Praha - Vláda dnes schválila návrh ministerstva financí na rozpočet pro příští rok se schodkem 50 miliard korun. Ministerstva ale vznášení další požadavky v desítkách miliard. Premiér Bohuslav Sobotka počítá s tím, že přes prázdniny se podaří jejich nároky redukovat. Schodek kririzuje ODS i Hospodářská komora.
"Hlavní problém máme v oblasti výdajů na obranu, byl bych rád, abychom se dostali k tomu, že výdaje ve výhledu pro rok 2020 budou 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Tak jak byl zatím výhled předložen, to tomu neodpovídá," řekl před jednáním Sobotka.
Později uvedl, že kabinet se na výdajích na obranu shodl tak, aby byl požadavek 1,4 procenta HDP v roce 2020 dodržen. Sobotka připomněl, že vláda uložila ministerstvu financí vypracovat do konce srpna návrh zákona o státním rozpočtu. "Dnes byla šance, aby jednotliví ministři připomněli problémy, které je třeba vyřešit. V dalších měsících lze čekat intenzivní jednání resortů s ministerstvem financí," uvedl premiér.
Sobotka chce v rozpočtu v příštím roce posílit financování vysokých škol, prioritou má být také financování sociálních služeb, zdravotnictví, dopravní infrastruktury a spolufinancování evropských projektů.
Výdaje rozpočtu by příští rok podle návrhu měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů činit 1,342 bilionu korun a příjmy 1,292 bilionu korun. Požadavky ministerstev podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) přesahují plánovaný schodek o 97 miliard korun. Uvedl, že návrh předběžných příjmů rozpočtu na příští rok bez peněz z EU je proti letošku vyšší o 69 miliard, předběžné výdaje jsou meziročně o 59,6 miliardy vyšší.
"Vláda schválením tak vysokého schodku sama sebe usvědčila z promrhání předchozích let ekonomické konjunktury, kdy mohla dát veřejné finance do pořádku. Udělala pravý opak," uvedl poslanec ODS Jan Skopeček.
"Hospodářská komora každoročně poukazuje na to, že v období ekonomického růstu je třeba sestavovat přebytkové rozpočty, a to tím spíše, že i skutečný výsledek loňského hospodaření skončil v plusu. Nejproblematičtějším momentem aktuálního návrhu je razantní destiprocentní zvýšení objemu prostředků na platy státních zaměstnanců," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.
Vláda schválila i výdajové rámce rozpočtu na roky 2019 a 2020. Návrh MF počítá se zvýšením schodku rozpočtu v roce 2019 z původně schválených 30 miliard na 50 miliard korun. Na rok 2020 MF navrhlo schodek rozpočtu 45 miliard korun.
Související
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
státní rozpočet , Vláda ČR , Bohuslav Sobotka , Ministerstvo financí , Ivan Pilný , ODS , hospodářská komora
Aktuálně se děje
před 54 minutami
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
před 1 hodinou
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
před 2 hodinami
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
před 3 hodinami
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
před 4 hodinami
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
před 5 hodinami
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
před 5 hodinami
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
před 6 hodinami
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
před 8 hodinami
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
Severoatlantická aliance byla nucena vyslat do vzdušného prostoru nad Polskem stíhací letouny v reakci na masivní vlnu ruských leteckých úderů na Ukrajině. Moskva během nočního útoku nasadila strategické bombardéry Tu-95MS schopné nést jaderné zbraně, více než padesát raket různých typů a přibližně sedm set bezpilotních letounů. Součástí této rozsáhlé operace bylo podle britských médií The Guardian a The Mirror také odpálení hypersonické rakety středního doletu Orešnik, která zasáhla město Bila Cerkva ležící necelých devadesát kilometrů jižně od ukrajinského hlavního města
Zdroj: Libor Novák