Pane prezidente, prý se mýlíte. A to zásadně, tvrdí ekonom

Praha - Prezident Miloš Zeman se hluboce mýlí, když svou „východní“ zahraniční politiku odlišuje od politiky ostatních evropských zemí a povyšuje ji na ideologii, ve které vyznává svůj obdiv k autoritářským režimům a vládcům. Tvrdí to ekonom a exporadce Václava Havla Jan Švejnar.

Podle Švejnara Zeman nedávno využil své vystoupení na Festivalu Exportu CZ 2016 k obhajobě své „východní" politiky. Uvedl, že „země malého nebo středního rozsahu působí poněkud směšně, když svoji zahraniční politiku zakládá na moralistním kazatelství, zatímco ostatní země vesele obchodují". Prezident se tak prý snaží obhájit svůj pragmatický přístup k zahraničnímu obchodu. Tento přístup je příliš úzce pojatý pro plnohodnotnou zemi Evropské unie.

"Je určitě žádoucí otevírat pro české firmy a podniky cestu na nové trhy, je dobré poskytnout půjčky pro kvalitní projekty a je dobré zvát do doprovodu vládních a státních delegací zástupce podnikatelů. Správně pojatý přístup k obchodu však nerezignuje na skutečnost, že jsme byli, jsme a budeme významnými zástupci západní civilizace, která vyznává demokratický princip vládnutí," podotkl na svém blogu na aktualne.cz a dodal: "Hodnoty, na kterých stojí demokracie, jsou standardní součástí jednání představitelů zemí Evropské unie a Spojených států s představiteli autoritářských režimů a vlád. V jednotě je síla a náš prezident by měl mít stejný přístup k těmto vyjednáváním jako čelní představitelé ostatních zemí EU. Úzce pojatý přístup k obchodu a zahraničním investicím, který prezident a jeho okolí vydává za pragmatický, nevede nezbytně ke zlepšení obchodní výměny či zvýšení investic."

Velké čínské investice do nestrategických odvětví naší ekonomiky by podle ekonoma samozřejmě měly pozitivní efekt – přispěly by ke konjunktuře a při současné nízké nezaměstnanosti také ke zvýšení platů a mezd. "Ze slíbené čínské investiční vlny však zatím zbývají jen vlnky a prezident, který cítí potřebu veřejně obhajovat svou úzce pojatou „východní" strategii. Analýza čínských zahraničních investic ukazuje, že tyto investice míří do zemí, kde je dobré investiční prostředí a nevyhýbají se zemím, které během obchodních návštěv též diskutují na vysoké vládní úrovni otázky spojené s dodržováním lidských práv," vysvětluje ekonom.

V této souvislosti si prý také musíme připomenout, že naši hlavní a přirození obchodní partneři jsou a budou v Evropě a pak v dalších vysoce rozvinutých demokratických zemích světa. "Svědčí o tom statistická data a ekonomické modely obchodu. Milošem Zemanem tolik propagované a protežované „východní" země na něm nenakukují ani na okraj první desítky. Je dobré s nimi obchodní a investiční vztahy rozumně rozvíjet, ale není rozumné očekávat, že se stanou stěžejními partnery a tomuto očekávání podřizovat zahraniční politiku," podotkl.

V tomto kontextu je prý také zajímavé si připomenout, že čínský prezident Si do Prahy přijel cestou na návštěvu USA, kde se odehrávaly debaty o politickém a ekonomickém soužití a prezident Obama neváhal hovořit se svým protějškem o lidských právech. "Vzájemný obchod mezi USA a Čínou přesto roste a slovy Miloše Zemana „vesele pokračuje" dál. Dalším argumentem proti konceptu českého prezidenta je schůzka Baracka Obamy a Dalajlamy v Bílém domě. Ano, americká administrativa si dala záležet na tom, aby bylo jasné, že jde o soukromou schůzku Obamy s tibetským duchovním vůdcem. Obama dále potvrdil, že v americké zahraniční politice je Tibet součástí Číny, a přesto americký prezident svému protějšku v Pekingu znovu zdůraznil, že USA dbají o dodržování lidských práv a náboženských svobod v Číně a nejen tam," uvedl.

"Náš prezident se hluboce mýlí, když svou „východní" zahraniční politiku odlišuje od politiky ostatních evropských zemí a povyšuje ji na ideologii, ve které vyznává svůj obdiv k autoritářským režimům a vládcům. „A já", řekl minulý týden Zeman, „někdy se závistí sleduji, jak moji zahraniční partneři mohou jediným příkazem vyřešit problémy, jejichž řešení v zemích s parlamentní demokracií trvá léta". Je to nebezpečné uvažování pro demokratickou zemi, která je v rámci EU plnohodnotnou součástí největší ekonomické zóny světa," uzavřel Švejnar.

Související

Ilustrační fotografie.

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. 
Jan Švějnar, autor: Michal Louč

Dlouhá jednání o vládě mohou poškodit ekonomiku, varuje Švejnar

Dlouhá a komplikovaná jednání o sestavení nové vlády mohou ohrozit ekonomickou stabilitu země a její křehký hospodářský růst. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ředitel centra IDEA Jan Švejnar. Nyní je správná doba na restart ekonomiky, ČR se musí vrátit k reformám, doplnil člen Národní ekonomické rady vlády Tomáš Sedláček.

Více souvisejících

Jan Švejnar Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy