Brno - Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) další pokutu za elektronický systém zakázek. Je za dodatky k původní zakázce z roku 2011. Pokutu 550.000 korun nyní potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj. Další půlmilionovou pokutu dostalo ministerstvo nedávno za aktualizaci Národního elektronického nástroje (NEN). Podle ministerstva je systém nadále provozuschopný.
Aktuální pokuta je za dodatky k původní smlouvě z roku 2011 s firmou DATASYS. Ministerstvo v rozporu se zákonem prodloužilo dobu plnění zakázky. Podle úřadu ale tato změna mohla umožnit účast i jiných firem. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl v rozhodnutí Rafaj.
Ministerstvo pro místní rozvoj má se zakázkou problémy dlouhodobě. Nyní musí znovu vybrat firmu na aktualizaci elektronického systému. Neuspělo totiž u ÚOHS s rozkladem proti pokutě a zákazu plnění smlouvy s původně vybranou firmou.
"Funkcionalitu ani připravenost systému na nový zákon o zadávání veřejných zakázek nijak neohrožuje dnešní rozhodnutí úřadu o zákazu plnění smlouvy o zajištění provozu NEN," řekla ČTK mluvčí ministerstva Veronika Vároši. Systém je podle ní dál provozuschopný. Mluvčí uvedla, že dodavatel servisu pro elektronický systém NEN bude znovu vybrán řádnou veřejnou soutěží. "Pro uživatele systému to neznamená jakékoli změny komfortu," dodala Vároši.
V NEN je evidováno 1377 veřejných zakázek o celkové hodnotě 11,41 miliardy korun bez DPH. Zakázku na aktualizaci ministerstvo zadalo firmě Dezadata Group. Na návrh společnosti QCM, která byla jedním z neúspěšných uchazečů a iniciátorem řízení u antimonopolního úřadu, ale ÚOHS uložil zákaz plnění smlouvy. ÚOHS uložil ministerstvu půlmilionovou pokutu kvůli tomu, že zadalo aktualizaci NEN bez předchozího uveřejnění. Ministerstvo pochybilo podle antimonopolního úřadu i tím, že nevymezilo požadavky na předmět plnění v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídky. Tím podle úřasu diskriminovalo potenciální dodavatele, kteří systém neznali.
Související
Babiš potvrdil, že úvahy o zrušení jednoho z ministerstev se nenaplní
Změny ve vládě: Pavel přijal Síkelovu demisi, zítra jmenuje nové ministry
Ministerstvo pro místní rozvoj , ÚOHS , NEN (Národní elektornický nástroj)
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Policie vyšetřuje tragédii ve Vsetíně. Důchodkyně nepřežila střet s autem
před 1 hodinou
Britská monarchie ukázala soudržnost. Na fotce ale chybějí někteří členové rodiny
před 2 hodinami
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
před 2 hodinami
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
před 3 hodinami
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
před 4 hodinami
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
před 5 hodinami
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
před 8 hodinami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 8 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 9 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 10 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 11 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 11 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 12 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 13 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 14 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 15 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Německý ministr obrany Boris Pistorius představil první komplexní vojenskou strategii Bundeswehru, která reaguje na zásadní proměnu bezpečnostní situace v Evropě. K těmto změnám přispěl ruský útok na Ukrajinu, napětí ve vztazích s USA a aktuální konflikt na Blízkém východě. Berlín se nyní snaží jasně vytyčit svůj nový vojenský kurz, aby odpovídal aktuálním výzvám.
Zdroj: Libor Novák