EU se rozpadne? Brexit byl poslední kapka, varuje senátor

Praha - Senátor a krajský zastupitel za ODS Tomáš Jirsa tvrdí, že nikdo nepochybuje o tom, že se po britském referendu o brexitu ocitla Evropská unie (EU) na rozcestí. Různí se ale nejen argumenty, proč Britové hlasovali pro vystoupení z EU, nýbrž i názory, jak s britským rozhodnutím zacházet a jak dále v EU postupovat.

Jirsa na webu strany podotkl, že současné vedení EU reprezentované předsedou Evropské komise Jean Claude Junkerem nebo předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem již před referendem varovalo Brity před vystoupením a hrozilo jim nejrůznějšími tresty a poklesem životní úrovně, aby po referendu žádalo okamžitý odchod Británie z EU.

"Výroky typu „Co tady ještě děláte, proč už nejste pryč?" na adresu britských europoslanců (Junker) nebo „Chci mít žádost o vystoupení na stole do úterý" (Schulz) či „angličtina by měla ztratit status unijního jazyka" (Hübnerová, předsedkyně Ústavně právního výboru Evropského parlamentu) ukazují, že se tito lidé ocitli zcela mimo politickou realitu," píše.

Senátor připomíná, že podle Britů právě tito lidé svými výroky a chováním před referendem výrazně přispěli k britskému rozhodnutí. "A tito lidé také naplánovali další cestu EU: ještě větší a rychlejší integraci včetně okamžitého přijetí společné měny, aby již žádný další stát nemohl vystoupit. Na druhou stranu, většina představitelů evropských států si realisticky uvědomuje, že Britové nehlasovali proti zakládajícím myšlenkám EU, ale proti současnému stavu EU a bezohlednému tlaku na další integraci," dodal.

Podotkl, že dokonce i jinak zdrženlivý český premiér Bohuslav Sobotka říká, že EU potřebuje reformu a musí přestat nasávat další pravomoci. "Představitelé členských států také zřetelně nikam Brity netlačí, na jednání o vystoupení nespěchají a dávají najevo zájem udržet s Británií i nadále co nejlepší vztahy," tvrdí senátor.

Ale co samotní Britové? "Zatímco politická diskuse v EU pokračuje, Británie chystá ekonomické plány. Britský ministr financí chce radikálně snížit korporátní daně z 20 procent pod 15 procent. A protože průměr vyspělých zemí je 25 procent, Británie se může stát daňovým rájem. Všechny firmy, které před referendem vyhrožovaly, že chtějí z Velké Británie odejít, si svůj záměr zcela jistě rozmyslí. Nízké daně spolu s oslabenou librou jsou teoretickým základem pro ekonomický růst," varuje.

Podle jeho názoru je britské referendum jednou z posledních možností, jak zachránit Evropskou unii před postupným rozpadem. Musíme se prý pokusit vytvořit z EU mnohem více demokratický spolek, který respektuje názory jednotlivých států. Takový systém, v němž by se postupně vracely pravomoci z Bruselu do členských zemí, a trvat na důsledné ochraně vnější Schengenské hranice a dodržovat systém azylové politiky. "Nedokáží-li členské státy s vnějšími hranicemi tyto hranice chránit, dojde k rozpadu Schengenu. Není přeci možné, aby vnější hranici EU místo Řecka hlídala nečlenská Makedonie. Musíme vytvořit volnější vztahy mezi členskými státy a zlepšit fungování společného evropského trhu," dodal senátor.

V žádném případě podle něj ale nesmíme nevylučovat Velkou Británii z tohoto evropského trhu. Naopak by Eu měla umožnit dalším zemím, například balkánským, na tento trh přístup. Ale i těm členům EU, kteří by se jako Británie nechtěli dále podílet na politické či měnové unifikaci.

"Je také potřeba zrušit dotace, které pokřivily zemědělství i trh. Takové dotace, které berou velké bohaté firmy a ničí ty malé. Bohužel, vše výše uvedené je zatím pouze moje „snění o Evropě". Bez personálních změn ve vedení Evropské komise a Evropském parlamentu tento rozpor zřejmě nepůjde vyřešit. Lidé, kteří dovedli EU do současného stavu, nemohou zároveň pracovat na jejích reformách. Další měsíce v Bruselu napoví, kterým směrem se bude Evropská unie ubírat. Zařadit zpátečku nebude v Bruselu jednoduché. Desetitisíce evropských úředníků byly vychovány zcela jednosměrně k větší integraci. Personální změny budou jedním z prvních ukazatelů, zda EU přežije či nikoliv," uzavřel.

Související

Alena Schillerová

Další zadlužování zamítnuto. V Senátu neprošel vládní návrh na zvýšení strukturálního schodku

Senát zamítl vládní návrh, který měl zvýšit strukturální deficit až na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Podle vlády má tato protikrizová změna za cíl umožnit sestavení státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí by díky ní mohlo zvýšit výdajové limity v sektoru veřejných institucí. Do roku 2027 se má schodek zase postupně snižovat.

Více souvisejících

Tomáš Jirsa (senátor ODS) Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy