ROZHOVOR | ČSSD se nepoučila, ekonom je překvapen slovy Štěcha. Jeho návrh by ohrozil nejmenší obce

ROZHOVOR - Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) chce navýšit odvody živnostníkům. Podle ekonoma z Vysoké školy ekonomické (VŠE) Štěpána Křečka je však důležité vědět, že zaměstnanec má oproti živnostníkovi mnohé výhody. Výroky je překvapen, jelikož v minulosti, když se představitelé ČSSD negativně vyjadřovali na adresu živnostníků, se zlou se potázali. Pro EuroZprávy.cz také uvedl, že Štěchovo opatření by výrazně zhoršilo situaci zejména na malých obcích.

Jak hodnotíte slova předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), že by se živnostníkům měly zvýšit odvody a postupně se vyrovnat na úroveň, na které odvádí běžní zaměstnanci?

Abych se přiznal, tak mě to trošku překvapilo. Protože v minulosti, když zástupci Sociální demokracie útočili na živnostníky, vždycky se zlou se potázali. Ukazovalo se to například u pana Mládka (Jan Mládek, bývalý ministr průmyslu a obchodu, pozn. red.), který prohlašoval, že živnostníci jsou paraziti a poté dlouhou dobu, když byl ministr, se to s ním táhlo. Měl jsem takový pocit, že už se z toho trochu vyléčili, protože drobný živnostník přeci není někdo, kdo by vydělával nějaké horentní sumy peněz. Je to člověk, který nemá nárok na dovolenou, musí se postarat sám o sebe, nemá jistotu příjmu, když nemá zakázky.

Je to poměrně složité v dnešní době být živnostníkem a útok na tuto skupinu osob, si nemyslím, že je nějak rozumný. I z ekonomického úhlu pohledu. Živnostníci sice odvádějí velmi málo, ale také velmi málo z toho systému čerpají. Nějaké výraznější kritizování této skupiny osob nevidím jako vhodné. Když se podíváme na statistiky, kolik je v Čechách živnostníků, tak tam je jednoznačný trend, že ten podíl klesá, obzvlášť u OSVČ na hlavní činnost.

Pokud by k postupnému vyrovnání odvodů došlo, jaké ekonomické důsledky by to pro Česko mohlo mít?

Když se podíváme na to, jaké všechny výhody mají zaměstnanci oproti živnostníkům a ty výhody by poté nebyly zohledněny v těch odvodových povinnostech, tak by to vedlo ke dvěma efektům. První efekt by byl takový, že by živnostníci část svých příjmů utajovali tak, aby si opticky příjmy snížili, aby tedy v praxi odváděli stále stejně. Toho by mohli využít například řemeslníci, kteří by někomu přišli něco opravit bez faktury, kdy na to zpětně těžko někdo přijde. Druhá možnost je, že by se na to část živnostníků „vykašlala“ definitivně. To by přineslo potíž v tom, že řada činností, které jsou dnes v ekonomice používány, by zmizela. Vidíme to už dnes u těch menších obcí, obslužnost službami je nedostatečná a dál by to tak poškodilo tyto nejmenší živnostníky a obslužnost obcí by se zhoršovala. To by přineslo negativní dopad pro malé obce, lidé by přecházeli do nějakých fabrik, kde by hledali obživu.

Milan Štěch argumentuje tím, že by opatření pomohlo zaměstnavatelům, kteří dlouhodobě nemohou najít vhodné zaměstnance. Je navýšení odvodů živnostníkům skutečně tím krokem, který by situaci zlepšil?

Česká republika je v situaci, kdy máme extrémně nízké platy a mzdy. Je to už do očí bijící. My máme tři čtvrtiny, respektive 80 procent výkonu průměru Evropské unie, ale co se týče platů, tak tam jsme zhruba na dvou pětinách. Ta disproporce je enormní. Když někdo nemůže do své výroby najít zaměstnance, tak mnohdy je to způsobené tím, že nabízí neadekvátní mzdu za práci, kterou poptává. V tu chvíli se nemůže divit, že nesežene zaměstnance. Řešením je, že se výroby, které nejsou schopny generovat vyšší mzdy, budou transformovat na výroby s vyšší přidanou hodnotou a mzdy budou muset být adekvátní. Ten dumping, který zde dnes máme, je nepřijatelný.

Pokud jsme v situaci, kdy člověk pobírající minimální mzdu není schopen reprodukovat ani své osobní životní náklady, není schopen si zaplatit nájem, stravu a dopravit se do práce, poté zde stát dotuje formou dávek podnikání zaměstnavatele, aby vůbec mohl do práce chodit. Stát tu není od toho, aby dotoval podnikání zaměstnavatelů. Zaměstnavatel by měl být schopný dávat takový plat, aby s ním mohl zaměstnanec normálně vyžít. Pokud toho není schopen, měl by se přeorientovat na jinou výrobu nebo s tím podnikáním skončit. Tak funguje kapitalismus, ten, kdo není schopen se udržet na trhu, zkrátka musí z toho trhu odejít.

Děkuji za rozhovor

Ing. Štěpán Křeček, MBA je ekonom a akademický pracovník na Vysoké škole ekonomické v Praze

Související

Více souvisejících

Milan Štěch živnostníci rozhovor Ekonomika Štěpán Křeček

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 20 minutami

před 53 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy