Evropa je v ohrožení, musí zbrojit proti Rusku, zní z Česka

Praha - První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek tvrdí, že současná podoba protiraketové obrany nezastaví mezikontinentální balistické střely Ruské federace. Evropa by proto podle něj měla začít více zbrojit a vnímat rizika.

Spojené státy na vojenské základně v Rumunsku uvedly do provozu protiraketový systém, který bude součástí štítu chránícího evropské členské státy NATO před balistickými raketami. Podle Ženíška může být štít nastaven i proti RUsku. "Podle situace, která se v Rusku odehrává a jak se Rusko chová, to do budoucna může být i proti Rusku," uvedl.

"Současná podoba protiraketové obrany ale nezastaví mezikontinentální balistické střely Ruské federace. Buďto jsou moc blízko, nebo jsou naopak moc daleko a je jich strašně málo. Takže teď to není namířeno proti Ruské federaci, ale do budoucna to obrana vůči Rusku být může," řekl Českému rozhlasu Ženíšek a dodal, reakce Kremlu jej nepřekvapila.

Rusko totiž v reakci na to oznámilo, že přijímá příslušná opatření k zajištění své bezpečnosti. Podle mluvčího Kremlu považuje štít za hrozbu pro svou národní bezpečnost. "Nepřijde mi adekvátní, protože podle této logiky bychom měli snad i Rusku vyhlásit válku. Ta reakce je opravdu nepřiměřená. Když se podíváme, že reakcí na cvičení vojáků NATO, kterých bylo 6 tisíc u hranic s Ruskem v nedávné době, se Rusko rozhodlo, vytvořit 3 nové divize o síle 30 tisíc můžu, tak jsou ty reakce v naprostém nepoměru," reaguje Ženíšek.

Připomněl také, že rozhodnutí o zřízení protiraketového štítu proti balistickým střelám bylo na summitu NATO v Lisabonu před šesti lety. V té době se Rusko chovalo jinak. "Podezírat NATO, že je to primárně proti Rusku, je trošku nonsens. Před těmi šesti lety s tím dokonce souhlasil tehdejší prezident Dmitrij Medveděv. Rusko bylo do toho projektu přizváno. To, že pak v roce 2013 z nějakých důvodů od toho projektu definitivně upustili, je záležitost rozhodnutí Ruské federace," dodal.

Evropa podle něj musí začít daleko více zbrojit a vnímat reálná rizika. "Mělo by být v zájmu České republiky a všech zemí v Evropě, aby protiraketová obrana byla pro alianci důležitým nástrojem k zajištění kolektivní obrany. Logika, že reakcí na vytvoření základny pro antirakety na území nějakého státu, který je blíže k Ruské federaci, bude dobudování systému mezikontinetálních raket, je podle mě špatná," podotkl.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Marek Ženíšek (TOP 09) Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy