Komentář Miroslava Horkého – Andrej Babiš bude prvním Slovákem na Hradě od roku 1989. Historie se opakuje a ministra financí čeká kariéra úspěšného a oblíbeného politika. Skandál, se kterým se musí potýkat, veřejnost zapomene. Ztrátu paměti ostatně utrpěla už v případě Václava Klause. Toho Sarajevský atentát posílil, bojovník se starými pořádky pak byl populárním prezidentem. Apely na morálku ze strany prezidenta Havla nikoho moc nezajímaly, stejně jako dnes nikoho nezajímá Sobotka.
Klausovi financování ODS zlomilo vaz jen na pár týdnů
Současná vládní krize není pouhým sporem mezi premiérem Sobotkou a prezidentem Zemanem. Tentokrát se hraje o morální směřování České republiky, o vývoj a směřování politické kultury v zemi. Ústřední postavou je totiž nejoblíbenější český politik – ministr financí Andrej Babiš, který odmítá rezignovat. V situaci, kdy je jeden z nejvýše postavených politiků vážně podezřelý nejen z finančních machinací, ale též ovlivňování médií, ale zároveň za ním stojí většina společnosti, jsme už jednou byli. Václav Klaus sice neovlivňoval média, financování jeho strany mu však zlomilo vaz. Na pár týdnů.
Paralela s rokem 1997, kdy se koaliční partneři vzbouřili proti svému premiérovi, sice pokulhává, ale několik klíčových faktorů je téměř totožných. Prvního českého ministra financí a pozdějšího premiéra Václava Klause vnímala veřejnost jako bojovníka se starými pořádky. Bylo třeba opustit zahnilé komunistické politické praktiky. A modrá holubice ODS s energických ekonomem Klausem byla jasnou volbou, jak „dát zemi do pořádku“. Tehdy se za „pravičáky“ považovala většina společnosti, i ta, která netušila, jaké hodnoty jsou čistě pravicové a čistě levicové.
Veřejnost premiéra nebývale silně podpořila
Skandál s financováním ODS vyplouval na povrch postupně. Tajemná konta strany ve Švýcarsku však předseda Klaus dlouho popíral. Vláda vládla dál, až do osudného roku 1997. Klaus odjel na návštěvu do Sarajeva a vzbouřenci Ivan Pilip a Jan Ruml z jeho vlastní strany vyzvali premiéra, aby okamžitě odstoupil z vlády kvůli vážným pochybením ohledně financování strany. Akt „zrádců“, jak je velká část veřejnosti vnímala, se dodnes nazývá „Sarajevským atentátem“. Z vlády okamžitě odešli lidovci a koaliční ODA. Premiér Klaus musel situaci řešit.
Na pomoc mu přispěchala veřejnost. Lidé se krátce po „atentátu“ shromáždili před sídlem ODS a provolávali hesla „My tě nedáme!“, „Klause nedáme!“, „Vydržet!“. Pilip s Rumlem pak byli „syčáci, lháři a podvodníci“. Vrcholem byla také svolaná demonstrace na Václavském náměstí na podporu Klause. Tu svolal pražský primátor Koukal z ODS. Politická krize se také promítla do vztahu mezi nejvyššími ústavními činiteli. Prezident Václav Havel tehdy v proslulém Rudolfínském projevu kritizoval stav české politiky. Sledují se pouze ekonomické ukazatele, tvrdil tehdy. Morálka se z politiky vytrácí a ve společnosti zavládla blbá nálada. Projev následně nebývale ostře zkritizoval odstupující premiér Klaus.
Babiš i Klaus byli spasitelé české politiky
I přes to, že Klaus nakonec ustoupil a vláda padla, o několik měsíců později byla ODS druhou nejsilnější stranou, společně s ČSSD uzavřela opoziční smlouvu. Klaus se po několika letech stal na 10 let nejvyšším ústavním činitelem. Důvěra v prezidentský úřad byla téměř celé jeho funkční období na nejvyšších hodnotách. Skandál, neskandál, lhaní, nelhaní. Klaus dokázal z celé kauzy vytěžit maximum.
Stejně se snaží chovat vicepremiér Andrej Babiš. I on přišel, aby spasil Česko, aby vymýtil špinavé politické praktiky, které tu nastolil symbol korupce Kalousek a ODS. On není politik, maká! A lidé, znechuceni politickým vývojem v zemi, kdy poslední pravicová vláda padla kvůli milence premiéra, mu uvěřili. Jeho hnutí se z nuly dostalo na druhé místo ve volbách a Babiš ministrem financí. Jeho popularita stoupala celé funkční období. I teď, kdy se provalilo to, že úkoloval svoje média, je nejpopulárnějším politikem.
Slovák na Hradě? I to je možné
Babiš čelí mnohem vážnějším podezřením, a přesto vláda stále funguje. Klaus alespoň dokázal rezignovat – i když, ono mu asi nic jiného nezbývalo. I dnes, stejně jako před dvaceti lety, se střetávají nejvyšší ústavní činitelé. Premiér a ministr financí, ale také premiér a prezident. Stejně tak jako tehdy Václav Havel, i dnes se snaží Bohuslav Sobotka apelovat na morální principy v politice, kterými se Andrej Babiš zřejmě neřídí.
Je otázkou, kdy vyjde lid do ulice a podpoří svého spasitele Babiše. Možná, že pražský primátor uspořádá demonstraci na jeho podporu. Jedná se přeci o Adrianu Krnáčovou, taktéž členku hnutí ANO. Budou lidé znovu skandovat „Babiše nedáme!“ a „Vydržet!“?. Bude Bohuslav Sobotka častován výrazy jako zrádce a lhář? No, on už na internetu takto častován je. Opakuje se historie? Pokud ano, tak nás čeká dlouhé období vlády Andreje Babiše.
Babiš se zřejmě stane premiérem. Možná na osm let, kdo ví. Pokud by kopíroval politickou trajektorii Václava Klause, můžeme očekávat, že do několika let budeme mít prvního Slováka na Hradě od roku 1989. Jediný rozdíl v současné situaci je, že Babiš se zuby nehty drží své funkce. Můžeme si klást otázku, proč?
Související
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
Andrej Babiš , Václav Klaus , komentář , Bohuslav Sobotka , demise Sobotkovy vlády (2017)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák