Praha - Politologové pro EuroZprávy.cz zhodnotili plány hnutí ANO na redukci počtu ministerstev. Vyjádřili se i k možnému zavedení tzv. klouzavého mandátu, který hnutí prosazuje ve svém volebním programu. Časté machinace s počtem ministerstev podle politologů nejsou žádoucí, redukce se musí dobře zvážit.
Klouzavý mandát by v praxi znamenal, že člen Parlamentu, ať už poslanec nebo senátor, nesmí být zároveň ministrem. Pokud by se jím stal, musel by se svého křesla v Parlamentu vzdát a na jeho místo nastoupí náhradník. Pokud by však ministr ve své funkci skončil, k mandátu poslance či senátora se může vrátit. Hnutí ANO argumentuje tím, že ministři nemají čas na to vykonávat efektivně obě funkce. Politologové se k návrhu staví různě.
"To, že ministři nemají čas se věnovat práci v parlamentu, není příliš podstatné. Klouzavý mandát je výhodný pro ministry (pokud je někdo odvolá či padne vláda, zůstává jim mandát), pro ty, co by je nahradili to znamená nejistotu. Když se zorientují, tak třeba musí odejít... Je to i dražší, pokud je ministr i poslanec, bere plat ministra, pokud bude klouzavý mandát, tak se ten plat neušetří, ale z hlediska rozpočtu, to samozřejmě není podstatné," uvedla pro EuroZprávy politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze.
Podle politologa Jana Kubáčka to ale není špatný nápad. "Klouzavý mandát by rozhodně neuškodil. Posílil by soustředění ministrů na výkon v rámci vlády a ne na své klíčové sněmovní působení a faktickou pracovní rozdvojenost," sdělil pro náš server.
O tom, že by klouzavý mandát zvýšil účinnost vládnutí a výkon ministrů by byl lepší, není přesvědčen ani politolog z VŠE Karel Müller.
"Nejsem přesvědčen, že by toto opatření pomohlo účinnějšímu vládnutí. Česko je parlamentní republika, tzn. že parlament je nejvýznamnější politickou institucí a v parlamentních systémech je závislost vlády na parlamentu obvyklá a logická, včetně personální provázanosti. Vždyť ze sněmovních voleb vláda odvozuje svoji legitimitu," myslí si.
Místo klouzavého mandátu by sáhl spíše po nástrojích, které by zvýšily politickou kulturu v zemi. Ta by následně mohla zvýšit i účinnost vládnutí. Nezbytným aspektem je také dodržování principů právního státu.
"Zmiňované opatření by si navíc vyžádalo zásah do ústavy a vzhledem k nejasnosti jeho dopadů není pro takový ústavní zásah důvod. Nechuť a frustrace z parlamentní diskuse byla u Andreje Babiše mnohokrát patrná. Ačkoli je možné rozumět jeho pohnutkám, od politického lídra bych očekával oddanost ústavě, včetně snahy o zefektivnění parlamentního provozu. Striktní oddělení exekutivy by mohlo roli parlamentu naopak oslabit, rozhodně by to oslabilo vazbu poslanců tj. zastupitelů veřejnosti na vládu a po zavedení prezidentské volby by to byl další plíživý krok směrem k prezidentskému systému, který je však v rozporu s naší ústavou," dodal pro EuroZprávy Müller.
Hnutí Andreje Babiše v programu prosazuje redukci ministerstev. Pozici ministra pro vědu, výzkum a inovace by zrušilo, sloučilo by Ministerstvo zemědělství s ministerstvem životního prostředí.
"Rušení ministerstev by se nemělo střílet od boku, nevím, jaká je tam analýza, oč se návrh opírá. Ministerstvo pro vědu se teprve připravuje, dosud neexistuje, jeho význam nevidím, protože to buď oddělí vysoké školy od vědy a výzkumu, přičemž kvalita vysokých škol se silně odvozuje od kvality tvůrčí činnost, nebo se vysoké školy oddělí od celého systému vzdělávání, pokud by se vysoké školy dostaly pod nové ministerstvo, což také není ideální," říká k návrhům profesorka Dvořáková.
Ta navíc varuje, že pokud změny ve struktuře ministerstev nejsou dobře připraveny, vede to k navýšení transakčních nákladů. "Každé změny tohoto typu nesou vysoké transakční náklady, pokud nejsou dobře připraveny, tak mohou mít dopady, které nevedou k racionalizaci, ale naopak ke zhoršení," dodává.
Počet ministerstev je podle Müllera na zvážení každé vlády, nerozumné změny ve struktuře exekutivních těles ale nejsou pozitivním jevem.
"Každopádně časté zavádění a rušení ministerstev efektivitě vládnutí také nesvědčí. Samostatné ministerstvo pro vědu není na Západě zase tak obvyklé. Vědní agenda jde napříč sektory, ale ve většině západních zemí je výzkum navázán na univerzitní vzdělávání, což je podle mě správné," myslí si.
Podle politologa Kubáčka by ale redukce počtu ministerstev velmi prospěla. Připomněl, že velikostně poloviční Švýcarsko má de facto osm ministerstev. Česká vláda momentálně disponuje šestnácti ministerstvy, svou agendu má také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který má na starost vědu, výzkum a inovace.
Související
ANO by bez d´Hondtovy metody mělo v roce 2017 o 15 křesel méně
ODS hrozí pokuta za předvolební kampaň v roce 2017
volby 2017 , Hnutí ANO , Vladimíra Dvořáková , Karel Müller (politolog, VŠE) , Jan Kubáček (politolog) , Poslanecká sněmovna , ministerstva , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě