Demonstrace v Praze pro i proti migraci proběhly bez komlikací

Praha - V Praze se od rána uskutečnilo několik akcí a shromáždění. Protesty proti uprchlíkům, demonstrace proti fašismu a daňovým rájům, politická shromáždění i studentský majáles se v Praze obešly bez větších komplikací. Na akce dohlíželo několik stovek policistů.

První máj v Praze začal setkáním anarchistů na Střeleckém ostrově, kde se konalo první dělnické prvomájové setkání v Praze v roce 1890. Po položení květin k památníku této události zamířila skupina asi 70 lidí na náměstí Republiky na demonstraci platformy Zleva proti xenofobii, spojenou s pochodem proti daňovým rájům.

Anarchisté tak podpořili manifestaci zaměřenou na podporu přijímání uprchlíků a vymezující se vůči kapitalismu a ukrývání majetku v daňových rájích. Pochod na náměstí Jana Palacha, kde na schodech Rudolfina pokračovala manifestace dalšími projevy, se obešel bez komplikací. Od dalšího pochodu směrem na Kampu nakonec pořadatelé podle policie upustili. Policisté uzavřeli Mánesův most, zřejmě preventivně, protože na druhém břehu Vltavy na Klárově se shromáždili účastníci pochodu Blok proti islámu proti nelegální migraci a islamizaci Evropy.

Tento pochod z Letné. Průvod odpůrců imigrantů z islámských zemí došel za doprovodu policie na Klárov za skandování hesel „Islám tady nechceme", „Bohuše do koše" nebo „Chceme ochranu hranic". Tematicky podobné nápisy se objevovaly i na transparentech.

Národní demokracie odpoledne pořádala protestní pochod z Mariánského náměstí na Slovanský ostrov, kde promluvil předseda radikální Národní demokracie Adam B. Bartoš, který byl před několika dny obviněn policií ze tří trestných činů proti lidskosti. Řekl, že žádný trestný čin v minulosti nespáchal a že do budoucna v ničem neustoupí. Akce se zúčastnil i někdejší šéf republikánů Miroslav Sládek.

Vládu a Evropskou unii za přístup k migrační krizi kritizovali dnes stoupenci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Ústí nad Labem. Akci podpořil i místopředseda LEV-21, někdejší předseda ČSSD v Ústeckém kraji a blízký spojenec Jiřího Paroubka, podnikatel Petr Benda.

V první květnový den uspořádaly již tradičně setkání i některé politické strany. Například sociální demokraté se sešli na Střeleckém ostrově, stoupenci ODS na Petříně a komunisté na Výstavišti v Holešovicích. V metropoli se uskutečnil se i každoroční studentský Majáles.

Setkání ČSSD mimo Prahu ve Vyškově se zúčastnil předseda sociálních demokratů a premiér Bohuslav Sobotka, zveřejnil tam Prvomájový manifest ČSSD. V manifestu strana mimo jiné navrhuje zvýšení tarifních platů lékařů a zdravotních sester o deset procent a o stejnou částku by se měly navýšit také platy ve školství. ČSSD se hlásí i k podpoře požadavků odborů, například v otázce růstu minimální mzdy.

Výši sociálních výdajů, fungování vlády či pracovní legislativu naopak kritizovali na prvomájovém setkání komunisté. Na akci vystoupili poslanec Jiří Dolejš nebo pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. KSČM představila rovněž kandidáty do Senátu.

Z brněnské prvomájové akce avizované jako setkání národní domobrany se odpoledne vyklubala akce desítky recesistů. Ti myšlení pravicových radikálů vystupujících proti migraci parodovali, odjeli nakonec nazí na kolech. 

Související

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.
1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Více souvisejících

1. máj Demonstrace proti islámu (Praha) Demonstrace kvůli uprchlíkům

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

před 6 hodinami

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

před 9 hodinami

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy