Palachův týden byl předzvěstí sametové revoluce

Praha - Násilím potlačené několikadenní pražské demonstrace v lednu 1989, známé jako Palachův týden, byly největší krizí komunistického režimu a předzvěstí takzvané sametové revoluce v listopadu téhož roku. Pádu totalitního režimu nahrávala i situace v okolních státech.

"Palachův týden však dodal impuls procesu, který už nešlo zastavit. Komunistická moc poté, co zvládla masové demonstrace v Palachově týdnu, zřejmě podcenila situaci, která vyvrcholila později 17. listopadu. Dnes se lze jen těžko dohadovat, co by se stalo, kdyby policie stejně brutálně zasáhla i při listopadových shromážděních, " řekl agentuře Mediafax historik Ivan Roudný.

Lidé se tehdy sešli v neděli 15. ledna na Václavském náměstí, aby uctili památku studenta Jana Palacha, jenž se v roce 1969 upálil na protest proti komunistickému režimu. Demonstraci rozehnala policie obušky, slzným plynem a vodními děly, pozatýkala řadu lidí a odvezla je k výslechům, některé vyvezla za Prahu a vysadila je uprostřed lesů. Lidé se však nedali odradit a několik dalších dnů se scházeli znovu. Zásah policie byl ještě brutálnější. Průlom nastal až ve čtvrtek, když se předtím sešlo několik aktivistů s tehdejším předsedou vlády Ladislavem Adamcem. Ten nařídil, aby policie nezasahovala a demonstrace se uskutečnila v klidu.

Listopadovým událostem v ČR nahrála situace v okolních státech. Východní blok se začal hroutit. Lidé byli nespokojeni s politickým a ekonomickým režimem. Prvopočátkem byly masové protesty v Gdaňských loděnicích v Polsku 1980, které vedly ke zformování nezávislých odborů Solidarita. O devět let později se v červnu uskutečnily svobodné volby, které komunisté prohráli. Tyto události odstartovaly pád komunistických režimů ve střední Evropě. Po Polsku následovalo Maďarsko, východní Německo, Bulharsko, Československo a nakonec v prosinci Rumunsko.

V Československu se v letech 1988 až 1989 uskutečnilo několik do té doby nemyslitelných protivládních demonstrací. Dne 25. března 1988 to byla takzvaná Svíčková demonstrace v Bratislavě, v říjnu u příležitosti výročí vyhlášení samostatného Československa několik shromáždění v Praze. Později 10. prosince 1988 se konala povolená demonstrace na obranu lidských práv na Škroupově náměstí na Žižkově. Shromáždění byla vcelku klidná a obešla se bez větších incidentů. Veřejná bezpečnost i tajná policie byly v pohotovosti. Vyvrcholením odporu proti režimu se stal Palachův týden ve dnech 15. až 20. ledna 1989.

Po něm následovala jarní petiční akce Několik vět, která upozorňovala na nedodržování lidských práv. V petiční akci se shromáždilo na 40 tisíc podpisů. 21. srpna 1989 se konala shromáždění při výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy.

V říjnu se začaly desítky obyvatel z východního Německa shromažďovat na velvyslanectví Spolkové republiky Německo a žádat zde o politický azyl. Následně vláda východního Německa 9. listopadu otevřela hranice. Pár hodin poté desetitisíce obyvatel východního Berlína začaly proudit přes všechny přechody do západního Berlína. České sdělovací prostředky o tom informovaly jen velmi málo, ale lidé čerpali informace ze zahraničních rozhlasů a televizí. V Československu to vřelo a situace vyvrcholila demonstrací 17. listopadu, která odstartovala Sametovou revoluci.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomnělo 17. listopad. Ve světle války se zdůrazňovala hodnota svobody a demokracie

Vládní i opoziční politici i řada kandidátů na prezidenta si dnes na pražské Národní třídě připomněli výročí 17. listopadu 1989 a 1939. Většina z nich zdůraznila hodnotu svobody a demokracie a upozornila, že tyto hodnoty nejsou samozřejmé. Zazněly i připomínky nynějšího konfliktu na Ukrajině. Prahou prošly i průvody demonstrantů proti vládě, na podporu Ukrajiny nebo za ochranu klimatu. Vzpomínkové akce vyvrcholily koncertem na Václavském náměstí, který poslouchaly tisíce lidí. 

Více souvisejících

sametová revoluce 1989

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy