ROZHOVOR | Sobotka v politice skončil? Může si za to sám, říká politolog

Brno - Podle politologa Víta Hlouška, působícího na Masarykově univerzitě v Brně, je nejpravděpodobnější variantou, jak se vyřeší aktuální politická krize spojená s demisí vlády, koaliční vláda na stejném půdorysu, ale bez osoby premiéra Bohuslava Sobotky a ministra financí Andreje Babiše. Pro EuroZprávy.cz sdělil, že předčasné volby jsou málo pravděpodobnou variantou.

Bohuslav Sobotka včera oznámil, že tento týden podá demisi vlády. Dnes stanovisko pozměnil s tím, že demisi vlády podá v polovině tohoto měsíce. Následně prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že premiér Bohuslav Sobotka přijde s demisí vlády za prezidentem zítra.

"Částečně už je to Sobotkův styl. On o spoustě věcí rozmýšlí déle, než by měl," sdělil pro EuroZprávy.cz politolog Vít Hloušek. Původně se politolog vyjádřil k možnosti, že by premiér demisi skutečně podal až v polovině května. "Částečně je to také reakce na vyjádření prezidenta republiky, který avizoval, že se stejně tou situací nebude zabývat dříve než v dalším týdnu," následně se ukázalo, že Sobotka demisi podá již zítra.

Dnes se prezident na Hradě sejde s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a následně s ministrem vnitra za ČSSD Milanem Chovancem. Otázkou zůstává, proč právě s ním. "To je vyjádřením jakýchsi osobních vztahů a sympatií. Víme, že prezident Zeman se s panem Babišem docela dobře dokáže domluvit na řadě věcí. A Chovanec je rozhodně člověk, který je Zemanovi bližší než Bohuslav Sobotka. Stále je to člověk, který s Milošem Zemanem najde jednodušší řeč. Nehledě na to, že Chovanec je potencionálně jedním z těch lidí, kteří by v rámci Sociální demokracie mohli řešit tu nastalou vládní krizi," myslí si Hloušek.

Jakou reálné vyústění demise politolog nějakou formu pokračování stávající vlády, předčasné volby prý nejsou pravděpodobné. "Celkem pravděpodobná je varianta, že koalice bude pokračovat na stejném půdorysu, třeba už ale bez Sobotky nebo bez Babiše. Musíme si uvědomit, že do voleb je relativně málo času. Pokud by se volby chtěly uspíšit, tak Sněmovna nemá moc prostoru pro to, aby se samovolně rozpustila, takže představa, že dovládne nějaká podoba této koalice je realistická," míní politolog.

Nyní je třeba počkat, jak zareaguje prezident Miloš Zeman. "Pokud bychom se bavili o nějakém rozumném a jednoduchém řešení, tak jsou v podstatě dvě," myslí si politolog. "Buď by vláda dovládla v demisi, to by bylo komplikované kvůli vztahům mezi Babišem a Sobotkou. Spíše je pravděpodobnější druhá varianta, kdy Babiš a Sobotka ve vládě nebudou a naplno se budou věnovat předvolební kampani," dodává. 

Jaká budoucnost se rýsuje pro politickou kariéru Bohuslava Sobotky? "Budoucnost Bohuslava Sobotky zřejmě nebude moc dobrá. Volby nevyhraje, to se zdá být celkem zřejmé. Dle dlouhodobých trendů by se muselo stát něco převratného, musela by se destabilizovat voličská základna hnutí ANO," myslí si Hloušek.

"Na pádu vlády Sobotka rozhodně nemusí vydělat. Položil sice vládu a dal najevo svůj odpor vůči Andreji Babišovi, ale stále tu jsou opoziční strany jako ODS nebo TOP 09, které Babiše kritizují dlouhodobě a nebyly s ním ve vládní koalici a u kterých může být kritika Babiše vnímána méně pokrytecky než u Sobotky," konstatuje.

Politolog připustil, že ho krok premiéra relativně překvapil. "On se do dnešní situace sám vmanévroval, demise celé vlády, to mě osobně překvapilo, ale v jistém smyslu to byl logický krok, protože se dostal do pozice, kdy už dál s Babišem ve vládě fungovat nemohl. Teď už nemá cestu zpátky, couvání by vypadalo směšně, už to musí dohrát," sdělil Hloušek.

Související

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D. prorektor vysoké školy CEVRO Institut pro studium – odpovědnost za agendu studijních programů, jejich uskutečňování, přípravu akreditací, přijímacího řízení aj. Jeho odbornou specializací je komparativní politologie se zaměřením na český politický systém, evropské politické strany, volební a stranické systémy, místní a regionální politiku a politický marketing

Politologové: Zásadový postoj KSČM k rozpočtu souvisí s volbami

Za zásadovým postojem komunistů k rozpočtu jsou podle politologů volby do Sněmovny v příštím roce. V předvolebních průzkumech se KSČM dlouhodobě pohybuje na hranici volitelnosti, potřebuje se tak vymezit a ukázat zásadový postoj, míní politologové, které oslovila ČTK. Zároveň ale předpokládají, že návrh rozpočtu na příští rok nakonec dolní komora schválí. Zatím ale menšinová vláda ANO a ČSSD dojednanou podporu pro jeho schválení nemá.
Andrej Babiš Rozhovor

ANO zahubilo koaliční partnery, za rok bude mít těžkou pozici, říká pro EZ politolog Mrklas

ROZHOVOR – Mluví zcela jasně a nic nezaobaluje do neprůhledných frází. Přední tuzemský politolog Ladislav Mrklas tvrdí, že hnutí ANO se po letošních krajských volbách dostalo do prekérní situace. „Za cenu, aby v nich alespoň trochu uspělo, de facto zahubilo svoje koaliční partnery a myslím si, že musí hodně přemýšlet o tom, co udělá ve zbývajícím roce, aby mělo vůbec nějaký koaliční potenciál i po sněmovních volbách,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Ladislav Mrklas, který upozorňuje, že levice neutrpěla debakl jen v krajích, ale i v boji o Senát.

Více souvisejících

politolog Vít Hloušek (politolog) demise Sobotkovy vlády (2017) Andrej Babiš Bohuslav Sobotka Miloš Zeman rozhovor

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy