Dienstbier pro EZ: Zeman můj hlas nedostane, jeho chování je nepřijatelné

Praha – Případný prezidentský kandidát ČSSD by měl vzejít z primárek a rozhodně by to něměl být Miloš Zeman, který oznámil svůj úmysl ucházet se o druhé funkční období. Myslí si to bývalý ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier, který se se Zemanem utkal před čtyřmi roky v prvním hole historicky první přímé prezidentské volby v České republice.

Dienstbier se nejprve vrátil k volbě předsedy ČSSD. Bohuslav Sobotka neměl protikandidáta a získal podporu 67 procent delegátů. „Můj názor je, že ten mandát je nad očekávání silný. Myslím si, že Bohuslava Sobotku nakonec volilo víc lidí, než kteří sem s tím záměrem přijeli, a že to bylo díky tomu, že jeho nominační projev patří k těm nejlepším, které kdy pronesl. Kromě toho, že byl tradičně obsažný, protože vystoupení Bohuslava Sobotky vždy mají obsah, tak měl i něco navíc. Něco, co tam někdy nebývá – a to je dynamika a emoce,“ zhodnotil výstup svého stranického šéfa pro server EuroZprávy.cz.

Prezident Miloš Zeman si na termín sjezdu ČSSD načasoval dlouho očekávané prohlášení o tom, zda bude obhajovat svou funkci. Oficiálně dnes oznámil, že kandidovat bude, už včera tuto informaci sdělil svým příznivcům na akci na Pražském hradě.

„Myslím, že prohlášení Miloše Zemana nebylo překvapením vůbec pro nikoho. Ve mně to žádnou emoci nevyvolalo. Nebudu se tajit tím, a nikdy jsem se tím netajil, že Miloš Zeman není a nebude můj kandidát, Myslím, že by neměl být kandidátem ani pro žádného jiného sociálního demokrata, neb se posunul na pozice nacionálního populismu, ke krajní pravici,“ nebral si servítky.

Aby svá slova doložil, připomněl několik příkladů z nedávné doby. „Je to podpora krajně pravicového prezidentského kandidáta v Rakousku, opakovaný obdiv k americkému prezidentovi Trumpovi, který chce sebrat zdravotní pojištění – tedy jednu ze základních jistot – dvaceti milionům Američanů, a nebo doporučení své straně, aby se spojila s pravicovými extremisty Tomia Okamury ve volbách. Myslím si, že to jsou momenty, které by měly být nepřijatelné pro každého člověka, který se hlásí k levici nebo k sociálnědemokratickým hodnotám,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Dienstbier.

ČSSD by podle něj mohla postavit nebo podpořit jiného prezidentského kandidáta, možnotí je podle něj více. Konkétní jméno sice neuvedl, dodal však, že by se měly konat primárky nebo referendum. „Členové by měli mít možnost kandidáty navrhnout. A ti kandidáti, kteří chtějí usilovat o podporu, by se měli v podobě nějaké deklarace přihlásit k základním sociálnědemokratickým hodnotám. Too znamená, že ne každý pravicový nacionalistický populista, ale ten, kdo se přihlásí k jasně definovaným dociálnědemokratickým hodnotám, by měl mít možnost, v případě, že bude navržen, vstoupit do těchto primárek,“ vysvětluje.

Související

Více souvisejících

Jiří Dienstbier ml. Miloš Zeman ČSSD Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy