Rychetský kritizuje Hrad kvůli Bradymu a Číně, oslav 28. října se ale zúčastní

Brno/Praha - Také předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský kritizuje postup Hradu v kauze kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho, oslav 28. října se ale zúčastní. Přítomen bude i předseda Nejvyššího soudu.

Podle Rychetského by měl být Brady 28. října oceněn vysokým státním vyznamenáním, "i kdyby bylo třeba přidat na pódium Vladislavského sálu jednu židli navíc". Jakékoliv ocenění pro Bradyho přivítá také Šámal, jenž si jej váží za životní postoje, osobní statečnost i práci, která nedovoluje zapomenout na hrůzy válek a holokaustu.

"Význam tohoto svátku nemůže být snižován nebo dokonce degradován pochybením, případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje," uvedl Rychetský v dokumentu zveřejněném na webu soudu.

"Nemůže být zpochybňován ani podle mého soudu nešťastným a nevhodným prohlášením vrcholných ústavních činitelů naší země v souvislosti s návštěvou nositele Nobelovy ceny míru čtrnáctého Dalajlámy v naší zemi. Důsledkem může být toliko snížení autority dotčených činitelů," pokračuje prohlášení.

Psali jsme:
Zeman naštval církve: Smutné až neuvěřitelné, že může být úřad prezidenta takto zneužíván Oslav 28. října se na Hradě nezúčastní předseda Akademie věd Oslavy 28. října? KSČM a ANO odmítají truc akci, ODS na Hrad nedorazí  

Rychetský odmítnutí účasti na oficiálních oslavách státního svátku považuje za projev neúcty k jeho významu a nepochopení skutečnosti, že výběr účastníků není výsledkem libovolného výběru pozvaných ze strany hostitelů, ale přirozeným zobrazením reprezentace ústavních orgánů, samospráv, akademické obce i ostatních občanských a konfesních skupin. "Pro ty je účast nejen věcí cti, ale i odpovědnosti," uzavřel Rychetský.

Na Hrad se chystá i předseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Šámal. Ten se podle svého vyjádření vůbec nezaobíral myšlenkou, že by měl pozvání na Hrad odříct. Den vzniku samostatného československého státu považuje za nejvýznamnější svátek. "Svou účastí 28. října na Pražském hradě chci tedy důstojně oslavit vzpomínku na počátky budování naší demokracie a obnovení svrchovanosti českého národa. Zároveň považuji za nedůstojné znevažovat oslavy takto významného svátku prosazováním vlastních politických zájmů," uvedl Šámal.

Související

Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 
Petr Pavel

Pavel v pátek jmenuje nástupce Rychetského i další členy vedení ÚS

Petr Pavel se v pátek chystá kromě nových soudců jmenovat i členy vedení Ústavního soudu. V jeho čele po dvaceti letech skončí Pavel Rychetský. Prezident od březnového nástupu do funkce prosadil šest kandidátů na ústavní soudce, se třemi z nich včera vyslovila souhlas horní parlamentní komora. 

Více souvisejících

Pavel Rychetský 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Jiří Brady

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy