Praha - Zákon o sociálním bydlení, který je jednou z vládních priorit, bude stát daňové poplatníky desítky miliard korun, a přitom nesplní svůj účel. Tvrdí to alespoň opoziční TOP 09. Také další strany si myslí, že by měla být norma přepracována.
Zákon o sociálním bydlení, jak ho připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) a schválila vláda, podle TOP 09 takzvanému obchodu s chudobou a daňové, poslanci této strany ho proto nepodpoří. Pomoct lidem v bytové nouzi by podle místopředsedkyně strany Markéty Adamové mohlo sloučení dvou dávek - příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení - a vytvoření závazné cenové mapy.
Podle Adamové potřebuje současný systém pouze vychytat slabiny, aby nebylo možné jej zneužívat. „Může však fungovat i bez stavění nových bytů," uvedla Adamová na tiskové konferenci. Nabízení podporovaných bytů podle ní povede potřebné k větší závislosti na státu. Další slabinu návrhu pak TOP 09 vidí v riziku vytváření uzavřených lokalit s nájemníky, kteří jsou zadlužení, nedodržují základní pravidla soužití a nepracují.
„Pokud sestěhujeme do jedné lokality nájemníky, kteří nedodržují základní pravidla poklidného soužití, jsou zadlužení a kvalitně se s nimi nepracuje, tak je tu velké riziko vzniku dalších vyloučených lokalit. Navrhovaný zákon navíc postihne velkou skupinu současných příjemců dávek na bydlení, kteří pracují, ale jejich příjmy jsou natolik nízké, že na náklady na bydlení potřebují finanční pomoc státu. Ti o dávku nově přijdou a pomoc státu půjde nepracujícím lidem bez snahy a návyků bezproblémového soužití,“ vysvětluje Adamová.
Také podle ODS by návrh zákona měl být přepracován. Úpravy budou požadovat koaliční partneři sociálních demokratů - hnutí ANO a KDU-ČSL. Výhrady k němu má například i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), která chce ještě ve Sněmovně omezit počet lidí, kteří by na pomoc dosáhli. Upřesnit okruh možných příjemců podpory chtějí také lidovci. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek novinářům řekl, že jeho strana normu dnes propustí do druhého čtení, v něm bude chtít ale úpravy, například sociální bydlení přímo spojit se sociálními službami.
Úsvit sice zákon podporuje, zároveň ale chce, aby nabízení sociálního bydlení bylo pro obce povinné. „Vládou navrhované dobrovolné zapojení je nedostatečné," popsal další plánovaný pozměňovací návrh předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch.
Podle návrhu by na sociální byt dosáhli lidé, kteří půl roku žijí po ubytovnách, ústavech či azylových domech, a také ti, kteří vydávají za přiměřené bydlení přes dvě pětiny svých příjmů a nezůstane jim ani 1,6násobek životního minima.
„Dávat lidem byt není řešení. Vytváří se tak závislost na státu, protože motivace postavit se na vlastní nohy a odejít z přiděleného bytu bude minimální. Stát pak bude nucen stavět stále další a další státní byty,“ míní Adamová.
Existovaly by dva druhy sociálních bytů - s podporou sociálních pracovníků a bez ní. Obce by se mohly dobrovolně rozhodnout, zda sociální bydlení budou mít. Pokud by sociální byty radnice přidělovat nechtěly, zajistil by je místo nich Státní fond rozvoje bydlení. Přidělit by je měl do tří let.
Když se zákon do voleb stihne přijmout, první lidé v nouzi by o sociální byt mohli žádat úřady od pololetí příštího roku. Získat by ho pak měli nejpozději do půlky roku 2020.
Související
Vláda upraví kvůli uprchlíkům podmínky pro nájem sociálních bytů
Návrh ČSSD vymezuje sociální bydlení, omezuje nájemné i jeho zvyšování
Sociální bydlení , top 09 , Ministerstvo práce a soc. věcí , sociálně vyloučení , Vláda ČR , Karla Šlechtová , Jan Bartošek
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák