Mládek se zlobí na OKD: Horníci se nesmějí stát rukojmími firmy

Praha - Horníci OKD se nesmějí stát rukojmími firmy, které hrozí insolvence. Na svém twitterovém účtu to dnes uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotkl, že firma má povinnost zaplatit zaměstnancům dubnovou výplatu. Firma dnes sama na sebe podala insolvenci, Mládek slíbil, že se o ni postará prostřednictvím existujících mechanismů stát. Sám prý považuje tento krok za klíčový.

Celkem 46 horníků dnes protestovalo v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku. Dvacet šest jich nevyfáralo po noční směně, k nim se přidalo 20 havířů z ranní směny. Poté, co jejich otázky zodpověděl provozní ředitel těžební společnosti OKD Pavel Hadrava, který za nimi sfáral, horníci z noční směny vyjeli na povrch. Ostatní se rozešli na svá pracoviště. 

Horníci OKD se nesmí stát rukojmími firmy, které hrozí insolvence. Tato firma má povinnost zaplatit dubnovou výplatu, pokud skončí

— Jan Mládek (@jan_mladek) 3. května 2016

Šéf Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel ČTK řekl, že akci neorganizovaly odbory. Podle odborového předáka Jaromíra Pytlíka je ale možné, že protesty budou v OKD pokračovat.

V insolvenci, postará se stát skrze existující mechanismy.

— Jan Mládek (@jan_mladek) 3. května 2016

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Firma později podala sama na sebe návrh na insolveci, oznámila však, že těžba bude pokračovat. Mládek to pokládá za klíčovou událost dnešního dne, která bude mít poměrně významné důsledky i v blížících se týdnech. "Podle mého názoru představenstvo OKD učinili toto rozhodnutí po zvážení všech zákonných souvislostí a na základě zdravého úsudku a na základě platného právního řádu České republiky," uvedl.

Brzy se podle něj sejde rozšířené předsednictvo vlády, kromě předsedů tří koaličních stran tam budou ministr průmyslu a obchodu a ministryně práce a sociálních věcí, kteří budou jednat o nastalé situaci

Výsledkem podle něj zřejmě bude svolání mimořádné schůze vlády, kde se kabinet rozhodne, jak situaci řešit. „Stále platí to, že vláda necítila a necítí odpovědnost za právnickou osobu, za majitele OKD, ale cítí zodpovědnost za lidi tam zaměstnané, cítí zodpovědnost za to, aby dostali mzdu za svou práci," vysvětloval

Vládní prioritou podle něj jen regionální rozvoj oblasti. Ministerstvo se podle něj na tuto variantu připravilo, předloží proto potřebné materiály tak, aby mohlo OKD i navzdory insolveci těžit a aby byla situace v dolech bezpečná.

Související

Jan Mládek /ČSSD/, exministr průmyslu a obchodu

Fraška, otrávená ČSSD. Z krajů se valí kritika na vedení strany, ozvali se Hašek a Mládek

Regionální představitelé sociální demokracie, které dnes oslovila ČTK, jsou většinou spokojeni s výsledkem pondělního jednání předsednictva strany, které trvá na jmenování Michala Šmardy ministrem kultury a předsedu Jana Hamáčka vybavilo mandátem k případnému stažení ministrů ČSSD z vlády. Rozhodnutí označili za předvídatelné a logické. Nicméně někteří považují za absurdní, že situace vznikla kvůli jednomu ministrovi, a doufají, že se její řešení nebude protahovat. Ne všichni jsou účasti ČSSD v menšinovém kabinetu s ANO nakloněni.

Více souvisejících

Jan Mládek OKD Horníci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy