Budeme do toho sypat miliardy? Stejně to krachne, varuje politička

Praha - Situace kolem OKD je podle místopředsedkyně ODS Alexandry Udženiji kritická, vláda však podle ní nemá a nemůže zvýhodňovat jednu soukromou a vytunelovanou společnost a vybranou skupinu zaměstnanců. Nejhorší na tom je, že vláda každým dnem zvyšuje nejistotu lidí v regionu protichůdnými prohlášeními, myslí si občanská demokratka.

Udženija připomíná, že za problémy těžební společnosti OKD, která je jediným těžařem černého uhlí v Česku, není pouze předlužení firmy, ale i celosvětový propad cen. „Pan Bakala OKD nevytuneloval, to je slabé slovo, on tu firmu ohlodal na kost a odhodil. Ten, kdo mu to umožnil, není nikdo jiný než premiér Sobotka a ČSSD. Celá tato zpackaná privatizace jde za ním a lidé by si to měli uvědomit," tvrdí první místopředsedkyně ODS.

Otázkou pak podle ní je, kdo a z čeho bude financovat OKD po 31. květnu. „Jen na mzdách bude nabíhat dluh ve výši cca 0,5 mld. Kč měsíčně, celkové provozní náklady se odhadují v průměru na 1 mld. Kč měsíčně. Celková zadluženost firmy raketově roste, protože firma nemá ani na splátky úroků z dluhu. Ministr Mládek chce ale přesto do firmy sypat státní peníze, a pak to celé stejně krachne a premiér Sobotka tvrdí, že se musí těžit dál," vysvětluje.

„Na druhé straně Babišovo řešení změnou insolvenčního zákona pro velké firmy, tzv. LEX OKD, kdy by ministerstvo financí přidělovalo insolvenčního správce, je snahou oligarchy dostat nepřímo pod kontrolu další obrovskou firmu a po vzoru Gordona Gekka z filmu Wall Street ji pak někdo někomu po kusech rozprodá. Babišovi tedy jde opět o posílení moci a zneužití situace," myslí si Udženija.

Ani jeden přístup podle ní není správný. „Firma sama společně s insolvenčním správcem a věřiteli musí navrhnout jasný postup. Stát pak velkému množství lidí, kteří zřejmě přijdou o práci, musí pomoci tak, že si velká většina z nich bude schopna co nejdříve najít jinou práci, umožnit rekvalifikaci a zamyslet se nad možností jak živnostníky, malé a střední firmy v regionu motivovat, aby zaměstnali více lidí. Ale zachraňovat nezachranitelné a plýtvat tak státními miliardami je nesmysl," dodává rázně.

Související

Alexandra Udženija

Udženija odstoupí z funkce starostky Prahy 2, nejpozději v červnu

Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) nejpozději v červnu odstoupí z funkce v čele městské části. Důvodem je, že se letos v únoru stala náměstkyní primátora hlavního města. Udženija to oznámila na dnešním jednání zastupitelů Prahy 2. Ti dnes rovněž rozhodli, že s účinností od 7. března až do své rezignace bude ve funkci starostky jako tzv. neuvolněná, tedy nebude jejím hlavním zaměstnáním. Starostkou se Udženija stala poprvé na konci roku 2021.

Více souvisejících

Aleksandra Udženija OKD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy