Evropské hodnoty ví, jak zatočit s islámským extremismem. Zapojit se mají i muslimové

Praha - Výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský nabízí recept pro boj s islámským extremismem. Jako klíčové vnímá okamžité zatýkání radikálů a v dlouhodobém horizontu reformu islámu jakožto náboženství. Připouští, že chybou je i dogmatický multikulturalismus.

Podle výkonného ředitele think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovského, kterému šéfuje Jakub Janda, je proti islámskému extremismu v Evropě nutné bojovat na několika úrovních, které se doplňují. Hokovský svůj recept napsal na sociální síť Facebook v reakci na další teroristický útok v Londýně ze sobotního večera. 

Jednotlivé úrovně odlišuje na základě časového hlediska. "Okamžitě (dny a týdny): zatýkat radikály, sledovat podezřelé, posilovat ochranu měkkých cílů, tj. operativní práce bezpečnostních složek a zpravodajských služeb," zmiňuje Hokovský. Součástí řešení otázky extremismu by ale měly být i střednědobé aktivity.

"Střednědobě (měsíce-roky): zaměřit se na potírání šíření islámského extremismu, tj. taktická práce pro bezpečnostní politiku státu ideálně koordinovaná z jednoho centra. A posilování obranyschopnosti a odolnosti společnosti," uvádí. Z dlouhodobého hlediska je pak třeba podporovat reformu islámu. "Pěstovat výklad, který odmítne všechny prvky neslučitelné s principy osobní svobody, lidské důstojnosti a rovnoprávnosti v západním pojetí," upřesňuje. S tímto by ale podle jeho mínění měli přijít sami muslimové. 

Na závěr dodává, že vylučovat jakoukoliv spojitost extremismu a migrace není na místě. "Nelze se tvářit, že boj proti islámskému extremismu nesouvisí s imigrační a integrační politikou. Nezodpovědná politika otevřených dveří a přístup k menšinám v duchu dogmatického multikulturalismu jsou součástí příčin dnešní krize, a proto jejich odmítnutí je součástí řešení," uzavírá Hokovský.

Související

Nad Eu se stahují mračna.

EU čeká zánik? Chybou byl schengenský prostor i vstup zemí z východního bloku, tvrdí studie

Brusel - Občas se zdá, že cizí oko toho vidí víc než lidé, kteří žijí každý den uprostřed evropské politické nejistoty. Ve studii s názvem “Fractured Continent: Europe’s crises and the fate of the West,” se bývalý novinář pro Washington post William Drozdiak rozhodl podívat na věci, které dnes rozkládají Evropskou unii. Jako viníky jmenoval tři věci - společnou měnu euro, nekontrolovaný Schengenský prostor a vstup zemí z bývalého Východního bloku.
Dezinformační weby jsou fenomén současnosti. Když proti nim nezakročí stát, musí si firmy poradit samy

České manipulativní servery sleduje i vnitro. Seznam a důvod tají

Praha - Problematika šíření falešných a poplašných zpráv v prostoru českého internetu je stále naléhavější. Oficiální seznam tzv. dezinformačních webů sestavuje také Ministerstvo vnitra. Se svým seznam přišel také think-tank Evropské hodnoty a někteří novináři.

Více souvisejících

Evropské hodnoty extremismus islám kultura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy