Marksová vypočítala úspěchy svého resortu. Dělá jen kosmetické změny, oponují kritici

Praha - Michaela Marksová (ČSSD), která bilancovala své působení v čele ministerstva práce a sociálních věcí. Za své úspěchy pokládá porodné pro víc rodin a také na druhé dítě, vyšší valorizace penzí či každoroční růst minimální mzdy. Podle kritiků ale Marksová dělá spíš kosmetické úpravy než koncepční změny.

Mnohá opatření, která se nyní daří uvádět do praxe, navrhli už její předchůdci. Prosazení změn nahrává i hospodářská konjunktura a vysoká zaměstnanost.

Koaliční strany se nebyly s to dohodnout ani na náhradním výživném za neplatiče, i když si ho plánovaly v koaliční smlouvě. "Jsme v podstatě v situaci, kdy se oba koaliční partneři (ANO a lidovci) k zákonu staví velmi negativně. Pořád čekám na to, až ministerstvo spravedlnosti přinese jasné, konkrétní a časově jasně dané návrhy, jak pomoci rodičům samoživitelům. Jeho návrhy nejsou špatné, ale je to běh na dlouhou trať. Samoživitelky by se opravdu nedočkaly okamžité pomoci," uvedla Marksová.

Podle ní se i přes nedohodu její úřad rozhodl znovu zákon předložit. Do legislativního procesu normu pošle "v horizontu deseti dnů", dodala ministryně. To, že zákon zatím není, označila za dluh.

Podle návrhu zákona by na náhradní výživné měly dosáhnout rodiny s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Dítě by maximálně od státu dostalo 1,2násobek svého životního minima - u dětí do šesti let to nyní je 2088 korun, od šesti do 15 let 2568 korun a od 15 do 26 let 2940 korun. Částku by vyplácel úřad práce. Ročně by to stálo asi 737 milionů z rozpočtu, vymahatelnost by byla asi deset procent. Výhrady k návrhu směřovaly právě hlavně k nízké vymahatelnosti.

Psali jsme: V Česku se opět zavádí veřejná služba. Bude lidi motivovat k práci?  

Zásadní normu o sociálním bydlení zatím ministerstvo prosadit nedokázalo. Podle představ ministerstva práce by měli na pomoc dosáhnout lidé, kteří nemají na komerční nájemné, tedy i senioři, samoživitelky s dětmi či postižení. Podle resortu pro místní rozvoj by sociální bydlení mělo být jen pro nejchudší, co skončili v ubytovnách a noclehárnách.

Podle ministryně se nepodařilo zatím ani sjednotit systém péče o opuštěné a ohrožené děti pod její resort, nyní ho mají na starosti i ministerstva zdravotnictví a školství. Marksová navrhuje, aby víc peněz putovalo do prevence a na podporu rodin než do ústavní péče.

Jako své úspěchy po třech letech v čele resortu ministryně zmínila zavedení porodného na druhé dítě a také pro více rodin. Upozornila i na prosazení zákona o dětských skupinách. Za necelé tři roky jich vznikly čtyři stovky pro 5500 dětí. Vláda se o rok dřív, než se původně plánovalo, vrátila k vyšší valorizaci penzí. Sněmovna nyní projednává návrh na zastropování důchodového věku na 65 let.

Související

Michaela Marksová /ČSSD/, exministryně práce a sociálních věcí

Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí

Politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničních věcí bude od 15. června bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Marksová by se měla zabývat podporou krajanů, rozvojovou či humanitární pomocí, podporou české vědy a výzkumu ve světě i podporou žen v diplomacii.

Více souvisejících

Michaela Marksová-Tominová Ministerstvo práce a soc. věcí alimenty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy