Demonstrace v Praze pro i proti migraci proběhly bez komlikací

Praha - V Praze se od rána uskutečnilo několik akcí a shromáždění. Protesty proti uprchlíkům, demonstrace proti fašismu a daňovým rájům, politická shromáždění i studentský majáles se v Praze obešly bez větších komplikací. Na akce dohlíželo několik stovek policistů.

První máj v Praze začal setkáním anarchistů na Střeleckém ostrově, kde se konalo první dělnické prvomájové setkání v Praze v roce 1890. Po položení květin k památníku této události zamířila skupina asi 70 lidí na náměstí Republiky na demonstraci platformy Zleva proti xenofobii, spojenou s pochodem proti daňovým rájům.

Anarchisté tak podpořili manifestaci zaměřenou na podporu přijímání uprchlíků a vymezující se vůči kapitalismu a ukrývání majetku v daňových rájích. Pochod na náměstí Jana Palacha, kde na schodech Rudolfina pokračovala manifestace dalšími projevy, se obešel bez komplikací. Od dalšího pochodu směrem na Kampu nakonec pořadatelé podle policie upustili. Policisté uzavřeli Mánesův most, zřejmě preventivně, protože na druhém břehu Vltavy na Klárově se shromáždili účastníci pochodu Blok proti islámu proti nelegální migraci a islamizaci Evropy.

Tento pochod z Letné. Průvod odpůrců imigrantů z islámských zemí došel za doprovodu policie na Klárov za skandování hesel „Islám tady nechceme", „Bohuše do koše" nebo „Chceme ochranu hranic". Tematicky podobné nápisy se objevovaly i na transparentech.

Národní demokracie odpoledne pořádala protestní pochod z Mariánského náměstí na Slovanský ostrov, kde promluvil předseda radikální Národní demokracie Adam B. Bartoš, který byl před několika dny obviněn policií ze tří trestných činů proti lidskosti. Řekl, že žádný trestný čin v minulosti nespáchal a že do budoucna v ničem neustoupí. Akce se zúčastnil i někdejší šéf republikánů Miroslav Sládek.

Vládu a Evropskou unii za přístup k migrační krizi kritizovali dnes stoupenci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Ústí nad Labem. Akci podpořil i místopředseda LEV-21, někdejší předseda ČSSD v Ústeckém kraji a blízký spojenec Jiřího Paroubka, podnikatel Petr Benda.

V první květnový den uspořádaly již tradičně setkání i některé politické strany. Například sociální demokraté se sešli na Střeleckém ostrově, stoupenci ODS na Petříně a komunisté na Výstavišti v Holešovicích. V metropoli se uskutečnil se i každoroční studentský Majáles.

Setkání ČSSD mimo Prahu ve Vyškově se zúčastnil předseda sociálních demokratů a premiér Bohuslav Sobotka, zveřejnil tam Prvomájový manifest ČSSD. V manifestu strana mimo jiné navrhuje zvýšení tarifních platů lékařů a zdravotních sester o deset procent a o stejnou částku by se měly navýšit také platy ve školství. ČSSD se hlásí i k podpoře požadavků odborů, například v otázce růstu minimální mzdy.

Výši sociálních výdajů, fungování vlády či pracovní legislativu naopak kritizovali na prvomájovém setkání komunisté. Na akci vystoupili poslanec Jiří Dolejš nebo pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. KSČM představila rovněž kandidáty do Senátu.

Z brněnské prvomájové akce avizované jako setkání národní domobrany se odpoledne vyklubala akce desítky recesistů. Ti myšlení pravicových radikálů vystupujících proti migraci parodovali, odjeli nakonec nazí na kolech. 

Související

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Více souvisejících

1. máj Demonstrace proti islámu (Praha) Demonstrace kvůli uprchlíkům

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy