Füle bude kandidovat na šéfa OBSE? Prestiž ČR ve světě by to mohlo zvýšit

Praha - Diplomat a bývalý eurokomisař Štefan Füle (54) by mohl být českým kandidátem na pozici generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). ČTK to potvrdil zdroj z diplomatického prostředí. Nominací Füleho by se měla v lednu zabývat vláda. Ministerstvo zahraničí informaci odmítlo komentovat.

"Ten materiál je připravený a půjde do připomínkového řízení," uvedl zdroj ČTK. Vláda prý bude o nominací Füleho, který nyní působí jako zvláštní zmocněnec ministra pro OBSE, jednat ještě před koncem ledna.

Podle analytika Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) by s křeslem šéfa OBSE získala česká diplomacie prestižní pozici. "OBSE je v tuto chvíli v podstatě jediná mezinárodní organizace, kde se vede dialog mezi Západem a Ruskem," podotkl Dostál. Dodal, že podle řady zemí už není nutné se s Ruskem setkávat ve formátech EU - Rusko nebo NATO - Rusko, jako tomu bylo dříve. Význam OBSE ve vztahu k Rusku proto vzrostl.

Ohledně šancí Fühleho je Dostál spíše skeptický. Bývalý eurokomisař EU pro rozšíření a politiku sousedství je totiž od května 2015 na sankčním seznamu osob, kterým Rusko zakázalo vstup do země. Füle se v roli komisaře podílel na jednání EU s Ukrajinou o asociační dohodě, s níž Rusko nesouhlasilo. Stavěl se také proti obsazení Krymu Ruskem.

Psali jsme: Za útoky hackerů na OBSE prý stojí Rusko. Německá kontrarozvědka má důkaz  

Pro případné zvolení Füleho by bylo nutné, aby jeho nominaci podpořila také Moskva. Platí totiž, že na generálním tajemníkovi by se měly shodnout všechny členské země OBSE. To za daných okolností není pravděpodobné. "Bude obtížné dosáhnout souhlasu Ruska," odhadl Dostál.

Füle během své kariéry zastával několik velvyslaneckých pozic, například v Litvě nebo Británii. Kromě toho byl ministrem pro evropské záležitosti v úřednické vládě Jana Fischera. V Evropské komisi byl do roku 2014 komisařem pro rozšíření a politiku sousedství.

OBSE tvoří 57 států, zabývá se prevencí válečných konfliktů, ochranou lidských práv a také demokracie. Pozorovatelské mise OBSE dohlížejí například na průběh voleb. Monitorují také situaci v konfliktních oblastech, momentálně například na východě Ukrajiny.

Generálního tajemníka volí rada ministrů, kterou tvoří ministři zahraničí všech členských zemí organizace. Od roku 2011 pozici zastává Ital Lamberto Zannier. Tříleté funkční období obhájil v roce 2014. Jeho druhý mandát vyprší letos v červnu.

Související

Rusko, Kreml

Rusko odmítá OBSE poskytovat údaje o ozbrojených silách, kvůli Česku

Rusko odmítlo poskytovat Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) údaje o svých ozbrojených silách v rámci vídeňského dokumentu z roku 2011 o opatřeních k upevnění důvěry. Uvedl to dnes na svém webu list Kommersant s odvoláním na informace americké strany a vyjádření vedoucího ruské delegace na vídeňských rozhovorech o vojenské bezpečnosti Konstantina Gavrilova, který ruské rozhodnutí odůvodnil výhradami k počínání západních států včetně Česka.

Více souvisejících

OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) Štefan Füle

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy