Evropa potřebuje intenzivní spolupráci tajných služeb, míní Babiš

Příbram - Evropa podle českého vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) potřebuje intenzivní spolupráci zpravodajských služeb. Babiš to dnes řekl ČTK v reakci na úterní bombový útok na fotbalisty Dortmundu. Podotkl, že nezná pozadí případu. Po atentátech z poslední doby se ale podle něj ukazuje, že kompetence tajných služeb jsou někdy omezené.

"Samozřejmě je potřeba, aby v rámci Evropy ta spolupráce zpravodajských služeb byla intenzivní, a já jsem zaznamenal, že i ty kompetence zpravodajských služeb občas narážejí na nějaké zákony," řekl Babiš ČTK při dnešní návštěvě Příbrami.

Poukázal na případy, kdy atentátníci byli v hledáčku služeb, byli sledováni, a přesto proti nim nebylo možné zakročit. "Tak možná by bylo potřeba se na to podívat z hlediska té prevence. Toto je základ, že ta Evropa musí tohle řešit," míní vicepremiér.

Autobus fotbalistů Dortmundu poškodily v úterý večer cestou na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Policie vychází z toho, že šlo o cílený útok na sportovce a prověřuje psaní, které našla poblíž místa činu. Při vyšetřování nevyloučila žádnou možnost a do případu se dnes zapojilo německé nejvyšší státní zastupitelství, které vyšetřuje i teroristické činy. Ani islamistický motiv útoku zatím není podle německých médií vyloučen. "Doufejme, že se to nebude opakovat, ale ty obavy tady jsou," uzavřel Babiš.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš exploze zasáhly autobus Borussia Dortmund (11.4.2017) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy