Herman slovy o hanbě popudil komunisty. Netřeba urážet naše voliče, reagují

Praha - Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dnes před poslanci řekl, že je hanba, že komunisté stále sedí v Parlamentu České republiky. Proti slovům ministra kultury se důrazně ohradil místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Komunisté skutečně sedí v poslaneckých řadách od dob Sametové revoluce až do současnosti. Nejvíc jich tam měli po volbách v roce 2002, kdy celou čtvrtinu Sněmovny tvořili zástupci KSČM. Sousední Slováci jsou na tom zcela opačně.

„Komunisté měli čtyřicet let čas na to, aby tuto zemi zdevastovali morálně a hospodářsky takovým způsobem, že se z toho hrabeme dodnes. A já tady pozvedám hlas proti této komunistické propagandě, která tady v roce 2017 zaznívá na půdě českého Parlamentu. Je to nepřijatelné a je to hanba české politiky, že komunisté stále v Parlamentu sedí,“ řekl dnes při příležitosti písemných interpelací ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na adresu komunistů. 

"V parlamentní demokracii se mohou jednotlivé strany kritizovat, ale měla by být ctěna politická soutěž a výsledky voleb," sdělil pro EuroZprávy.cz Jiří Dolejš, místopředseda KSČM. Stejně tak je prý třeba ctít právo interpelovat ministry, v tomto případě Martina Stropnického. "Za KSČM stojí statisíce voličů a ty netřeba urážet. Jim zase vadí např. církevní restituce či přílišné nadbíhání tzv. krajanským spolkům," dodal. 

Stalo se tak při interpelaci na ministra obrany Martina Stropnického (ANO) ve věci spolupráce české čtvrté brigády rychlého nasazení a německé desáté obranné divize. Do původní debaty mezi předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a Martinem Stropnickým se následně vložil ministr kultury Daniel Herman, začal bránit organizaci Severoatlantické aliance (NATO). „Komunistům se nepodařilo rozpoutat další válku. Samozřejmě, že ruská okupace východu Ukrajiny a Krymu je velké bezpečnostní riziko velmi blízko našim hranicím. A jedině díky našemu členství v Severoatlantické alianci máme skutečně bezpečnostní jistoty,“ řekl na půdě Sněmovny. Následně svůj názor prezentoval i na sociální síti Twitter.

Přítomnost komunistů v našem parlamentu v r.2017 je hanbou české politiky. Drzost,s níž zneužívají interpelací,je neskutečná! Lze to změnit!

— Daniel Herman (@DanielDherman) 25. května 2017

"Na NATO je legitimní mít různý názor a o podřízení naší brigády rychlého nasazení německému velení lze přeci svobodně diskutovat. Vzteklá reakce ministra Hermana připomíná potrefenou husu," domnívá se Jiří Dolejš.

Komunisté (KSČM) sedí v lavicích české Poslanecké sněmovny nepřetržitě od roku Sametové revoluce. Nejvíce poslanců měli po volbách v roce 2002, což média a politologové interpretovali jako znechucení českých voličů z opoziční smlouvy, kterou mezi sebou uzavřela ČSSD a ODS v roce 1998. Tehdy sedělo v poslaneckých lavicích 41 členů za KSČM. Momentálně disponují komunisté 33 křesly ve Sněmovně. Nejméně, 22, jich KSČM měla po volbách v roce 1996. Naopak v českém Senátu komunistů ubývá. V současnosti je členem KSČM pouze jeden senátor.

Slovenská Komunistická strana Slovenska (KSS) seděla ve slovenském parlamentu pouze mezi lety 2002 - 2006.

Komunisté Hermanova slova tvrdě zkritizovala, podle ČTK  řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, aby se ministr omluvil voličům KSČM. Nevoli komunistů vzbudila i informace, že vicepremiér české vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pojede na sudetoněmecký sněm.

Související

Daniel Herman

Herman převzal nejvyšší vyznamenání sudetských Němců

Bývalý ministr kultury České republiky Daniel Herman dnes v Mnichově na sudetoněmeckém sjezdu převzal Evropskou cenu Karla IV., která je nejvyšším vyznamenáním sudetských Němců. V děkovném projevu Herman označil cenu za podporou v budování přátelství mezi Němci a Čechy a v boření vzájemných předsudků. Herman rovněž varoval před upřednostňováním krátkodobých národních cílů na úkor celoevropské svobody.

Více souvisejících

Daniel Herman Jiří Dolejš Pavel Bělobrádek Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy