Politická kultura v ČR je potápějící se loď, varuje Pecina

Praha - Politická kultura v České republice se nezlepšuje, chybí slušnost a respekt k druhému. Exministr vnitra ve vládě Jana Fischera a poslanec Martin Pecina (ČSSD) na to upozorňuje ve výzvě, kterou přes sociální síť Facebook adresuje českým politikům a občanům.

„Dění posledních 14 dnů mne a Jana Kohouta přivedlo k rozhodnutí pokusit se veřejnost upozornit na to, že se naše společnost neubírá dobrým směrem. Vedlo mě k tomu několik událostí, které považuji ve svém součtu za alarmující,“ sdělil Pecina agentuře Mediafax.

Poslanec se neztotožňuje s míněním prezidenta Václava Klause, který v úterý v Poslanecké sněmovně prohlásil, že se politici začali chovat kultivovaněji. Frekvence sprostých urážek na půdě sněmovny se sice snížila, politici se však nezačali chovat slušněji.

Upadající politická kultura se podle něj projevila po volbách například nerespektováním demokratických zásad a zvyklostí. „Letošní rok, kdy opozice zaujímá více než 40 % mandátů ve sněmovně, ale její zastoupení ve vedení sněmovny je pouhých 25 %, je v polistopadové éře skutečnou raritou. Snížení počtů místopředsedů sněmovny zdůvodňované šetřením se dotklo pouze opozice. Koalice na sobě šetřit zapomněla,“ upozorňuje.

Třešničkou na dortu pak bylo chování koaličních stran poté, co požádaly sněmovnu o vyslovení důvěry, míní Pecina. „Při hlasování o důvěře vládě došlo vůbec poprvé v historii k tomu, že členové vlády zcela ignorovali dotazy opozičních poslanců. V parlamentní demokracii něco zcela nemyslitelného. Zrušíme zcela parlamentní interpelace? Bude opozice ignorována? Žijeme ještě stále v parlamentní demokracii?“ táže se zákonodárce.

Pecina je přesvědčen, že z politiky vymizela slušnost a nepsaná pravidla demokratické politiky. Politická kultura se nachází u samého dna. Proto se spolu s exministrem zahraničí Fischerova kabinetu Janem Kohoutem rozhodl, pokusit se navázat na způsob hledání řešení problémů z doby úřednické vlády, který byl postaven na respektu a konstruktivní komunikaci.

„Chtěli bychom vyzvat všechny politiky, aby přestali hledět pouze na svůj současný prospěch a sledovali zejména prospěch naší země. Pokud se koalice nebude chovat slušně k opozici, pokud se vláda nebude chovat slušně k parlamentu, naši zemi nečeká nic dobrého,“ zdůraznil.

„Navažme prosím na slušnost zavedenou v této zemi vládou Jana Fischera. Učme se úctě ke svým soupeřům. Učme se diskusi. Dohodněme se na nejdůležitějších principech fungování státu průřezem politickou scénou tak, abychom základní směřování státu neměnili každé čtyři roky,“ uvedl.

Právě ke zlepšení politické kultury v České republice by měla podle Peciny sloužit výzva Za slušnost v politice, ke které se zájemci mohou připojit na síti Facebook. „Chceme zemi slušnou a spravedlivou. Chceme, abychom se nemuseli stydět sami před sebou a před svými dětmi,“ uzavřel Pecina.

Související

Více souvisejících

Martin Pecina

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy