Obnova původní koalice v Praze je druhým dějstvím tragédie, zní z TOP 09

Praha – V hlavním městě se stále ještě jedná o nové koalici, která by vedla magistrát. Původní pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se po řadě neshod rozpadla vloni na podzim. Po pěti měsících to však vypadá, že by se mohla dát opět dohromady. Druhé dějství tragédie v čele s hlavní tragédkou Adrianou Krnáčovou (ANO), komentuje to TOP 09.

Takové spojení je předem odsouzeno k neúspěchu, řekl v rozhovoru s ČTK předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. TOP 09 chce znovu jednat s ODS. Ta ale podle místopředsedkyně Alexandry Udženiji upřednostňuje křesla v opozici.

Minulý týden lídři původní koalice po zhruba pěti měsících neúspěšných jednání oznámili, že budou usilovat o obnovu spolupráce. Oznámení přišlo poté, co občanští demokraté vyjednávání opustili Dodali, že se už žádných rozhovorů účastnit nehodlají. TOP 09 přesto podle Novotného usiluje o setkání s zástupci ODS, kterým dokonce nabídla pozici primátora.

V případě, že by ODS projevila zájem, pak by podle TOP 09 bylo možné znovu oslovit další demokratické strany k účasti na koalici. Takové hovory by se ale vedly bez hnutí ANO, které trvá na křeslu primátora pro Krnáčovou. Pro TOP 09 je takové jednání nepřijatelné, s hnutím prý strana nenašla „lidskou shodu."

ODS se hodlá diskuse o koalici zdržet. „V tuto chvíli jsme řekli, že zůstaneme v opozici," uvedla směrem k rodící se obnovené koalici Udženija. S TOP 09 se ale ODS tento týden potká.

Vyjednavači ANO, ČSSD a Trojkoalice by se měli sejít v úterý. Podle některých informací by mohli staronovou koalici obnovit do konce března, kdy se koná zasedání zastupitelstva.

Související

TOP 09 si volí nového předsedu strany. (8.11.2025) Prohlédněte si galerii

TOP 09 má nového předsedu. Havel neměl ve volbě soupeře

TOP 09 si zvolila nového předsedu, který nahrazuje končící Markétu Pekarovou Adamovou. Stranu od soboty povede poslanec Matěj Ondřej Havel, byl jediným kandidátem na nejvyšší stranickou funkci. Prvním místopředsedou se stal poslanec Jiří Pospíšil.

Více souvisejících

top 09 Praha ODS

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

před 4 hodinami

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

před 12 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

před 13 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj

Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vánočním projevu vyslal světu i Kremlu velmi silný vzkaz, ve kterém se zdánlivě vyjádřil k osudu Vladimira Putina. V emotivním videu Zelenskyj prohlásil, že i když Rusko přineslo Ukrajině nesmírné utrpení, nedokázalo zlomit jednotu ani víru ukrajinského národa. V narážce na ruského vůdce uvedl, že v myslích mnoha lidí dnes rezonuje jediné přání, aby onen původce zla zahynul, ačkoliv v modlitbách k Bohu Ukrajinci žádají o něco vyššího – o mír, za který bojují a který si zaslouží.

včera

Donald Trump

Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček

Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.

včera

včera

Vojenská přehlídka čínské armády

Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem

Nová výroční zpráva Pentagonu o čínské vojenské síle přináší znepokojivé varování ohledně rostoucích ambicí Pekingu v indo-pacifickém regionu. Podle dokumentu zveřejněného ve středu čínská lidová armáda (PLA) cíleně směřuje k tomu, aby byla již v roce 2027 plně připravena k invazi na Tchaj-wan.

včera

Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause

V izraelském městě Haifa došlo během oslav Štědrého dne k incidentu, při kterém policie zatkla palestinského muže převlečeného za Santa Clause. Podle lidskoprávních organizací vtrhli policisté na vánoční večírek, akci předčasně ukončili a kromě muže v kostýmu zadrželi také dýdžeje a pouličního prodejce.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy