Polsko přebírá předsednictví V4. Zaměří se na migraci a energetiku

Praha – Po České republice se předsednictví visegrádské skupiny (V4) ujme Polsko. Podle velvyslankyně Polska v Česku Grażyny Bernatowiczové se její země zaměří především na energetiku nebo společný postoj k migrační krizi.

Varšava podle diplomatky chce zachovat i osvědčené konzultace před jednáním členských zemí EU. Zároveň odmítla dělení EU na staré a nové země, o kterém se v poslední době hovoří kvůli sporům o řešení migrační krize mezi zeměmi Visegrádu a dalšími členskými státy. Část EU dle jejích slov v poslední době hledá spíše obětní beránky než řešení problémů.

Bernatowiczová o polských prioritách nechtěla hovořit přímo. Oficiálně je na dnešním pražském summitu předsedů vlád Slovenska, Polska, Maďarska a Česka představí až polská premiérka Beáta Szydlová. Něco málo však již naznačila. „Zvláště v oblasti energetiky počítáme se synergií se slovenským předsednictvím Radě EU, například co se týče energetické unie," uvedla s tím, že země V4 se společně postaví zejména proti stavbě dalších odnoží plynovodu Nord Stream.

„Migrační krize ale ještě nějakou dobu zůstane hlavním tématem v rámci unijní agendy," dodala. Tato dvě témata i další oblasti, jimiž se V4 zabývá, bezprostředně souvisí s vývojem v Evropské unii. Tradicí se proto staly společné schůzky představitelů před jednáním evropských institucí.

Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česko podle ní dokážou najít společná témata, přestože původní cíl visegrádské spolupráce - dostat se do NATO a EU - již byl dosažen. „Spojují nás oblasti jako infrastruktura, přístup ke kohezní politice a v poslední době komplexní, celistvý přístup k migrační krizi," vyjmenovala Bernatowiczová.

Společná pozice k migrační krizi podle názorů odborníků přispěla k tomu, že Evropská unie začala visegrádskou skupinu vnímat jako jednotný celek. Státy Visegrádu se postavily proti zavedení kvót pro dělení migrantů mezi členské státy. Kritiku visegrádského postoje Bernatowiczová odmítla s tím, že nevede k řešení problémů. EU podle ní pouze aktivněji hledá „černé ovce nebo obětní beránky než účinná řešení". A to i přesto, že se již ukázalo, že to není dobrá taktika.

Rozdělování Evropy na staré a nové členské země nebo na Východ a Západ, o němž se kvůli migraci začalo mluvit, považuje polská velvyslankyně za škodlivé.

Kromě unijní agendy jsou tradiční součástí visegrádské spolupráce jednání ve formátu V4+. V době českého předsednictví se odehrála setkání se zeměmi Východního partnerství, Pobaltím, Beneluxem nebo Jižní Koreou. Polsko hodlá některé schůzky zopakovat, nicméně uvažuje i o dalších formátech.

Související

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

Více souvisejících

visegradská čtyřka Polsko Velvyslanectví Polsko

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy