Kdo se k vám může nastěhovat? Křeček se naštval a napsal tohle

Praha - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že hledá způsob, jak by se sousedé mohli vyjadřovat k tomu, kdo se nastěhuje do pronajímaného bytu. Vyvolalo to velmi rozporuplné reakce, které se zástupce ombudsmana Stanislav Křeček rozhodl negovat.

"Na straně jedné se dozvídáme, že jde o další „bolševický" výmysl paní ministryně a hrubý zásah do vlastnických práv, na straně druhé jsme slyšeli i přehnaná očekávání nápravy dosavadního stavu, kdy za uživatele bytu, který se na nákladech spojených s bydlením odmítá podílet, musí tyto náklady za něho platit ostatní obyvatelé domu," píše v Právu Křeček s tím, že obojí je realitě vzdálené a spíše vypovídá o tom, jak málo známe poměry v demokratických evropských zemích.

Upozorňuje, že byt v domě musí mít zcela jiné právní postavení než osaměle stojící rodinný domek. Byt je totiž neoddělitelnou součástí celku, a je proto nezbytné respektovat a garantovat práva i těch ostatních uživatelů stejné společné věci. "Náprava současných poměrů založená současnými právními předpisy, musí být ovšem zásadní, má-li být efektivní. Jakoukoliv představu o „sousedských právech", pokud jde o výběr dalších bydlících v domě, je ovšem třeba zcela vyloučit u nájemců bytů. Nájemní smlouva je vždy dočasná, nájemce nespokojený s poměry v domě (a tedy i se skladbou „sousedů") může uzavřít jinou nájemní smlouvu jinde," podotkl.

Zcela jiná je podle něj situace u družstevníků a především vlastníků bytů. "Smysl družstevnictví přece spočívá v tom, že se lidé spolu domluví na společném díle, ať již jde o práci, podnikání nebo bydlení. Současný stav, kdy vlastník „družstevního podílu" v bytovém domě s ním může nakládat jakkoliv a převádět jej na kohokoliv jiného bez ohledu na ostatní družstevníky, vede k tomu, že namísto družstev máme jen „bytové společnosti" ovládané a spravované často bez ohledu na zájmy většiny družstevníků. U vlastnictví bytů je situace ještě horší. Každý, kdo si kupuje byt – tedy nemovitost, která neoddělitelně souvisí s vlastnictvím jiných bytů a tedy i jiných vlastníků, si nekupuje jen „čtyři stěny", ale při koupi přihlíží i k širším poměrům v domě a k vzájemným poměrům vztahů mezi spoluvlastníky," vysvětlil.

Upozorňuje ale, že vlastnická práva musí být respektována, což však neznamená, že nemohou být dotčena respektem k právům jiných. "Pokud jde o bytové družstevnictví, je třeba novelizací ustanovení § 736 a dalších ustanovení zákona č. 90/2012 Sb. a vytvořit možnost, aby bytové družstvo mohlo vložit do svých stanov předkupní právo, pokud družstevník hodlá svůj podíl převádět na někoho jiného než na svého příbuzného. Pokud jde o společenství vlastníků bytů, pak je třeba novelizovat § 1208 obč. zák. tak, aby shromáždění vlastníků bytových jednotek mohlo stanovit předkupní právo společenství, pokud vlastník bytu jej chce prodat. Vlastníci družstevních podílů i bytů nebudou těmito změnami nikterak poškozeni, musí jim být vyplacena stejná tržní cena jakoby podíl nebo byt prodávali komukoliv jinému. Ale bude zaručeno právo družstevníků zachovat družstevní společenství a právo vlastníků zachovat v domě poměry, za kterých se pro koupi bytu rozhodli," dodal Křeček.

Závěrem podotkl, že je zapotřebí, aby se o tyto potřebné a v demokratické Evropě zcela obvyklé změny našich neutěšených poměrů začaly skutečně zajímat relevantní politické síly a nebyly nechány jen v rukách ministerských úředníků. Rozpaky, s jakými je v současné době připravován zákon o sociálním bydlení, jsou podle něj varující.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy