Češi jako odpadlíci v migrační krizi: Co nám hrozí?

Praha - 1. místopředseda strany TOP 09 Marek Ženíšek upozorňuje, že v řešení migrační krize je Česká republika v jiné situaci, než ostatní státy kolem nás. Obává se ale, že bez podpory většiny států Evropské unie budou Češi označováni za odpadlíky

"Při jednání v Haagu jsem byl svědkem toho, že není pravda, co se někdy povídá, že řada zemí náš hlas slyší, naslouchá nám a že se mění politika některých států v Evropské unii. To ještě není pravda. Domnívám se, že je správné, když se V4 snaží nalézt nějaké společné řešení. Kvůli tomu Visegrádská skupina vznikla - abychom mohli být v rámci Evropské unie silnější a postupovat jednotně. Domnívám se, že mít v záloze plán B, je v pořádku. Vyčítám spíše to, že než o tom jednat v rámci V4 v Praze, musíme jednat především v Bruselu s ostatními státy Evropské unie," upozornil v České televizi s tím, že není pravda, že by se nějak měnil postoj některých zemí Evropské unie.

On sám prý podporuje vládu České republiky v tom, že se v rámci V4 snaží najít nějaké řešení a upozorňuje, že postup Evropské unie není dokonalý a možná není v mnoha ohledech správný. Bez podpory většiny států Evropské unie ale budeme podle něj označováni za odpadlíky, kteří jdou proti hlavnímu proudu.

"Něco jiného je myslet si, že mám pravdu a něco jiného je mít k tomu hlasy. Česká republika je předsednickou zemí V4 a je správné, že to řídí. Nechtěl bych se ale dostat do pozice, kdy bychom byli součástí předvolební kampaně na Slovensku. Každá země má trochu jiný cíl. Slovensko čekají volby a premiér Fico se na tom snaží získat nějaké body. Premiér Maďarska se zase snaží nějak prosadit svou roli hlavního hráče z Karpat. Trvá na tom, že měl od začátku pravdu. Polsko se chce vyhranit vůči Německu. To jsou jejich pochopitelné cíle a myslím si, že Česká republika je v trošku jiné situaci. Obávám se, že ostatní země Evropské unie to rozlišovat nebudou," podotkl.

"Všichni jsme vždy říkali, že jestli to někde má svůj smysl, tak je to v dohodě na společném stanovisku. Obávám se však toho, že nebudeme umět přesvědčit ostatní partnery. Bez toho to nemá smysl. Vláda to v roli předsednické země Visegrádu trošku podcenila. Ukazuje na to také fakt, že na jednání nebyl přítomen nikdo z Nizozemí, které teď předsedá Evropské unii. Kdybychom předsedali Evropské unii, myslím si, že bychom se na to dívali trošku s podivem, že nějaké čtyři země měly summit a chtěly vytvářet vlastní pozici. Byť je to cíl bohulibý, tak podle mě nemůže v rámci Evropské unie padnout na úrodnou půdu," dodal.

Myslí, že musí být připraven plán B. "Dokonce jsem rád, že s tím přichází Česká republika, jako jedna ze zemí. Problém je v tom, že ten plán může být realizovatelný jen tehdy, pokud bude mít podporu většiny ostatních zemí Evropské unie. Že jsou přizváni prezident Makedonie a premiér Bulharska, považuji za nutnou podmínku, aby to mělo vůbec nějaký smysl. Jinak by to skutečně bylo pouhé plané gesto," uzavřel.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Marek Ženíšek (TOP 09)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy