ROZHOVOR | Zeman předčasné volby nechce, pověří někoho sestavením vlády, míní politolog

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se rozhodl, že on a jeho vláda podá demisi. Důvodem byla osoba ministra financí Andreje Babiše, který dle Sobotkových slov doteď nevysvětlil své podnikatelské aktivity, které vzbuzovaly mnohé otazníky a vrhaly stín na celou vládu. Podle politologa Jana Kubáčka prezident Zeman demisi přijme, na předčasné volby ale rozhodně tlačit nebude. Pro EuroZprávy.cz sdělil, že by to pro něj, jakožto kandidáta na prezidenta, nebyla výhodná varianta.

Podle politologa Jana Kubáčka prezident Miloš Zeman přijme demisi z rukou premiéra Bohuslava Sobotky. Kubáček očekává, že Zeman si následně pozve na jednání jak Sobotku, tak předsedy zbylých vládních stran, tedy Andreje Babiše a Pavla Bělobrádka. „Je dost dobře možné, že si k jednání pozve i ústavní představitele obou komor parlamentu, možná i představitele stran opozičních. Udělá si tedy jakési „seznamovací kolečko“,“ míní politolog. Po tomto kolečku má prý Miloš Zeman dvě nejpravděpodobnější možnosti.

„Buď půjde klasickou ústavní cestou, to znamená, že pověří nějakého politika sestavením vlády. Ústava pamatuje na to, že by to měl být člověk, který má šanci získat většinu,“ nastiňuje první variantu. Tou druhou je cesta, kterou v devadesátých letech zvolil prezident Václav Havel. Ten určit osobnost, která měla vybrat potencionálního kandidáta na premiéra. Tehdy šlo o Josefa Luxe (KDU-ČSL) po pádu druhé Klausovy vlády. Josef Lux vybral Josefa Tošovského a vznikla tak první česká úřednická vláda.

Prezident si předčasné volby nepřeje

Jan Kubáček považuje za jednu z nejméně pravděpodobných možností, že Zeman sáhne k předčasným volbám. Volby jsou tu za pár měsíců a jejich přesun by byl finančně nákladný. „Nutno podotknout, že ji nevítá ani prezident Miloš Zeman, protože je pro něho nevýhodná, jako pro prezidentského kandidáta. Zkomplikovalo by to jeho volební strategii,“ myslí si politolog. Zeman totiž na rozdíl od ostatních kandidátů nepotřebuje dlouhou prezidentskou kampaň. Právě proto zvolil jako termín voleb ten nejzazší možný. „Po volbách se navíc bude řešit sestavování vlády a vše se protáhne. Pro Miloše Zemana je takový vývoj atraktivní,“ míní Kubáček.

Pokud má dovládnout současná vláda v demisi, zřejmě už to bude bez Sobotky a Babiše

Úvahu o setrvání současné vlády v demisi až do řádných voleb je podle Kubáčka sice reálná, ale pokud by se nějak dál měla řešit kauza kolem podnikatelských aktivit Andreje Babiše, zřejmě by Zeman tlačil na takovou formu vlády v demisi, kde by nefiguroval ani premiér Bohuslav Sobotka, ani Andrej Babiš. Možnou variantou je i smíšená poloúřednická vláda. „Zeman ale rozhodně nebude uspěchávat to řešení,“ sdělil Kubáček.

Co se týče rozhodnutí Bohuslava Sobotky, politolog ho vnímá jako jediné řešení, které nepoškodí jeho pověst. „ Umožňuje mu i získat téma do voleb, může se prezentovat jako ten, kdo ve prospěch transparentní vlády obětoval svou kariéru premiéra. Bojoval by tak rétorikou, že chtěl mít transparentní vládu a že situaci transparentně vyřešil.,“ dodává Kubáček. V podstatě jde o nejlepší ze špatných řešení, jaké se premiérovi nabízelo. Sobotka se fakticky „vymanil“ ze situace, kdy Andrej Babiš mohl být vnímán jako oběť a trpitel a Sobotka jako jakýsi „rutinér, úředník, který chtěl vystrnadit Andreje Babiše z politiky.“

Sobotkův krok zřejmě zastaví propad preferencí ČSSD

„To se mu podařilo zablokovat a teď má prostor pro argumenty se obhájit, proč situaci řešil tak a tak a jak si představuje další vývoj. V podstatě se tak vyvinil z té kauzy kolem Babiše,“ dodává politolog. A jak celá situace ovlivní Andreje Babiše, kvůli kterému vláda končí? „Andrej Babiš to postaví na tom, že Bohuslav Sobotka hloupě rozbil vládu a destabilizoval zemi,“ míní Kubáček. V podstatě teď každá ze stran může situaci využít ve svojí předvolební rétorice.

„Krok Sobotky může zastavit propad preferencí pro ČSSD, u Andreje Babiše ty preference zřejmě zůstanou tam, kde jsou,“ domnívá se politolog. Andrej Babiš prý dokáže umě mobilizovat své voliče. Pokud by však Bohuslav Sobotka v současné situaci udělal nějakou váženější chybu, opět by to mohlo spustit propad preferencí u ČSSD.

Související

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.
Kontroverzní kampaň hnutí ANO Komentář

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

Více souvisejících

Andrej Babiš Bohuslav Sobotka ČSSD koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL KDU - ČSL Hnutí ANO politolog Jan Kubáček (politolog) rozhovor demise Sobotkovy vlády (2017)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy