Servilita, ohnutá páteř. Kvůli dalajlámovi a Číně se strhla velká přestřelka, zapojili se Herman, Hamáček i Kalousek

Praha – Lidovečtí ministři Pavel Bělobrádek a Daniel Herman se v Praze sešli s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. I když už předem avizovali, že to činí jako soukromé osoby, strhl se kolem setkání pořádný poprask. Ten se ještě umocnil, když k celé věci vydali prohlášení nejvyšší ústavní činitelé.

Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka a šéfové obou komor Jan Hamáček a Milan Štěch v prohlášení zdůraznili partnerství s Čínou, jejíž je Tibet součástí.

Psali jsme: Sobotka dalajlamu nepotká. Ministři to činí jako soukromé osoby Ministr kultury Herman přijal dalajlamu, hovořili o soucitu a marxismu Nejvyšší ústavní činitelé: Politici, kteří se setkali s dalajlámou, nezastupovali ČR. Vztahy s Čínou jsou velmi přínosné  

„Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet. Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," píše se v prohlášení.

Ministr kultury Herman na tato slova obratem zareagoval na Twitteru. „Jestli se k setkání MK (ministerstvo kultury, pozn. redakce) s duchovním mají potřebu vyjadřovat čelní ústavní činitelé, aby 'zachraňovali' partnerství,nestojí na hliněných nohou?" rýpnul si ministr.

„Přátelství, soucit, pokoj v srdci, harmonie, dialog, láska. To jsou hlavní pojmy, které zaznívaly při setkání s dalajlámou. Komu toto může vadit?" táže se Herman.

Bělobrádek už před několika dny uvedl, že jde o soukromé setkání. „Setkání ministra kultury a Jeho Svatosti dalajlamy, kterého se zúčastním, je setkání soukromé a duchovní. Není to setkání za vládu ČR," napsal na Twitteru.

V mém oblíbeném seriálu Yes minister říkaji: "Politika je o přežití do příštích voleb, zahraniční politika o přežití do příštího století."

— Jan Hamáček (@jhamacek) 18. října 2016

„V mém oblíbeném seriálu Yes minister říkaji: 'Politika je o přežití do příštích voleb, zahraniční politika o přežití do příštího století'," napsal ke kauze Hamáček. Jeho slova pobouřila nejen některé diskutující, kteří mluvili o absenci páteře či o tom, jak se kvůli všemu stydí. „Pouze jsme zopakovali oficiální pozici ČR vůči ČLR, která se nezměnila od roku 1993," odmítal kritiku uživatelů Hamáček.

„Nemáte právo nám k tomu přežití ordinovat servilitu a ohnutou páteř. Té si nikdo neváží a já s ní žít nechci," vzkázal v reakci na Hamáčka šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ministrů se zastal také místopředseda strany Marek Ženíšek. „A nezapomenout rychle ještě dnes poslat ambasádě ČLR, nejlépe donést osobně, uklonit se, pokleknout, omluvit se a slíbit, že příště se polepšíme!" komentoval prohlášení nejvyšších ústavních činitelů na Facebooku.

„Koukám, že Bohouš Sobotka už není ikonou pražské kavárny. Stačila k tomu jedna návštěva dalajlámy. Mirku (Kalousku), neschovávej se!" rýpnul si europoslanec ODS Jan Zahradil

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama Daniel Herman Jan Hamáček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy