Jak mrtvý student, co nezemřel, odstartoval revoluci

Praha - Studenta pražské matematické fakulty Martina Šmída lze s trochou nadsázky označit za člověka, který rozhýbal listopadové události roku 1989. Tedy lépe řečeno jeho smrt, která smrtí nebyla.

Dopoledne po brutálním zákroku policistů na Národní třídě se Prahou jako blesk začala šířit hrozná a přelomová zpráva. Řádění policejních jednotek nepřežil student druhého ročníku matematicko-fyzikální fakulty Martin Šmíd. Lidé se cítili pobouřeni a znepokojeni už tím, že policisté zbili stovky mladých lidí, ale informace o smrti mladého člověka se jich dotkla ještě více. Ve veřejnosti se zkrátka něco pohnulo a následující události dostaly rychlý spád. Na konci byly svobodné volby a změna společenského řádu. V té chvíli nikdo příliš nepřemýšlel o tom, že by to nemusela být pravda. Atmosféra zákroku na Národní totiž odpovídala tomu, že se to mohlo stát. O smrti informovaly i světové tiskové agentury, kterým zprávu poslal novinář a disident Petr Uhl.

Jenže Martin Šmíd tou dobou spokojeně trávil obyčejný sobotní den 18. listopadu doma u televize a videa. O tom, že měl někdo zemřít, se dozvěděl až večer při besedě v Realistickém divadle na Smíchově. Jeho spolužáci zvonili u dveří bytu rodičů a chtěli zjistit podrobnosti. "Museli jsme se těsně minout s mými spolužáky, kteří k nám později přišli... Zatímco my jsme poslouchali se zatajeným dechem vyprávění studenta, který mluví o mrtvých, ale neříká žádná jména, oni složitě zjišťovali na koleji moji adresu," vzpomíná ve svém deníku zveřejněném na internetových stránkách Martin Šmíd.

Ještě v sobotu slyšel zprávu o své smrti několikrát, hlavně z neoficiálního rádiového vysílání. "Rádio hlásilo každou hodinu další podrobnosti o smrti studenta mého jména. Vlastně souhlasilo jméno, ročník, fakulta. Narození bylo špatně - 7. listopadu místo 2. března. Také jsem měl podle údajné svědkyně smrti Martina Šmída bydlet dřív na sídlišti, což také není pravda. A hlavně ta dívka měla vidět, jak toho studenta bijí červené barety (speciální jednotka ministerstva vnitra). Pak měla navštívit jeho rodiče, kterým mělo být předtím sděleno Veřejnou bezpečností, že jejich syn zahynul," popisuje Šmíd.

Myslel si tehdy, že někdo opravdu zahynul. Do ročníku s ním totiž chodil kolega stejného jména. "Měl jsem o něm jen ústní zprávu od spolužáků. A taky to mohl být někdo třetí. Mohl do našeho ročníku propadnout. Když jsem si pomyslel, že jsem na jeho místě mohl být klidně já, sáhla na mne smrt. Tu noc jsem dlouho nemohl usnout," svěřuje se Šmíd.

V neděli už Šmíd zprávy o své smrti dementuje desítkami rozhovorů pro televize i noviny. Historické události se už ale dávno daly do pohybu.

Informaci o údajném mrtvém studentovi vypustila Drahomíra Dražská. Podle dostupných informací zaměstnankyně ministerstva vnitra. Ale také žena s podivnou pověstí, tehdy snad v péči psychiatra a prý i pod vlivem drog a chorobná lhářka. Sama na demonstraci na Národní třídě byla. A když se setkala po akci s dalšími lidmi na tramvajové zastávce, vylíčila jim svůj smyšlený příběh. Zatím beze jména. To přibylo o den později, kdy požádala jednu ze svých nových známých z tramvajové zastávky o schůzku. Informace se pak velmi rychle rozšířily po Praze, po republice i po světě...

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomnělo 17. listopad. Ve světle války se zdůrazňovala hodnota svobody a demokracie

Vládní i opoziční politici i řada kandidátů na prezidenta si dnes na pražské Národní třídě připomněli výročí 17. listopadu 1989 a 1939. Většina z nich zdůraznila hodnotu svobody a demokracie a upozornila, že tyto hodnoty nejsou samozřejmé. Zazněly i připomínky nynějšího konfliktu na Ukrajině. Prahou prošly i průvody demonstrantů proti vládě, na podporu Ukrajiny nebo za ochranu klimatu. Vzpomínkové akce vyvrcholily koncertem na Václavském náměstí, který poslouchaly tisíce lidí. 

Více souvisejících

sametová revoluce 1989

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy