Chceme vlastně v Česku demokracii? Křeček poukázal na závažný problém

Praha - Zástupce ombudsmana Stanislav Křeček si všímá, že demokracie v České republice opouští „pevnou půdu“. Podle něj se dostává pod vlivem nedávných událostí a aktuálních úvah do nejistoty.

V celé Evropě se podle Křečka zvedá kritika dosavadních elit a je poukazováno na jejich odtrženost od občanské společnosti, od názorů lidu. "Voláno je po návratu k „selskému rozumu" a veleben je instinkt mas," podotkl v Lidových novinách s tím, že zase tak jednoduché to není. Maďarský ekonom Lászlo Bogár podle Křečka soudí, že „je smutným faktem, že třídy chudých nejsou schopné reálně interpretovat svět, lze jimi neomezeně manipulovat.

Podotkl také, že Češi sice milují svobodné volby, ale nenávidí ty, které v těchto volbách zvolili. Proto je prý na místě nejen otázka, kdo vlastně na to demokratické zbývá, ale také otázka, zda vůbec něco jako společný zájem existuje.

"Navíc se rádoby demokratické rozhodování již dotýká mnohem hlubších otázek, než jsme si dosud mysleli. Nevím, kde se vzala – zejména u tzv. moderní levice - myšlenka, že důkazem pokroku je popírání a snaha o změnu antropologických konstant člověka. Neboť co jiného, než toto je tvrzení, že pohlaví je konec konců jen věc svobodné volby (máme na to u nás dokonce vládní výbor!) a stav těla s tím moc nesouvisí?" ptá se.

Osoba, která neví, zda má použít pánskou nebo dámskou toaletu, podle Křečka jistě potřebuje pomoc, ale sám si je jist, že nikoliv pomoc zákonodárce, který by jejími pochybnostmi obohatil (byť demokraticky) právní řád.

S lidskými právy a s lidskou důstojností to podle něj nemá nic společného. "Podstata ochrany lidské důstojnosti tkví právě v respektování této odlišnosti. Jinými slovy ochrana lidské důstojnosti spočívá nikoli v ochraně práv či možností, které některé lidské bytosti ze své podstaty či v důsledku společenské situace nemají, ale právě respektování toho, že je nemohou mít", cituje stanovisko k nálezu Ústavního soudu soudce Vladimíra Sládečka.

"V souvislosti s brexitem, ale také např. s volbami rakouského prezidenta pak je na místě se ptát, co to vlastně je demokratická většina, kterou se tak rádi zaštiťujeme. Při stále častějším výsledku voleb zhruba 50 na 50 si totiž nikdo nemůže být jist, zda „většina" dosažená ve volební den trvá ještě týden nebo měsíc na to se všemi z toho planoucími důsledky. Není tedy demokratické rozhodování více „na vodě", než jsme si dosud mysleli?" uzavřel Křeček.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček češi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy