Praha - Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák, kterého zadržela policie v Německu, má německé občanství. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová dnes uvedla, že tato skutečnost nebrání Novákovu předání do ČR na základě evropského zatýkacího rozkazu. Potvrzuje to i německé ministerstvo spravedlnosti. Muž čelí v Česku obvinění v souvislosti s činností Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.
Můžeme potvrdit, že Alexandr Novák byl dne 24. prosince 2016 zadržen ve Spolkové republice Německo. V současné době probíhá řízení o jeho předání na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného dne 22. prosince 2016 Okresním soudem v Ústí nad Labem," shrnula Schejbalová.
"Orgány činné v trestním řízení s ním nakládají jako s německým občanem, ministerstvo spravedlnosti to nezpochybňuje," dodala mluvčí s tím. "Podle zdejších podkladů má stíhaný německé státní občanství," konstatoval i mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Ingo Nöhre.
Nöhre dnes ČTK také řekl, že vrchní zemský soud 3. ledna Nováka poslal do vydávací vazby. Někdejší senátor se tak nyní nachází v jednom ze zařízení hesenské justice. Kdy by soud mohl o Novákově vydání do Česka rozhodnout, jeho mluvčí neuvedl.
Novák byl na letišti ve Frankfurtu zadržen 24. prosince na základě eurozatykače, podle informací Českého rozhlasu se tak stalo po jeho příletu z Los Angeles.
Psali jsme: Německá policie zatkla exsenátora Nováka, je podezřelý v kauze ROP Žalobce Kosán pomohl Novákovi na svobodu, ve funkci nakonec zůstaneTo, že je také německým občanem, jeho vydání nebrání. Německé ministerstvo spravedlnosti obecně uvádí, že vydání trestně stíhaných německých občanů do dalších zemí EU je možné při splnění několika podmínek. Zásadní je, do jaké míry se daný čin váže k zemi, která o vydání žádá. Roli hraje také to, jestli čin podstatným způsobem nesouvisí s Německem a konečně možnost odpykat si případný trest vězení ve spolkové republice.
Eurozatykač zaručuje zjednodušený postup při předávání obviněných či odsouzených lidí mezi členskými státy EU. Rozkaz vydaný justičními orgány jedné země EU platí na celém území unie. Země, která daného člověka zadrží, ho musí vrátit do země, která eurozatykač vydala, a to zpravidla do 60 dnů od zadržení. Procedura se může urychlit, jestliže zadržený člověk se svým předáním souhlasí. Státy EU obecně nemohou odmítnout předání svých vlastních státních příslušníků.
Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí víc než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.
Kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie - nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou. Za ODS jsou vedle Nováka mezi obviněnými podnikatel Daniel Ježek, jenž jako jediný skončil ve vazbě, či bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl (ODS), který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu.
Ježkovi nedávno ústecký krajský soud vazbu zostřil, když kromě obavy z ovlivňování svědků přidal obavu z toho, že uteče do zahraničí, uvedl dnes web Českého rozhlasu. Soud k tomu podle ČRo vedla Ježkova blízkost s Novákem. "Toto propojení je pak prokazatelné nejen na území ČR, ale i ve Spojených státech amerických a týká se nejen samotných osob, ale i jejich blízkých rodinných příslušníků," konstatoval soud.
Související
V kauze ROP Severozápad je obžalováno 27 osob, před soudem stanou i politici
Kauza ROP Severozápad pokročila: Policie navrhuje obžalovat 26 lidí, mezi nimi Vaňhová či Novák
Alexandr Novák , kauza rop severozápad , Německo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 3 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě