Novela proti OSA: Poplatky se možná zvýší jen o trojnásobek inflace

Praha - Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) se dohodl s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) na tom, že by se autorské poplatky za reprodukovanou hudbu by se neměly zvyšovat o více než trojnásobek inflace za minulé tři roky.

Podle Gazdíka by se úprava měla stát součástí projednávané novely autorského zákona. Zároveň chce zamezit tomu, aby se sazby autorských poplatků zvýšily od příštího roku až o 50 procent. Průměrná roční míra inflace v ČR se podle ČSÚ v minulých třech letech pohybovala ve výši 1,4 procenta, 0,4 procenta a 0,3 procenta.

„Za posledních 12 let se autorské poplatky zvýšily o více než 300 procent, což je skutečně už neúnosné," uvedl Gazdík. V případě plánovaného zvýšení, ke kterému se rozhodl autorský svaz, by prý nárůst poplatků byl zhruba pětinásobný. To by negativně dopadlo především na podnikatele v pohostinství i na obce.

Navíc by novela by podle Gazdíkova návrhu měla zvyšování poplatků podřídit dohledu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Novelu i s úpravami má ve středu projednávat sněmovní kulturní výbor. O den později naplánovalo Sdružení místních samospráv protest před sídlem OSA proti masivnímu zvyšování poplatků, ke kterému se připojila mimo jiné Česká pirátská strana.

Poslankyně Věra Kovářová upozornila na to, že mnohde v Evropě jsou sazby nižší. Ve Švýcarsku se všem kolektivní správcům platí měsíčně 397 korun za rozhlasový přijímač, v ČR celkem 563 korun. V případě televizních přijímačů je to ve Švýcarsku 450 korun, v Česku celkem 1029 korun měsíčně. I na Slovensku nebo v Německu, Finsku, Irsku, Španělsku jsou sazby nižší nebo srovnatelné se současnými českými, dodala poslankyně.

Předseda představenstva Ochranného svazu autorského (OSA) Roman Strejček nechtěl návrh komentovat, jde podle něj o předvolební prohlášení. „Nemyslím si, že je vhodné, aby soukromý subjekt komentoval předvolební prohlášení jakéhokoli politického uskupení," uvedl.

Související

Ochranný svaz autorský

Pokuta 10,67 milionů pro OSA platí. Svaz žádal poplatky i za přijímač v pokoji bez hostů

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.
Pouštíte si k práci hudbu?

Svaz autorů a interpretů vyzval rádia ke hraní české tvorby

Svaz autorů a interpretů (SAI) vyzval rádia, aby hrála více písně českých autorů a interpretů. Svaz žádá, aby v době omezení kvůli pandemii rádia změnila playlisty ve prospěch české tvorby. SAI se tak připojil k výzvě vydavatelských firem sdružených v České národní skupině Mezinárodní federace hudebního průmyslu a Platformě nezávislých vydavatelů.

Více souvisejících

OSA (Ochranný svaz autorský) Petr Gazdík autorská práva

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří

Napětí mezi Západem a Ruskem kvůli válce na Ukrajině nadále sílí. Evropská politická špička se během pondělního setkání v Londýně vymezila vůči pokračujícímu bombardování Ukrajiny ze strany Moskvy a apelovala na Vladimira Putina, aby „přestal hrát hry“ a přistoupil na seriózní mírové jednání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy