Praha - okud se nezastaví migrační proud v Řecku, musí ho Evropa zastavit na západním Balkánu, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
V takovém případě by podle něj měla unie Řecku, v němž by mohly uvíznout tisíce uprchlíků, poskytnout pomoc. Ministerský předseda míní, že by migrační trasy na Balkáně mohly být uzavřeny už po summitu v Bruselu začátkem března.
"Já myslím, že budeme mít poměrně malé období na to, abychom vyhodnotili, jak se vyvíjí migrační proud. Na druhou stranu, pokud ta čísla nebudou vypadat dobře a budou mít tendenci se zhoršovat, tak je nejvyšší čas, abychom se dohodli na dalších krocích a opatřeních, které by vedly k tomu, že se migrace zreguluje, že se zastaví nelegální migrace," řekl dnes novinářům Sobotka.
Takovým opatřením by podle něj mělo být uzavření migrační trasy na Balkáně a poskytnutí pomoci Aténám, "aby v tom Řecko nezůstalo samo". Konkrétní formu pomoci Řecku, přes které do Evropy proudí velká část uprchlíků, neupřesnil, mohlo by ale jít například o pomoc finanční.
Do Řecka letos dorazilo z Turecka už 102.000 běženců a v unii panuje obava, že by země jen těžko zvládala velký počet uprchlíků, který by mohl na jejím území zůstat v případě uzavření hranic s Makedonií a Bulharskem. Už nyní je na severu Řecka u hranic s Makedonií několik tisíc běženců, které Skopje odmítá vpustit do země.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Češi byli blízko nečekanému postupu do semifinále. S hvězdnou Kanadou prohráli až v prodloužení
před 1 hodinou
Metnar podpořil snížení hranice trestní odpovědnosti
před 2 hodinami
Rusko chce diktovat, které země mohou být v NATO
před 3 hodinami
Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích zachvátil tragický požár. Jedna osoba zemřela
před 4 hodinami
Jsou na stejném seznamu jako teroristé. Soudci ICC přišli o kreditní karty i Google účty
před 5 hodinami
Počet žraločích útoků vzrostl. Na počty úmrtí po zásahu bleskem ale ani zdaleka nemají
před 6 hodinami
Maďarsko a Slovensko se naléhavě obrací na EK. Chtějí výjimku z nákupu ruské ropy
před 7 hodinami
Rozhovory v Ženevě skočily. Hraje se o to, na koho Bílý dům svalí vinu za kolaps, ne o mír, tvrdí experti
před 7 hodinami
Slovensko kvůli zastavení dodávek z Ruska vyhlásilo stav ropné nouze. Stoplo vývoz nafty na Ukrajinu
před 8 hodinami
Schillerová představila podrobný koncept systému EET 2.0
před 9 hodinami
Evropa volá po jaderných zbraních stále víc. Další země nabídla své území k jejich umístění
před 9 hodinami
Žádné jídlo, žádná ropa. Trumpova blokáda odřízla Kubu od světa
před 10 hodinami
Trump vyvíjí na Kyjev nepřiměřený tlak, na Rusko ne, prohlásil Zelenskyj
před 11 hodinami
Tropická nemoc způsobující nesnesitelné bolesti se nyní může šířit ve většině Evropy, odhalili vědci
před 12 hodinami
Rozhovory zaměřené na ukončení války na Ukrajině přinesly významný pokrok, tvrdí Witkoff
před 13 hodinami
Počasí: Teploty budou dál klesat, naměříme až -12 stupňů
včera
Další dohra Epsteinových spisů: Firmy bývalé členky britské královské rodiny míří do likvidace
včera
Znepokojivý průzkum: Pětina Evropanů by uvítala diktaturu
včera
Poslední zápasy základních skupin hokejového turnaje určily dvojice pro předkolo
včera
Nejlepší český biatlonový výsledek na Hrách. Mužská štafeta vybojovala šesté místo
V úterý se v rámci již jedenáctého soutěžního hracího dne Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d´Ampezzo jel v Anterselvě další z biatlonových závodů, konkrétně mužská štafeta. Právě až do tohoto závodu si museli čeští biatlonoví fanoušci počkat na nejlepší výsledek Čechů pod letošními pěti kruhy. Zatímco vepředu k překvapení oproti předešlým závodům nedošlo, neboť se o nejlepší příčky přetahovali Francouzi s Nory a na jejich záda dýchali Švédové, za nimi zaskvěl svým výkon český kvartet a v rámci něj pak především olympijský debutant Petr Hák a finišman Michal Krčmář. Právě díky jejich výkonům se nakonec česká štafeta vyšvihla na výtečné šesté místo.
Zdroj: David Holub