KOMENTÁŘ | Za Sobotkou se šikují spojenci. Bude to na Babiše a Zemana stačit?

Komentář Miroslava Horkého - Lavírování a nerozhodnost premiéra Bohuslava Sobotky se možná na první pohled zdá směšná. Zejména prezidentovi, jeho mluvčímu a hnutí ANO. Možná i veřejnosti. Kličkování, které od úterka předvádí, je však v relativně těžké situaci politickým umem. Sobotka už své protivníky jednou porazil, Zeman ho teď zkouší pokořit nikoliv s Michalem Haškem, ale s ministrem financí. Na jeho stranu pomalu přechází i opozice.

Lavírování a nerozhodnost premiéra Bohuslava Sobotky se možná na první pohled zdá směšná. Zejména prezidentovi, jeho mluvčímu a hnutí ANO. Možná i veřejnosti. Kličkování, které od úterka předvádí, je však v relativně těžké situaci politickým umem. Sobotka už své protivníky jednou porazil, Zeman ho teď zkouší pokořit nikoliv s Michalem Haškem, ale s ministrem financí.

Národ stojí za Babišem a Zemanem?

Takovou politickou rošádu, kterou způsobil premiér Bohuslav Sobotka, jsme tu snad ještě neměli. Nejprve se zdráhal odvolat ministra financí Andreje Babiše kvůli jeho možným podvodným podnikatelským praktikám. Následně prohlásil, že podá demisi celé vlády.. Pak se dostavil na Hrad bez demise. A dnes? Stahuje demisi vlády (nebo spíše svoji, jak by asi řekl Miloš Zeman) a navrhuje demisi Andreje Babiše. Ač na první pohled vypadají jeho kroky neuvážlivě a zmatečně, s prezidentem Zemanem hraje politicky brilantní hru, ve které má zatím navrch. A Andrej Babiš? Ten se hodí oběma rivalům.

Miloš Zeman se nikdy netajil svou sympatií k Andreji Babišovi. Několikrát ho veřejně pochválil za výsledky v ministerském úřadě, chválil i další ministry za hnutí ANO. Jeho velkou oblíbenkyní je třeba Karla Šlechtová. Zeman se nikdy nevyjádřil o Babišovi v tom smyslu, že snad mohl někdy jednat nemorálně či nezákonně. Nekritizoval na něm nic. A jak se mu zřejmě odvděčil Babiš? Jeho hnutí, které dosahuje největší voličské obliby, nepostaví svého kandidáta na prezidenta. A přitom relativně oblíbených osobností má dost – Martina Stropnického, Evu Jourovou, nebo Pavla Teličku. Zeman tak Babiše ochraňuje dál. Jediným viníkem je Sobotka, boří úspěšnou vládu. O podezřeních, které se na Babiše vyrojily v souvislosti s ovlivňováním svých novin, Zeman mlčí. Kdyby se stejná obvinění ukázala u Bohuslava Sobotky, okamžitě by vyzval k jeho odchodu, u Babiše ale ne. Miloš Zeman kalkuluje s tím, že má podporu většiny českého národa, stejně tak Babiš. Pravda a síla je tedy na jejich straně. Možná se ale Zeman přepočítal.

Sobotka zvládl Lánský puč, tehdy ho podržela veřejnost

Bohuslav Sobotka, často označován jako neslaný a nemastný, zatím zdárně zdolal všechny klacky, které mu Miloš Zeman hodil pod nohy. Při slavném Lánském puči se za něho postavila většina strany, ale také široká veřejnost, na podporu premiéra se konaly i pochody. Pučisté byli poraženi, Zeman se stáhl do ústraní. Následovalo funkční období vlády, občas se objevila nějaká ta drobná šarvátka. Teď vytáhl Zeman do boje znovu, v plné zbroji – s Andrejem Babišem. Zeman nejprve začal opět zpochybňovat ústavní zvyklosti a hrozil, že na základě demise odvolá pouze Sobotku. Přichystal slavnostní ceremonii na Hradě, kde čekal, že mu Sobotka donese demisi. A nebo možná už ani nečekal, ten samý den přece dostal oznámení o změně plánu ze strany premiéra. Takže ho chtěl alespoň znemožnit. To se mu, dle fotek, možná podařilo. Dle slov však nikoliv. Sobotka situaci zdárně ustál a hájil své stanovisko, že za krizi může Andrej Babiš.

Zbroj Zemana a Sobotky tak je stejná, oba využívají Babiše jako svou zbraň. Zeman využívá jeho velké popularity k prosazení svých cílů (a ano, jedním z nich je konečně dokonat pomstu na Bohuslavu Sobotkovi), Sobotka naopak pálí tím, že neustále připomíná skandály (a řekněme si na rovinu, že obvinění jsou vážná) jedné z nejvlivnějších osob ve vládě. Kdyby se totiž podobná podezření na vysokého vládního činitele objevila v minulosti, zcela jistě by skončil, zřejmě by odešel sám od sebe. Babiš ale tvrdí: „Neodejdu!“. A Sobotka dnes ve stejném duchu prohlásil: „Neustoupím!“.

Kalousek možná pomůže premiérovi, Zemanovi dochází dech

Zeman s Babišem se teď snaží přehlušit kauzy ministra financí vším možným. Trapným aranžmá na Hradě, zpochybňováním ústavních zvyklostí a kopáním do předsedy ČSSD. Sami jsou možná překvapeni, že Sobotka ještě nepadl. Možná i většina společnosti to nečekala. V neúnavném boji Sobotka zatím nepolevil a konečně mu to přináší ovoce. Většina ústavních právníků se kloní k jeho výkladu Ústavy, straníci, ač na počátku krize rozčarovaní, že jim Sobotka nic neřekl, se za ním nakonec sešikovali, koaliční KDU-ČSL taktéž podporuje premiéra, zejména poté, co byly zveřejněny nahrávky s Babišem. Teď má Sobotka dalšího, nečekaného spojence.

Opoziční TOP 09 s Miroslavem Kalouskem přispěchala na pomoc do aliance proti Babišovi. ODS zřejmě sehnala dostatek hlasů na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k projednání nahrávek Andreje Babiše. Bude to stačit? Stěžejní bude zejména názor veřejnosti. Je otázkou zda duo Babiš – Zeman má stále podporu mas. Možná ano, to je pak osud Sobotky zpečetěn, nejpozději po říjnových volbách. Miloši Zemanovi může do té doby dojít dech, včerejší křečovitý výstup na Hradě a dnešní trapné zpochybnění demise Babiše (Sobotka v listině uvedl přesné datum, kdy by měl Babiš ve vládě skončit, Ovčáček to označil za protiústavní), kterou poslal Sobotka, může jeho příznivce unavit. Babiš možná vypadne ze hry, ostatně včera v několika rozhovorech o nahrávkách ztrácel nervy. Sobotka by ale musel dostát svému slovu a skutečně neustoupit...

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Bohuslav Sobotka Miloš Zeman komentář demise Sobotkovy vlády (2017)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy