneužití pravomoci úřední osoby, šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Petrůj byl po propuštění z vazby zproštěn výkonu služby. Kadlec byl již dříve propuštěn ze služebního poměru. Proti rozhodnutí olomouckého krajského policejního ředitele se však odvolal a jeho případ nyní řeší policejní prezidium.

Související

Jiří Rozbořil

Kauzu Vidkun brzdí analýza dat, další kolo výslechů se nestihne

Olomouc - Další kroky ve vyšetřování olomoucké korupční kauzy Vidkun zbrzdila rozsáhlá analýza zabaveného materiálu. Plánované další kolo výslechů se tak již letos nestihne, řekl dnes ČTK žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Posun v případu, ve kterém jsou obviněni čtyři lidé včetně bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD, se tak dá očekávat až příští rok. Od rozsáhlého zátahu policie uplynul letos v říjnu rok, aktéry policie naposledy vyslýchala na začátku letošního roku.
Pavel Blažek

Exšéf olomoucké GIBS předal komisi k policii nové dokumenty

Praha - Bývalý šéf olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáš Uličný dnes předal sněmovní vyšetřovací komisi ke sporné reorganizaci policie písemné podklady. Figuruje jako svědek v olomoucké korupční kauze Vidkun. Po vystoupení před poslanci novinářům řekl, že byl v této souvislosti nezákonně vyslýchán 45 hodin v kuse. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) tato informace členy komise zaujala. Jde o to, jestli byly důkazy k případu získávané zákonným způsobem.

Více souvisejících

Olomoucká korupční kauza Jiří Rozbořil

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy