Registr smluv by Senát neměl potápět. Výjimka pro Budvar je ale pochopitelná, myslí si senátor

Praha – Už za týden čeká senátory dlouho očekávaná diskuze a hlasování o novele zákona o registru smluv. Původně jedna z vládních priorit vzbuzuje velké emoce od chvíle, kdy Sněmovna již schválený zákon novelizovala. Tehdy pro novelu hlasovali i zástupci vládní ČSSD a KDU-ČSL. Podle bývalého člena Zelených Ladislava Kose je pochopitelná pouze výjimka pro Budvar.

Zákon o registru smluv nabyl účinnosti v polovině roku 2016, krátce nato však došlo v Poslanecké sněmovně k odhlasování novely zákona, pro kterou zvedli ruku i zástupci vládních ČSSD a KDU-ČSL, většina poslanců hnutí ANO se zdržela. Novela musí být schválená ještě Senátem, k hlasování má dojít 19. dubna. Případné finální schválení novely je ostře kritizováno, jelikož by znamenalo vyjmutí z povinnosti zveřejňovat smlouvy společností s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu.

Bývalý člen strany Zelených a nynější senátor za Hnutí pro Prahu 11 Ladislav Kos má pochopení pro udělení výjimky pouze pro Budvar. Jinak ale vnímá novelu jako výrazné oslabení registru smluv, vyjímá z něj podstatnou část subjektů. „Nejsme si tak vůbec jisti, které subjekty vyňaty budou. Pojem „obchodní nebo průmyslová povaha“ české právo nezná a o tom, který státní nebo městský podnik musí v registru své smlouvy zveřejňovat, tak bude muset v posledku rozhodnut soud,“ píše Kos na blogu pro Aktuálně.cz.

Podle něj je Budvar zcela jiným případem. Momentálně je zapojen do několika mezinárodních právních sporů týkajících se práva používat obchodní název Budweiser. „Úspěch v těchto obchodních sporech bude mít výrazný vliv na hospodářské výsledky Budvaru v nejbližší budoucnosti. Pokud by tedy byť i jen teoreticky mohla být tržní pozice Budvaru zveřejňováním smluv poškozena, jsem ochoten pro výjimku hlasovat a náš „národní poklad“ nevystavit riziku transparentnosti,“ naznačil senátor, jak může o novele hlasovat.

Připouští však, že registr smluv jako takový je důležitým nástrojem, jak předcházet kauzám, kdy jsou státní peníze vyvedeny do soukromých rukou. Senát by se tak prý neměl snažit tento nástroj potopit.

K důležitému senátnímu bodu se nedávno vyjádřila i politoložka Vladimíra Dvořáková. Případné schválení novely, která z působnosti zákona vyjímá společnost Budvar považuje za negativní jev. Novela prý de facto „programově likviduje možné dopady zákona původního,“. „Pokud se ČSSD při svém předvolebním souboji (oprávněně) rozhořčuje nad střetem zájmů u Andreje Babiše, měla by jednoznačně odmítnout snahy zlikvidovat jediný, skutečně kvalitní protikorupční zákon,“ psala Dvořáková.

Související

Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD registr smluv na internetu Senát ČR senát

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy