Sněmovna neplánovaně uctila oběti protičínského povstvání v Tibetu

Praha - Sněmovna dnes dopoledne neplánovaně držela minutu ticha za oběti protičínského povstání za obnovení nezávislost Tibetu před 57 lety. Požádal o to ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Učinil tak poté, co poslanci TOP 09 už ráno vyvěsili na Sněmovně tibetskou vlajku a navíc tchajwanskou vlajku.

Ministr o uctění památky obětí protičínského povstání ve Lhase v roce 1959 požádal poslance v okamžiku mezi projednáváním různých zpráv. "Jsou témata, která podle mého přesvědčení spojují všechny lidi dobré vůle. Dnes je 10. březen a je to přesně 57 let od povstání tibetských mnichů, které bylo krvavě potlačeno čínskou komunistickou armádou. Já vás prosím, abychom památku minimálně 80.000 obětí tohoto povstání uctili chviličkou ticha," uvedl Herman. Poslanci mu bez námitek vyhověli.

TOP 09 vlajky pověsila pod okny svých klubových prostor v paláci, který přiléhá k Malostranskému náměstí. Viset by tam měly celý dnešní den. "Každý poslanec má právo na svou politickou činnost a jako takovou chápu i tuto iniciativu," řekl k tomu ČTK předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Jde podle něho o aktivitu poslanců TOP 09, kterou učinili v rámci poslaneckého mandátu.

Tibetskou vlajku vyvěsili poslanci TOP 09 v rámci výročí protičínského povstání, tchajwanskou kvůli obsahu partnerské smlouvy Prahy s Pekingem. "Na protest proti servilnímu textu smlouvy Prahy s Pekingem jsme z oken poslaneckého klubu TOP 09 vedle tibetské vlajky vyvěsili i vlajku Čínské republiky," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Související

Daniel Herman

Herman převzal nejvyšší vyznamenání sudetských Němců

Bývalý ministr kultury České republiky Daniel Herman dnes v Mnichově na sudetoněmeckém sjezdu převzal Evropskou cenu Karla IV., která je nejvyšším vyznamenáním sudetských Němců. V děkovném projevu Herman označil cenu za podporou v budování přátelství mezi Němci a Čechy a v boření vzájemných předsudků. Herman rovněž varoval před upřednostňováním krátkodobých národních cílů na úkor celoevropské svobody.

Více souvisejících

Daniel Herman tibet Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy