Babiš loni vydělal mimo politiku 138 milionů, Schwarzenberg si koupil Jaguara

Praha – Do konce června museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona prohlášení o majetku za loňský rok. Povinnost podle informací předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslavy Němcové (ODS) splnili všichni, jichž se sněmovní registr týká. Část oznámení ještě členové výboru kontrolují, jejich obsah proto není dostupný. Z informací, které jsou k dispozici, však vyplývá, že si někteří poslanci přišli na miliony.

Předseda hnutí ANO a ministr financí AndrejBabiš vykázal za loňský rok příjmy mimo politiku zhruba 137,9 milionu korun. Asi polovinu této částky si připsal čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který si pořídil automobil značky Jaguar za více než 2,2 milionu a splácel hypotéku zhruba 10,4 milionu korun. Právě šéf hnutí ANO, který vlastní mimo jiné skupinu Agrofert, a majitel rozsáhlého panství Schwarzenberg patří k poslancům s nejvyššími vykázanými příjmy.

Babiš získal nejvíce peněz z dluhopisů Agrofertu, na úrocích z nich inkasoval přes 90 milionů korun. Více než 23 milionů vynesl předsedovi ANO prodej nemovitostí a přes 22 milionů vykázal jako výnosy z půjčky. Babiš dostal i odměnu jako člen statutárního orgánu své německé firmy SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH, a to zhruba 4200 eur (asi 114.000 korun).

Čestný předseda TOP 09 Schwarzenberg inkasoval zhruba 34 milionů korun z dividend, 18 milionů z prodeje pozemků a přibližně 16 milionů z nájmů. Řádově statisícové příjmy má z německého a z rakouského důchodu. Několik pozemků, zejména lesních, loni i nabyl. Zaplatil za ně asi 350.000 korun.

Jeho stranický kolega Miroslav Kalousek uvedl, že loni žádné takzvané vedlejší příjmy neměl a nic si nepořídil. Předseda KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek koupil zhruba za 790.000 korun byt, dalších asi 850.000 vložil do rekonstrukce a vybavení. Šéf KSČM Vojtěch Filip si jako advokát přivydělal loni přibližně 15.000 korun.

Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura získal díky podnikání zhruba osm milionů korun. Šéf Úsvitu Miroslav Lidinský oznámení do sněmovního registru nedává, nevykonává totiž takovou politickou funkci, aby se na něho povinnost vztahovala. První místopředseda Úsvitu a šéf této sněmovní frakce Marek Černoch v oznámení uvedl, že měl hypotéku a úvěry v součtu zhruba za 4,5 milionu korun.

Údaje z majetkových prohlášení předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky a šéfa ODS Petra Fialy nebyly dnes dopoledne ve sněmovním registru ještě k dispozici, jejich oznámení se stále kontrolují. První místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec loni podle dokumentu investoval do nemovitostí. Koupil polovinu domu za 2,2 milionu korun, byt za 3,1 milionu a chatu za půl milionu korun. Jako zdroj peněz uvedl dlouhodobé úspory a u bytu i prodej akcií. Chovanec také dědil, a to reality, movité věci a hotovost v celkové výši zhruba 4,9 milionu korun.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.
Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

Více souvisejících

Andrej Babiš Karel Schwarzenberg majetková přiznání

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy