ROZHOVOR - Kauza Panama Papers hýbe politickým světem, pod některými vysoce postavenými politiky se už otřásají křesla. Dopady kauzy je těžké předvídat, je ale možné, že posílí ochotu liberálních států, které se potýkají s rozpočtovými problémy, uvedl v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz vedoucí Katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze Doc. PhDr. Karel B. Müller, PhD.
Kauza Panama Papers se objevila na titulních stránkách snad všech velkých médií. O jak velkou kauzu podle vás může reálně jít a jaké mohou být její dopady?
To ukáže až čas, její dopady ale mohou být v některých zemích značné, především v těch s vyspělou liberální politickou kulturou. Také charakter těchto dopadů je těžké předvídat, ale je možné, že kauza posílí ochotu liberálních států, které se potýkají s rozpočtovými problémy, těsněji na globální úrovni spolupracovat.
Byla už zveřejněna celá řada jmen známých osobností, které patřily mezi klienty firmy Mossack Fonseca. Mezi nimi se objevila přímo či nepřímo i jména řady vysoce postavených politiků. Dá se očekávat, že kvůli případu budu padat hlavy, popřípadě celé vlády?
No ano, včera již rezignoval islandský premiér David Gunnlaugsson, který je zřejmě první obětí z vyšších pater politiky, a je možné, že padne celá islandská vláda. Jak už bylo naznačeno výše, především pokud povedou stopy k politikům ze zemí s tradicí liberální demokracie, které si potrpí na náročnější režim ochrany důvěryhodnosti veřejných institucí, nelze vyloučit, že by mohly padat i celé vlády. Ten islandský případ to koneckonců naznačuje.
Co může potkat politiky zapojené do kauzy?
Ztrátu důvěryhodnosti a konec politické kariéry.
Jedním ze jmen, které se objevilo na seznamu, jde i ukrajinský prezident Petro Porošenko, který měl údajně svůj byznys převést do daňového ráje na Britských Panenských ostrovech. Na daních tak údajně připravil Ukrajinu o miliony dolarů. Může ho podle vás kauza připravit o post prezidenta?
To je samozřejmě otázka. Jak už bylo zmíněno výše, v zemi s vyspělou liberální kulturou by tomu tak nepochybně spíše bylo. Ukrajina však k takovým zemím zatím nepatří, a je docela dobře možné, že to pro Porošenka nebude představovat větší problém. Oligarchizace politické moci představuje pro liberální demokracii vážné nebezpečí, avšak v některých zemích existuje vysoká poptávka po autoritativnějším stylu politiky, a její oligarchizace je zde dokonce vnímána jako větší záruka úspěšnosti takové politiky.
V této souvislosti mne napadá paralela s Andrejem Babišem, která ukazuje na podobné tendence v naší politické kultuře. Čili je docela dobře možné, že to Porošenko na domácí scéně ustojí s tím, že starost o soukromé zázemí a majetek je vlastně nutným předpokladem úspěchu v ukrajinské politice, a že průměrný domácí volič bude mít tendenci tento prohřešek přehlížet. Každopádně půjde o test liberální demokracie na Ukrajině.
Ukrajina přitom řeší problémy s vládou a potenciálním novým premiérem. Čeká také na uvolnění dalších peněz z Mezinárodního měnového fondu. Nejsou teď tyto peníze kvůli kauze v ohrožení?
To si právě myslím, že asi ano. Větší problémy by mohl Porošenko nepochybně mít v politice zahraničí, kde dost možná dojde k vážnému poškození jeho reputace v očích západních partnerů. Je sice škoda, že na prohřešky mocných doplatí nakonec voliči, ale v demokracii to tak holt bývá, že voliči nesou za své politiky odpovědnost.
Premiér Bohuslav Sobotka už uvedl, že je dobře, že se díky Panama Papers otevřela diskuze a že by se otázkou daňových rájů, offshorových účtů nebo anonymních akcií měla zabývat Evropská rada. Mluvil o potřebě vyvinout tlak, aby byly daňové ráje zlikvidovány. Je to podle vás reálné?
Unie má daňové ráje na svém black listu již nějakou dobu. Zdá se však, že na otázku škodlivosti daňových rájů v EU nelze jednoznačně odpovědět. Vytlačení daňových rájů z EU nic moc neřeší, ani Panenské ostrovy přece neleží v Evropě. Dohledatelnost a identita vlastnictví je však nepochybně důležitý nástroj, jak čelit již zmiňovanému nebezpečí oligarchizace. Koordinovaný postup Evropanů jistě může v této věci pomoci, ale zárukou úspěšnosti zde může být pouze globální koordinace, a samozřejmě poučení a bedliví voliči.
Související
Benešovy dekrety jsou uzavřená záležitost, míní Babiš. Sudetoněmecký sjezd v ČR? Máme reakci politologa
Politologové: Klouzavý mandát spíše ne, Babišova nechuť z parlamentního systému se už ukázala, navíc by se neušetřilo
Karel Müller (politolog, VŠE) , Panama Papers , Petr Porošenko
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek