Praha - Násilím potlačené několikadenní pražské demonstrace v lednu 1989, známé jako Palachův týden, byly největší krizí komunistického režimu a předzvěstí takzvané sametové revoluce v listopadu téhož roku. Pádu totalitního režimu nahrávala i situace v okolních státech.
"Palachův týden však dodal impuls procesu, který už nešlo zastavit. Komunistická moc poté, co zvládla masové demonstrace v Palachově týdnu, zřejmě podcenila situaci, která vyvrcholila později 17. listopadu. Dnes se lze jen těžko dohadovat, co by se stalo, kdyby policie stejně brutálně zasáhla i při listopadových shromážděních, " řekl agentuře Mediafax historik Ivan Roudný.
Lidé se tehdy sešli v neděli 15. ledna na Václavském náměstí, aby uctili památku studenta Jana Palacha, jenž se v roce 1969 upálil na protest proti komunistickému režimu. Demonstraci rozehnala policie obušky, slzným plynem a vodními děly, pozatýkala řadu lidí a odvezla je k výslechům, některé vyvezla za Prahu a vysadila je uprostřed lesů. Lidé se však nedali odradit a několik dalších dnů se scházeli znovu. Zásah policie byl ještě brutálnější. Průlom nastal až ve čtvrtek, když se předtím sešlo několik aktivistů s tehdejším předsedou vlády Ladislavem Adamcem. Ten nařídil, aby policie nezasahovala a demonstrace se uskutečnila v klidu.
Listopadovým událostem v ČR nahrála situace v okolních státech. Východní blok se začal hroutit. Lidé byli nespokojeni s politickým a ekonomickým režimem. Prvopočátkem byly masové protesty v Gdaňských loděnicích v Polsku 1980, které vedly ke zformování nezávislých odborů Solidarita. O devět let později se v červnu uskutečnily svobodné volby, které komunisté prohráli. Tyto události odstartovaly pád komunistických režimů ve střední Evropě. Po Polsku následovalo Maďarsko, východní Německo, Bulharsko, Československo a nakonec v prosinci Rumunsko.
V Československu se v letech 1988 až 1989 uskutečnilo několik do té doby nemyslitelných protivládních demonstrací. Dne 25. března 1988 to byla takzvaná Svíčková demonstrace v Bratislavě, v říjnu u příležitosti výročí vyhlášení samostatného Československa několik shromáždění v Praze. Později 10. prosince 1988 se konala povolená demonstrace na obranu lidských práv na Škroupově náměstí na Žižkově. Shromáždění byla vcelku klidná a obešla se bez větších incidentů. Veřejná bezpečnost i tajná policie byly v pohotovosti. Vyvrcholením odporu proti režimu se stal Palachův týden ve dnech 15. až 20. ledna 1989.
Po něm následovala jarní petiční akce Několik vět, která upozorňovala na nedodržování lidských práv. V petiční akci se shromáždilo na 40 tisíc podpisů. 21. srpna 1989 se konala shromáždění při výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy.
V říjnu se začaly desítky obyvatel z východního Německa shromažďovat na velvyslanectví Spolkové republiky Německo a žádat zde o politický azyl. Následně vláda východního Německa 9. listopadu otevřela hranice. Pár hodin poté desetitisíce obyvatel východního Berlína začaly proudit přes všechny přechody do západního Berlína. České sdělovací prostředky o tom informovaly jen velmi málo, ale lidé čerpali informace ze zahraničních rozhlasů a televizí. V Československu to vřelo a situace vyvrcholila demonstrací 17. listopadu, která odstartovala Sametovou revoluci.
Související
Čaputová si dnes v Praze připomíná události roku 1989, setkala se s Pavlem
Česko si připomnělo 17. listopad. Ve světle války se zdůrazňovala hodnota svobody a demokracie
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák