Praha – Prohlášení o cenách internetu z úst jednoho z náměstků ministerstva průmyslu a obchodu má personální dohru. Šéf rezortu Jan Mládek (ČSSD) oznámil, že svému náměstkovi Lubomíru Bokšteflovi udělil důtku za jeho dnešní mediální vyjádření, odvolal také ředitele odboru komunikace ministerstva Romana Proroka za to, že náměstkovi před vystoupením na serveru Aktuálně.cz "neposkytl dostatečnou mediální přípravu a podporu".
V debatě se čtenáři webu Bokštefl uvedl, že pokud lidé chtějí stejně výhodné mobilní tarify jako v Polsku, mají jet do Polska. "Drzá odpověď z mé strany, za kterou se omlouvám: Chcete služby jako v Polsku - odjeďte do Polska," uvedl náměstek na webu.
Tato slova okamžitě vyvolala tvrdou kritiku z řad opozičních i vládních politiků. Za "neuvěřitelně hloupou a úplně v rozporu s politikou vlády" ji na twitteru označil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Tlačíme na levnější mobilní data," dodal Sobotka.
Vyjádření jeho náměstka bylo nešťastné, souhlasí Mládek. „Beru na sebe odpovědnost za své podřízené a při zjišťování příčin tohoto mediálně nešťastného problému jsem zjistil, že náměstkovi Lubomíru Bokšteflovi ředitel Odboru komunikace a marketingu MPO Roman Prorok neposkytl dostatečnou mediální přípravu a podporu. Rozhodl jsem se proto, že pana Romana Proroka odvolám ke dni 15. 2. 2017 z funkce ředitele Odboru komunikace a marketinku MPO a panu náměstkovi Lubomíru Bokšteflovi jsem vyslovil důtku za toto prohlášení," uvedl ministr.
Psali jsme: Jsou Češi sdíráni z kůže? Platíme přemrštěné ceny, jen se podívejte do zahraničí, zlobí se politici Dočkají se Češi normální ceny za data? Sobotka má dobrou zprávu TOP 09 chce vstup čtvrtého operátora. Postoj vlády se zvrhl ve frašku, soudí KalousekNáměstek v rozhovoru také řekl, že nízké ceny v Polsku podle něj také nejsou pro všechny. Dražší mobilní data v Česku vysvětlil i tím, že „konkurenční prostředí u nás není tak moc silné, aby tlačilo ceny dolů". Bude prý ale ještě dlouho trvat, než do Česka přijde čtvrtý velký operátor. „Řada soukromých uživatelů využívá lepších cen. Nebojí si je vyjednat," uvedl v jedné z odpovědí. Čechům vzkázal, že mají najít odvahu, aby začali s operátory o cenách více jednat.
Debata o cenách mobilních dat se na tuzemské politické scéně vede už několik týdnů. Sobotka kvůli tomu už jednal se šéfem Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromírem Novákem a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Janem Rafajem. Chce zrychleně prosadit novelu o elektronických komunikacích, která by zvyšovala až na 50 milionů korun možné postihy, které může operátorům dát za prohřešky telekomunikační úřad. Novým deliktem by bylo nedodržování podmínek přidělení frekvence. Předloha má taky zkrátit dobu přechodu zákazníka k jinému operátorovi na deset dní. V souvislosti s přechodem na standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 je podle premiéra na místě uvažovat o příchodu čtvrtého mobilního operátora. Opozice ale úsilí kabinetu považuje za frašku.
Mládek jmenoval Bokštefla svým náměstkem teprve v pátek, předtím působil jako jeho poradce pro elektronické komunikace. Roman Prorok byl redaktorem, moderátorem a dramaturgem České televize, poradcem někdejšího předsedy Senátu Petra Pitharta či mluvčím Českého statistického úřadu (ČSÚ). V dubnu 2009 se stal mluvčím úřednické vlády premiéra Jana Fischera (do července 2010).
Související
Česko chce být lídrem v jedné oblasti. ČEZ uzavřel klíčové partnerství
Změny ve vládě: Pavel přijal Síkelovu demisi, zítra jmenuje nové ministry
ministerstvo průmyslu , Mobilní operátoři , Jan Mládek
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák