ODS chce hlavu ministra Stropnického: Vláda zjevně selhává

Praha - Mimořádně ostré prohlášení vyslala ODS vůči vládě a ministru obrany Martinu Stropnickému. Výslovně právě jeho hlavu ODS požaduje. Je to kvůli Stropnického otevřeným výrokům k výměně uvězněných Čechů a kvůli únikům informací z Bezpečnostní rady státu.

Nebývalou reakci si od ODS vysloužila vláda, potažmo především její ministr obrany Martin Stropnický. Ten by podle výzvy ODS měl okamžitě odstoupit. Především pro to, že veřejně potvrdil výměnný obchod pětice Čechů za libanonského teroristu Alího Fajáda. Ten v ČR čekal na vydání do USA, ale česká strana ho raději předala Libanonu.

Martin Stropnický to veřejně přiznal, čímž ovšem podle expertů na bezpečnost udělal zásadní chybu. Přiznání, že Česká republika jedná s teroristy a je ochotna k ústupkům, by tak teoreticky mohlo ohrozit každého Čecha v zahraničí.

Stejně tak se to týká druhé uniklé informace, kterou kdosi vynesl z jednání Bezpečnostní rady státu. Šlo o potvrzení faktu, že Česko vyplatilo zhruba 150 milionů korun za vězněné turistky Hanku a Tonču. Za únik informací z přísně tajných setkání Bezpečnostní rady státu si to v kritice od ODS odnesla celá vláda.

"Vláda jednoznačně selhala. Není schopna koordinovat bezpečnostní služby, z Bezpečnostní rady státu unikají informace. Ministr obrany Martin Stropnický dokonce potvrdil, že pětice unesených Čechů byla vyměněna za dvojici lidí, kteří jsou podezřelí z podpory terorismu. Dále do médií unikla informace o výši výkupného, které bylo zaplaceno za unesené Češky. Tím, že ministr nedrží jazyk za zuby, ohrožuje další občany, například uneseného Čecha v Libyi. Ministr Stropnický by měl buď rezignovat, nebo být odvolán. Žádné jiné řešení neexistuje," vyzval šéf ODS Petr Fiala.

"Považuji za skandální, že do médií unikly konkrétní informace o podmínkách propuštění unesených Češek. Je samozřejmě správné, že se podařilo zachránit lidské životy, je ale neomluvitelné, pokud citlivé informace unikly přímo z Bezpečnostní rady státu. Ta se tak pasuje do role pavlačové drbny, což je těžko omluvitelné. S ohledem na závažnost celé situace budeme požadovat zařazení speciálního bodu na program jednání schůze. Dále budeme usilovat o zřízení speciální vyšetřovací komise, která se bude úniky informací zabývat," doplnil šéfa ODS stranický kolega Zbyněk Stanjura.

Podle zástupců ANO je zatím většina informací v rovině spekulace. "Není to úplně tak nezávažný problém, který se stal, ale nerad bych o tom spekuloval," řekl místopředseda ANO Jan Volný k dotazu na možnou rezignaci ministra Stropnického. "Co jsem četl, mě velmi překvapilo, ale personální otázky jsou v kompetenci pana premiéra," uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Obě opoziční strany požadovaly, aby o věci neveřejně jednala Sněmovna. Pro takový postup se dnes vyjádřili i komunisté. Koalice to ale zablokovala a její představitelé připustili pouze to, aby se záležitostí neveřejně zabývaly příslušné sněmovní výbory a komise. TOP 09 chce proto k věci svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Podpisy pro ni začne shánět dnes. Poslanců má klub TOP 09 a Starostů 26, podpisů je potřeba 40.

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek se dnes vyjádřil i k dalšímu údajnému úniku tajných informací, když uvedl, že informace týdeníku Respekt o výkupném, které údajně Česká republika zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu, není správná. Je to spekulace, řekl dnes novinářům ve Sněmovně.

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Více souvisejících

ODS Martin Stropnický Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy