Servilita, ohnutá páteř. Kvůli dalajlámovi a Číně se strhla velká přestřelka, zapojili se Herman, Hamáček i Kalousek

Praha – Lidovečtí ministři Pavel Bělobrádek a Daniel Herman se v Praze sešli s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. I když už předem avizovali, že to činí jako soukromé osoby, strhl se kolem setkání pořádný poprask. Ten se ještě umocnil, když k celé věci vydali prohlášení nejvyšší ústavní činitelé.

Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka a šéfové obou komor Jan Hamáček a Milan Štěch v prohlášení zdůraznili partnerství s Čínou, jejíž je Tibet součástí.

Psali jsme:
Sobotka dalajlamu nepotká. Ministři to činí jako soukromé osoby Ministr kultury Herman přijal dalajlamu, hovořili o soucitu a marxismu
Nejvyšší ústavní činitelé: Politici, kteří se setkali s dalajlámou, nezastupovali ČR. Vztahy s Čínou jsou velmi přínosné  

„Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet. Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," píše se v prohlášení.

Ministr kultury Herman na tato slova obratem zareagoval na Twitteru. „Jestli se k setkání MK (ministerstvo kultury, pozn. redakce) s duchovním mají potřebu vyjadřovat čelní ústavní činitelé, aby 'zachraňovali' partnerství,nestojí na hliněných nohou?" rýpnul si ministr.

„Přátelství, soucit, pokoj v srdci, harmonie, dialog, láska. To jsou hlavní pojmy, které zaznívaly při setkání s dalajlámou. Komu toto může vadit?" táže se Herman.

Bělobrádek už před několika dny uvedl, že jde o soukromé setkání. „Setkání ministra kultury a Jeho Svatosti dalajlamy, kterého se zúčastním, je setkání soukromé a duchovní. Není to setkání za vládu ČR," napsal na Twitteru.

V mém oblíbeném seriálu Yes minister říkaji: "Politika je o přežití do příštích voleb, zahraniční politika o přežití do příštího století."

— Jan Hamáček (@jhamacek) 18. října 2016

„V mém oblíbeném seriálu Yes minister říkaji: 'Politika je o přežití do příštích voleb, zahraniční politika o přežití do příštího století'," napsal ke kauze Hamáček. Jeho slova pobouřila nejen některé diskutující, kteří mluvili o absenci páteře či o tom, jak se kvůli všemu stydí. „Pouze jsme zopakovali oficiální pozici ČR vůči ČLR, která se nezměnila od roku 1993," odmítal kritiku uživatelů Hamáček.

„Nemáte právo nám k tomu přežití ordinovat servilitu a ohnutou páteř. Té si nikdo neváží a já s ní žít nechci," vzkázal v reakci na Hamáčka šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ministrů se zastal také místopředseda strany Marek Ženíšek. „A nezapomenout rychle ještě dnes poslat ambasádě ČLR, nejlépe donést osobně, uklonit se, pokleknout, omluvit se a slíbit, že příště se polepšíme!" komentoval prohlášení nejvyšších ústavních činitelů na Facebooku.

„Koukám, že Bohouš Sobotka už není ikonou pražské kavárny. Stačila k tomu jedna návštěva dalajlámy. Mirku (Kalousku), neschovávej se!" rýpnul si europoslanec ODS Jan Zahradil

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama Daniel Herman Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy