Praha - Studenta pražské matematické fakulty Martina Šmída lze s trochou nadsázky označit za člověka, který rozhýbal listopadové události roku 1989. Tedy lépe řečeno jeho smrt, která smrtí nebyla.
Dopoledne po brutálním zákroku policistů na Národní třídě se Prahou jako blesk začala šířit hrozná a přelomová zpráva. Řádění policejních jednotek nepřežil student druhého ročníku matematicko-fyzikální fakulty Martin Šmíd. Lidé se cítili pobouřeni a znepokojeni už tím, že policisté zbili stovky mladých lidí, ale informace o smrti mladého člověka se jich dotkla ještě více. Ve veřejnosti se zkrátka něco pohnulo a následující události dostaly rychlý spád. Na konci byly svobodné volby a změna společenského řádu. V té chvíli nikdo příliš nepřemýšlel o tom, že by to nemusela být pravda. Atmosféra zákroku na Národní totiž odpovídala tomu, že se to mohlo stát. O smrti informovaly i světové tiskové agentury, kterým zprávu poslal novinář a disident Petr Uhl.
Jenže Martin Šmíd tou dobou spokojeně trávil obyčejný sobotní den 18. listopadu doma u televize a videa. O tom, že měl někdo zemřít, se dozvěděl až večer při besedě v Realistickém divadle na Smíchově. Jeho spolužáci zvonili u dveří bytu rodičů a chtěli zjistit podrobnosti. "Museli jsme se těsně minout s mými spolužáky, kteří k nám později přišli... Zatímco my jsme poslouchali se zatajeným dechem vyprávění studenta, který mluví o mrtvých, ale neříká žádná jména, oni složitě zjišťovali na koleji moji adresu," vzpomíná ve svém deníku zveřejněném na internetových stránkách Martin Šmíd.
Ještě v sobotu slyšel zprávu o své smrti několikrát, hlavně z neoficiálního rádiového vysílání. "Rádio hlásilo každou hodinu další podrobnosti o smrti studenta mého jména. Vlastně souhlasilo jméno, ročník, fakulta. Narození bylo špatně - 7. listopadu místo 2. března. Také jsem měl podle údajné svědkyně smrti Martina Šmída bydlet dřív na sídlišti, což také není pravda. A hlavně ta dívka měla vidět, jak toho studenta bijí červené barety (speciální jednotka ministerstva vnitra). Pak měla navštívit jeho rodiče, kterým mělo být předtím sděleno Veřejnou bezpečností, že jejich syn zahynul," popisuje Šmíd.
Myslel si tehdy, že někdo opravdu zahynul. Do ročníku s ním totiž chodil kolega stejného jména. "Měl jsem o něm jen ústní zprávu od spolužáků. A taky to mohl být někdo třetí. Mohl do našeho ročníku propadnout. Když jsem si pomyslel, že jsem na jeho místě mohl být klidně já, sáhla na mne smrt. Tu noc jsem dlouho nemohl usnout," svěřuje se Šmíd.
V neděli už Šmíd zprávy o své smrti dementuje desítkami rozhovorů pro televize i noviny. Historické události se už ale dávno daly do pohybu.
Informaci o údajném mrtvém studentovi vypustila Drahomíra Dražská. Podle dostupných informací zaměstnankyně ministerstva vnitra. Ale také žena s podivnou pověstí, tehdy snad v péči psychiatra a prý i pod vlivem drog a chorobná lhářka. Sama na demonstraci na Národní třídě byla. A když se setkala po akci s dalšími lidmi na tramvajové zastávce, vylíčila jim svůj smyšlený příběh. Zatím beze jména. To přibylo o den později, kdy požádala jednu ze svých nových známých z tramvajové zastávky o schůzku. Informace se pak velmi rychle rozšířily po Praze, po republice i po světě...
Související
Čaputová si dnes v Praze připomíná události roku 1989, setkala se s Pavlem
Česko si připomnělo 17. listopad. Ve světle války se zdůrazňovala hodnota svobody a demokracie
Aktuálně se děje
včera
Výbuch v Mostě má sedmou oběť. Zemřela žena popálená na 90 % těla
včera
Vyhlídka nástupu Trumpa nutí Ukrajince i Rusy eskalovat. Před jednáním se snaží urvat co nejvíc
včera
Izrael a Hamás uzavřely dohodu o příměří
včera
Tusk: Rusko plánovalo teroristické útoky na letadla po celém světě
včera
Žádná dohoda. Netanjahu popřel tvrzení médií o příměří s Hamásem
včera
Polsko už se nechce spoléhat na USA. Rusku se musíme ubránit sami, naléhá
včera
EXKLUZIVNĚ: Pět procent HDP na obranu? Ptali jsme se v celé Evropě, tady jsou reakce
včera
Americké telekomunikace napadli čínští hackeři. Výměna infrastruktury by stála astronomickou částku
včera
Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů
včera
Válka, nebo počasí? Lídři řekli, co je podle nich největší problém roku 2025
včera
Zmínky o možném použití síly jsou snahou o přitáhnutí pozornosti, Trumpovi vyhovuje být jejím středem, říká Jirušek
včera
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen. Hrozí mu i trest smrti
včera
Proč se požáry v Los Angeles nedaří zastavit? Živí je "ďábelské větry"
včera
Počasí se po víkendu vymaní z vlivu tlakové výše nad Evropou
14. ledna 2025 22:06
Karel III. naplánoval první zahraniční cestu. Bude na tryzně v Osvětimi
14. ledna 2025 21:13
Důchody a poplatky. Tisíce klientů si zvykají na další novinku
14. ledna 2025 20:27
Požár bytu v Zábřehu šetří policisté. Jeden člověk utrpěl popáleniny
14. ledna 2025 19:41
Policie už zná oběti tragického požáru restaurace U Kojota. Vyrozuměla pozůstalé
14. ledna 2025 18:55
Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil
14. ledna 2025 18:09
Konec ruského vydírání. Česko se zbaví závislosti na ropě z Družby, řekl Fiala
Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS.
Zdroj: Jan Hrabě