Praha si plácne s Pekingem, zastupitelé smlouvu schválili. Jednání přineslo i kuriozitu

Praha – Pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu přikývli na podepsání sesterské smlouvy s Pekingem. Toto rozhodnutí vyvolalo mezi některými stranami poprask, protože dokument například podporuje jednotnou politiku Číny, takže třeba Tchaj-wan je v ní považován za součást asijské velmoci.

Smlouvu kritizoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek i zastupitelé opozice a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Vadil jim zejména souhlas s jednotnou politikou Číny. Naopak předseda ODS Petr Fiala ji hájí.

„Obě strany budou v souladu s principy reciprocity a vzájemného přínosu realizovat různé druhy výměn a spolupráce za účelem zajištění všeobecného rozvoje a prosperity," přečetla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) z materiálu, který zastupitelé schválili a který jim předložila. Smlouvu přitom minulý týden neschválila rada města.

Obě města mají podle ní spolupracovat v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a službách občanům. Pravidelně se také mají setkávat představitelé obou měst. Pětiletá dohoda Prahu též zavazuje k tomu, že bude uznávat jednotnou Čínu. „Hlavní město Praha v souladu s vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území," píše se v dohodě.

Kalousek řekl, že dohoda je pro Prahu hanba. Vadí mu zejména bod o jednotné Číně. „Veškeré kompetence v zahraniční politice svěřuje ústava ČR vládě České republiky. Neexistuje jediný důvod, proč by se článek týkající se vrcholné mezinárodní politiky měl objevit v dohodě mezi jednotlivými municipalitami. Pokud tedy tím jediným důvodem nemáme na mysli ustrašenost, podlézavost a servilitu vůči silným autokratickým režimům," uvedl na tiskové konferenci.

„Při veškerém přátelství je mi k smíchu pan poslanec Marek Benda, který v parlamentu léta předstírá přátelství k Tchaj-wanu, aby pak přihlížel, jak jeho kolegové z pražské ODS hlasují pro předloženou nestoudnost. Upřímně lituji svého kolegu Petra Fialu, který se ze všech sil snaží vytvořit obraz ‚nové' ODS, aby pak trpně musel přihlížet, že o reálných činech jeho strany ve skutečnosti rozhodují Rittig, Hrdlička a Udženija," řekl také Kalousek.

S dokumentem nesouhlasí ani předseda pražského klubu TOP 09 Václav Novotný. „Ono to vypadá, že celá ta smlouva byla sepsána kvůli bodu tři (souhlas s jednotnou Čínou), protože ten zbytek je zcela bezobsažný," míní. Zastupitel Matěj Stropnický (SZ) řekl, že by třetí bod měl být vyřazen, neboť smlouva má být dohodou o spolupráci, nikoliv politice, navíc deklaraci si vynutil Peking. „Partnerství, které začíná tím, že si jedna strana klade ultimativní podmínky, není partnerstvím," uvedl Stropnický.

„Zelení byli připraveni partnerství měst Prahy a Pekingu podpořit, pokud by dohoda o něm neobsahovala nepřijatelná mezinárodně-politická prohlášení, která do podobných dohod nepatří. Rozvíjet spolupráci s čínskými městy neznamená, že se nemáme dále hlásit k podpoře lidských práv a Tibetu. Zelení se k nim budou hlásit i nadále a politické přemety nechystají," vysvětlil postup zelených zastupitelů předseda klubu Petr Štěpánek.

Bod o jednotné Číně naopak obhajoval zastupitel ČSSD a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. „Je to doslovná citace oficiální politiky ČR, která platí více než čtvrt století bez ohledu na to, kdo vládl. Je to součást zahraniční politiky i Německa nebo USA. Část o Tchaj-wanu je tam proto, že Praha má od roku 2001 memorandum o spolupráci s jeho hlavním městem," řekl. Uzavření partnerství prý inicioval Peking.

Vedení Prahy dokument nakonec schválilo hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS. Z osmi zastupitelů ODS proti hlasovali pouze exprimátor Bohuslav Svoboda, předseda pražské ODS Filip Humplík a starosta Vinoře František Švarc.

„Politika jednotné Číny byla a je součástí české zahraniční politiky od jejího počátku, bez ohledu na to, zda se ministr zahraničí jmenoval Karel Schwarzenberg, či Luboš Zaorálek. V Praze se navíc zahraniční politika nedělá. TOP 09 na nás útočí zbytečně. Nemám ale v úmyslu celou věc dále eskalovat. Raději spolupracujme," uvedl k tomu šéf občanských demokratů Fiala.

Kuriozitou dnešního jednání bylo ukončení diskuse dříve, než začala. Navrhl to zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Dovolím si shrnout, co zazní: ODS odsoudí komunistický režim, TOP 09 zmíní odkaz Václava Havla, Trojkoalice bude mluvit o Tibetu, KSČM o zločinech kapitalismu, ANO zmíní ekonomický přínos, ČSSD podporu zahraniční politiky vlády, Tomáš Hudeček řekne, že je proti, a proto bude hlasovat pro, a piráti řeknou, že tu nechtějí čínský internet," řekl. Zastupitelé následně ukončení debaty odsouhlasili. „Zrodila se nám nová koalice "Za Jednotnou Čínu" - ANO, ČSSD, ODS a KSČM," dodal k tomu na sociálních sítích.

Související

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Více souvisejících

Praha Adriana Krnáčová Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy