Bobošíková: Lisabonská smlouva zklamala všechna očekávání

Praha - Lisabonská smlouva zklamala všechna očekávání, která do ní mnozí vkládali, tvrdí někdejší europoslankyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Po ročním fungování Lisabonské smlouvy je Evropská unie ještě méně akceschopná a více rozmělněná než před tím, sdělila v pátek agentuře Mediafax.

"Zastánci Lisabonské smlouvy slibovali akceschopnější, silnější a transparentnější Evropskou unii. Nyní po roce od jejího vstupu v platnost můžeme konstatovat, že Evropská unie je neakceschopná a jednotlivé funkce a rozhodovací proces je ještě více rozmělněný," řekla.

Ani do procesu rozšiřování unie nepřinesla smlouva větší efektivitu. "Evropa není díky Lisabonské smlouvě evropštější, jak se slibovalo," poukázala.

Absurdní podle ní je, že mnozí šéfové států a vlád ani nevědí, co Lisabonská smlouva vlastně zakotvuje. "Český eurokomisař Štefan Füle sám přiznal, že někteří centrální představitelé členských zemí a EU ani nevědí, co je v Lisabonské smlouvě napsáno a čím by se tedy měli řídit," sdělila.

Snahy Německa a Francie o revizi Lisabonské smlouvy Bobošíková vítá. Otevření pravidel a s tím spojená další ratifikace by totiž mohly umožnit razantní změny. "V případě, že by se proces otevřel, znamenalo by to, že se do Lisabonské smlouvy může nejen připisovat, ale také v ní škrtat," podotkla.

O změnách smlouvy jednali státníci na summitu Evropské rady na konci října. Volání Berlína po úpravách smlouvy se zintenzivnilo po hospodářském krachu Řecka. Německo spolu s Francií nyní žádají, aby Evropská unie přijala nástroje, které by předcházely a případně řešily další finanční krize. Ve hře jsou také sankce pro státy, které neplní rozpočtová pravidla. Státy by dokonce mohly dočasně přijít o hlasovací práva v radě. Většina zemí změně Lisabonské smlouvy nakloněna není. Smlouva se totiž připravovala osm let a její ratifikace byla završena až na konci minulého roku.

"Česká vláda může o případných změnách Lisabonské smlouvy uvažovat, až bude mít dobře připravenou pozici projednanou v parlamentu," komentoval po Evropské radě návrhy na přijetí nového záchranného finančního mechanismu premiér Petr Nečas (ODS). V této souvislosti poznamenal, že i drobné změny v Lisabonské smlouvě budou znamenat složitý legislativní proces.

Lisabonská smlouva vstoupila v platnost 1. prosince minulého roku. Ratifikační proces se zadrhl v Německu, Polsku a také v Česku. Prezident Václav Klaus odmítl smlouvu podepsat do té doby, dokud nebude vyjednána výjimka pro ČR, jež by zaručovala nedotknutelnost Benešových dekretů. Výjimku se podařilo vládě Jana Fischera prosadit, v platnost by měla vstoupit spolu s přístupovou smlouvou Chorvatska.

Související

Více souvisejících

Jana Bobošíková lisabonská smlouva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy