Praha – Norsko sice mění postupy sociální služby Barvenernet, tato novinka se ale dotkne až budoucích případů ne těch, ve kterých už úřad české děti rodičům zabavil. Nedotkne se tak například ani případu Evy Michalákové a jejich dvou synů.
Děti by měly být podle Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových nově svěřovány pěstounům, kteří jsou jejich příbuznými anebo alespoň pocházejí ze země jejich původu. Barnevern má také mnohem více spolupracovat s biologickou rodinou než dosud.Jak ale poukazují někteří politici, na již odebrané děti se novinka nevztahuje. Hrad proto chce pokračovat v jednáních o speciální smlouvě, v kauze se hodlá dál angažovat i poslankyně TOP 09 a členka petičního výboru Jitka Chalánková.
O podepsání Haagské úmluvy o právech dítěte, která mezinárodní spolupráci nařizuje, informoval server Aktuálně.cz s odvoláním na právní poradkyni ředitelství Barnevernetu Agnetu Krogvigovou. „V Norsku vznikne nový úřad. Ten se spojí s Českem hned, jakmile začne vůbec nějakou českou rodinu vyšetřovat," uvedla Krogvigová. Doufá, že to ulehčí situaci v případech, které se týkají zahraničních občanů. Podle serveru je Norsko zároveň připravené přenechat vyřešení případů, kdy budou mít úřady podezření na zanedbávání či zneužívání dítěte, soudům v zemi, ze které rodina pochází.
Chalánková, která kauzy odebraných dětí dlouhodobě sleduje, soudí, že Norsko začíná přistupovat ke změnám v systému péče o ohrožené děti pod tlakem mezinárodních institucí, občanské veřejnosti i samotných Norů.
Radost ale podle ní není na místě. „Hrozí, že Barnevern zamete své minulé přehmaty pod koberec a Denise a Davida Michalákovy obětuje v politické hře o své přežití," uvedla Chalánková. „Pokud se dozvídám, že na případy z minulosti se změny v Norsku vztahovat nebudou, nemohu s tím souhlasit. Chlapci Michalákovi si zaslouží mezistátní stížnost na Norsko podle článku 33 Evropské úmluvy o ochraně základní práv a svobod - právo na rodinný život," uvedla.
Poslankyně dál hodlá v případě Michalákových žádat vysvětlení setrvání chlapců u norských pěstounů a jejich rozdělení, když důvod k odebrání byl prokazatelně odmítnut. „V žádném případě se ale nehodláme smířit s tím, že dojde pouze k těmto změnám a na minulé přehmaty se zapomene. Norsko se v uplynulých deseti letech, kdy norské ministerstvo zodpovědné za Barnevern ovládala 'Socialistisk Venstreparti' (Socialistická levice), systematicky dopouštělo porušování lidských práv a práv dětí. Norsko by mělo odčinit minulé křivdy a tam, kde je to ještě možné, je i napravit. V případě dětí Michalákových to bezesporu možné je," tvrdí česká poslankyně.
Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán uvedl, že přijetí úmluvy vytvoří mezi Českem a Norskem obdobný právní rámec, který funguje při pomoci více než dvěma stovkám českých dětí odebraných či ohrožených odebráním v cizině, zejména v Británii.
Podle pravidel, které Norsko přijalo, budou moci být nové případy přeneseny k dalšímu šetření do jiné země úmluvy, pokud to bude v nejlepším zájmu dítěte. "V duchu norské legislativy bude po 1. červenci možné umístění dítěte v pěstounské péči nebo v ústavu v cizině postupem podle Haagské úmluvy, pokud s tím budou souhlasit rodiče a také dítě, je-li starší 12 let," vysvětlil Kapitán. Úmluva tedy podle něj nezakládá žádný automatický repatriační mechanismus, ale stále jako hlavní princip zdůrazňuje nejlepší zájem dítěte.
Případ Michalákových by měl zůstat v pozornosti i podle prezidenta Miloše Zemana, který kvůli Michalákovým připravuje speciální smlouvu. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka posun v Norsku případ obou chlapců neřeší. „Ta záležitost neřeší případ již unesených dětí," uvedl.
Zeman se kvůli přípravě smlouvy se sejde ve středu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (oba ČSSD). Případné smlouvy mezi Norskem a Českem vyvolaly před pár dny spor mezi Hradem a Zaorálkem. Zeman oznámil, že se na znění dohody s ministrem dohodl. Zaorálek to popřel. „Bude to příležitost k tomu, aby ministr vysvětlil své názorové veletoče," uvedl Ovčáček k chystané schůzce.
Související

Barnevernet prohrál další soud ve Štrasburku. Rodič bojovali o dceru tři roky

Barnevernet prohrál soud ve Štrasburku, verdikt je šancí i pro Michalákovou
Barnevernet , Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku) , Jitka Chalánková (TOP09)
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?
před 59 minutami

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie
před 2 hodinami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
včera

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
včera

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
včera

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
včera

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
včera
Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.
Zdroj: Libor Novák