Ústavní zádrhel: Znamená demise premiéra pád celé vlády?

Praha - V souvislosti s politickou krizí v Česku vyvstala otázka, zda demise premiéra znamená automaticky pád celé vlády. Zatímco hnutí ANO nechává výklad ústavy na prezidentovi Miloši Zemanovi, ostatní strany mají jasno.

"V podkladu se praví, že s výjimkou jednoho komentáře k ústavě, který byl publikován, drtivá většina ústavních právníků se shoduje na tom, že demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády," uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Také místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip souhlasí s tím, že demise premiéra znamená demisi celé vlády, výklad ústavy je podle něho jednoznačný. "Je to demise celé vlády, protože nikdo jiný než předseda vlády není odpovědný za to, jestli ten nebo onen ministr zůstane členem vlády," sdělil.

K takovému výkladu se kloní i šéf opozičního klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera. "Výklad a tradice naší ústavnosti jasně nahrává tomu, že když se jedná o demisi, je to demise celé vlády, nikoli premiéra země," míní místopředsedkyně frakce ODS Jana Černochová.

"My bychom výklad nechali na panu prezidentovi, je to jeho kompetence," poznamenal k záležitosti předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle šéfa frakce Úsvitu Marka Černocha sice existují nějaké ústavní zvyklosti, ale Zeman už několikrát, že dokáže rozhodnout jinak, než se očekává. "Takže možná nás ještě čeká nějaké překvapení," uvedl.

Související

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Zeman znásilnil ústavu, varují Romové a důrazně apelují na veřejnost

Praha - Do aktuální vládní krize, která se z plánované demise vlády přeměnila v tahanici kolem odvolání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, se vložil prezident Miloš Zeman. Ten Babiše dle přání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat odmítá, ve čtvrtek odjíždí do Číny a i přes neshody s ústavními právníky si stojí za svým.

Více souvisejících

demise Sobotkovy vlády (2017) Jan Hamáček Vojtěch Filip (KSČM) Vláda ČR Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy