Ústeckým hejtmanem je podruhé Bubeníček (KSČM), Plzeňský kraj bude řídit Bernard (ČSSD)

Ústí nad Labem/Plzeň - Hejtmanem Ústeckého kraje zůstává i pro další volební období Oldřich Bubeníček (KSČM). Ve veřejné volbě dostal 28 z 55 hlasů. Pátým hejtmanem Plzeňského kraje se dnes stal jednapadesátiletý Josef Bernard z ČSSD.

Koalici v Ústeckém kraji uzavřeli komunisté s ČSSD a koalicí SPD-SPO. V zastupitelstvu mají nadpoloviční většinu právě 28 mandátů. Hejtman bude mít pět náměstků, dva komunisty, dva sociální demokraty a jednoho zástupce SPD-SPO. Statutárním náměstkem je Martin Klika (ČSSD).

Svého kandidáta na hejtmana postavilo i vítězné hnutí ANO, které skončilo stejně jako ODS v opozici. O Petru Urbánkovi se ale nakonec nehlasovalo, protože byl zvolen Bubeníček. Opozice se snažila prosadit tajnou volbu, ale neuspěla. Hejtman bude mít nově pět náměstků, v minulém období měl jen dva.

Bubeníček těsně po zvolení řekl, že věří ve spolupráci napříč politickým spektrem. "Aby pokračoval rozvoj Ústeckého kraje, jak se nám to podařilo nastartovat v minulých čtyřech letech," řekl Bubeníček, který Ústecký kraj vedl už v uplynulých čtyřech letech.

Pro nové volební období vzrostl i počet výborů zastupitelstva. Nově jich bude osm, dosud jich bylo pět. Předsedkyní kontrolního výboru zvolili zastupitelé starostku Obrnic na Mostecku Drahomíru Miklošovou (ODS), předsedou finančního výboru Jana Richtera (ANO). Ostatní místa předsedů připadnou zástupcům trojkoalice.

Hned při volbě členů rady se projevila křehkost trojkoalice, která má těsnou nadpoloviční většinu. Jitka Sachetová získala jen 27 hlasů, jeden z komunistických zastupitelů nehlasoval. Hlasování bylo prohlášeno za zmatečné a na druhý pokus zastupitelé Sachetovou do rady 28 hlasy zvolili. Bubeníček přesto obavy z křehké většiny nemá.

Psali jsme:
Zimola by se mohl ucházet o šéfa Asociace krajů. Má podporu Sobotky, Babiš je proti  

Hejtmanem Plzeňského kraje se dnes stal Bernard. Bývalého generálního ředitele plzeňské firmy Škoda Transportation, lídra ČSSD v krajských volbách, na ustavujícím zasedání volilo ve veřejném hlasování 23 z 45 zastupitelů vzešlých z říjnových voleb. V čele kraje Bernard střídá čtyřiašedesátiletého stranického kolegu Václava Šlajse, který už nekandidoval.

Bernard dnes zastupitelům i obyvatelům regionu slíbil otevřený kraj. "Budeme víc komunikovat s občany, vtahovat je do věcí veřejných," řekl. Prioritou zůstává doprava a zdravotnictví či sociální oblast a péče o seniory.

Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici. Na koalici se už třetí den po volbách dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).

Do zastupitelstva se dostalo rekordních osm ze 17 kandidujících stran. ANO má 11 míst, ČSSD devět, ODS osm, KSČM šest, Starostové a Patrioti čtyři a TOP 09 tři mandáty. Po dvou křeslech má ještě Koalice SPD a SPO a Koalice pro Plzeňský kraj.

Související

Jan Schiller (ANO)

Hejtman Schiller (ANO) měl v kanceláři "divnou krabičku", patrně jde o rušičku proti odposlouchávání

Nový hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) našel ve své kanceláři "divnou krabičku", zřejmě se jedná o rušičku proti odposlouchávání. Schiller nechal zařízení demontovat, napsal Ústecký deník. O zařízení věděl jeho předchůdce Oldřich Bubeníček (KSČM), který prý rušičku "podědil" a nevyužíval. Instalaci zařízení odmítli i bývalí hejtmani Jana Vaňhová a Jiří Šulc.

Více souvisejících

Oldřich Bubeníček Josef Bernard (hejtman) kraje

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy