Politolog promluvil pro EZ o dopadu kauzy Panama Papers: Na prohřešky mocných doplatí voliči

ROZHOVOR - Kauza Panama Papers hýbe politickým světem, pod některými vysoce postavenými politiky se už otřásají křesla. Dopady kauzy je těžké předvídat, je ale možné, že posílí ochotu liberálních států, které se potýkají s rozpočtovými problémy, uvedl v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz vedoucí Katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze Doc. PhDr. Karel B. Müller, PhD.

Kauza Panama Papers se objevila na titulních stránkách snad všech velkých médií. O jak velkou kauzu podle vás může reálně jít a jaké mohou být její dopady?

To ukáže až čas, její dopady ale mohou být v některých zemích značné, především v těch s vyspělou liberální politickou kulturou. Také charakter těchto dopadů je těžké předvídat, ale je možné, že kauza posílí ochotu liberálních států, které se potýkají s rozpočtovými problémy, těsněji na globální úrovni spolupracovat.

Byla už zveřejněna celá řada jmen známých osobností, které patřily mezi klienty firmy Mossack Fonseca. Mezi nimi se objevila přímo či nepřímo i jména řady vysoce postavených politiků. Dá se očekávat, že kvůli případu budu padat hlavy, popřípadě celé vlády?

No ano, včera již rezignoval islandský premiér David Gunnlaugsson, který je zřejmě první obětí z vyšších pater politiky, a je možné, že padne celá islandská vláda. Jak už bylo naznačeno výše, především pokud povedou stopy k politikům ze zemí s tradicí liberální demokracie, které si potrpí na náročnější režim ochrany důvěryhodnosti veřejných institucí, nelze vyloučit, že by mohly padat i celé vlády. Ten islandský případ to koneckonců naznačuje.

Co může potkat politiky zapojené do kauzy? 

Ztrátu důvěryhodnosti a konec politické kariéry.

Jedním ze jmen, které se objevilo na seznamu, jde i ukrajinský prezident Petro Porošenko, který měl údajně svůj byznys převést do daňového ráje na Britských Panenských ostrovech. Na daních tak údajně připravil Ukrajinu o miliony dolarů. Může ho podle vás kauza připravit o post prezidenta?

To je samozřejmě otázka. Jak už bylo zmíněno výše, v zemi s vyspělou liberální kulturou by tomu tak nepochybně spíše bylo. Ukrajina však k takovým zemím zatím nepatří, a je docela dobře možné, že to pro Porošenka nebude představovat větší problém. Oligarchizace politické moci představuje pro liberální demokracii vážné nebezpečí, avšak v některých zemích existuje vysoká poptávka po autoritativnějším stylu politiky, a její oligarchizace je zde dokonce vnímána jako větší záruka úspěšnosti takové politiky.

V této souvislosti mne napadá paralela s Andrejem Babišem, která ukazuje na podobné tendence v naší politické kultuře. Čili je docela dobře možné, že to Porošenko na domácí scéně ustojí s tím, že starost o soukromé zázemí a majetek je vlastně nutným předpokladem úspěchu v ukrajinské politice, a že průměrný domácí volič bude mít tendenci tento prohřešek přehlížet. Každopádně půjde o test liberální demokracie na Ukrajině.

Ukrajina přitom řeší problémy s vládou a potenciálním novým premiérem. Čeká také na uvolnění dalších peněz z Mezinárodního měnového fondu. Nejsou teď tyto peníze kvůli kauze v ohrožení?

To si právě myslím, že asi ano. Větší problémy by mohl Porošenko nepochybně mít v politice zahraničí, kde dost možná dojde k vážnému poškození jeho reputace v očích západních partnerů. Je sice škoda, že na prohřešky mocných doplatí nakonec voliči, ale v demokracii to tak holt bývá, že voliči nesou za své politiky odpovědnost.

Premiér Bohuslav Sobotka už uvedl, že je dobře, že se díky Panama Papers otevřela diskuze a že by se otázkou daňových rájů, offshorových účtů nebo anonymních akcií měla zabývat Evropská rada. Mluvil o potřebě vyvinout tlak, aby byly daňové ráje zlikvidovány. Je to podle vás reálné?

Unie má daňové ráje na svém black listu již nějakou dobu. Zdá se však, že na otázku škodlivosti daňových rájů v EU nelze jednoznačně odpovědět. Vytlačení daňových rájů z EU nic moc neřeší, ani Panenské ostrovy přece neleží v Evropě. Dohledatelnost a identita vlastnictví je však nepochybně důležitý nástroj, jak čelit již zmiňovanému nebezpečí oligarchizace. Koordinovaný postup Evropanů jistě může v této věci pomoci, ale zárukou úspěšnosti zde může být pouze globální koordinace, a samozřejmě poučení a bedliví voliči.

Související

Více souvisejících

Karel Müller (politolog, VŠE) Panama Papers Petr Porošenko

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy