ROZHOVOR - Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) chce navýšit odvody živnostníkům. Podle ekonoma z Vysoké školy ekonomické (VŠE) Štěpána Křečka je však důležité vědět, že zaměstnanec má oproti živnostníkovi mnohé výhody. Výroky je překvapen, jelikož v minulosti, když se představitelé ČSSD negativně vyjadřovali na adresu živnostníků, se zlou se potázali. Pro EuroZprávy.cz také uvedl, že Štěchovo opatření by výrazně zhoršilo situaci zejména na malých obcích.
Jak hodnotíte slova předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), že by se živnostníkům měly zvýšit odvody a postupně se vyrovnat na úroveň, na které odvádí běžní zaměstnanci?
Abych se přiznal, tak mě to trošku překvapilo. Protože v minulosti, když zástupci Sociální demokracie útočili na živnostníky, vždycky se zlou se potázali. Ukazovalo se to například u pana Mládka (Jan Mládek, bývalý ministr průmyslu a obchodu, pozn. red.), který prohlašoval, že živnostníci jsou paraziti a poté dlouhou dobu, když byl ministr, se to s ním táhlo. Měl jsem takový pocit, že už se z toho trochu vyléčili, protože drobný živnostník přeci není někdo, kdo by vydělával nějaké horentní sumy peněz. Je to člověk, který nemá nárok na dovolenou, musí se postarat sám o sebe, nemá jistotu příjmu, když nemá zakázky.
Je to poměrně složité v dnešní době být živnostníkem a útok na tuto skupinu osob, si nemyslím, že je nějak rozumný. I z ekonomického úhlu pohledu. Živnostníci sice odvádějí velmi málo, ale také velmi málo z toho systému čerpají. Nějaké výraznější kritizování této skupiny osob nevidím jako vhodné. Když se podíváme na statistiky, kolik je v Čechách živnostníků, tak tam je jednoznačný trend, že ten podíl klesá, obzvlášť u OSVČ na hlavní činnost.
Pokud by k postupnému vyrovnání odvodů došlo, jaké ekonomické důsledky by to pro Česko mohlo mít?
Když se podíváme na to, jaké všechny výhody mají zaměstnanci oproti živnostníkům a ty výhody by poté nebyly zohledněny v těch odvodových povinnostech, tak by to vedlo ke dvěma efektům. První efekt by byl takový, že by živnostníci část svých příjmů utajovali tak, aby si opticky příjmy snížili, aby tedy v praxi odváděli stále stejně. Toho by mohli využít například řemeslníci, kteří by někomu přišli něco opravit bez faktury, kdy na to zpětně těžko někdo přijde. Druhá možnost je, že by se na to část živnostníků „vykašlala“ definitivně. To by přineslo potíž v tom, že řada činností, které jsou dnes v ekonomice používány, by zmizela. Vidíme to už dnes u těch menších obcí, obslužnost službami je nedostatečná a dál by to tak poškodilo tyto nejmenší živnostníky a obslužnost obcí by se zhoršovala. To by přineslo negativní dopad pro malé obce, lidé by přecházeli do nějakých fabrik, kde by hledali obživu.
Milan Štěch argumentuje tím, že by opatření pomohlo zaměstnavatelům, kteří dlouhodobě nemohou najít vhodné zaměstnance. Je navýšení odvodů živnostníkům skutečně tím krokem, který by situaci zlepšil?
Česká republika je v situaci, kdy máme extrémně nízké platy a mzdy. Je to už do očí bijící. My máme tři čtvrtiny, respektive 80 procent výkonu průměru Evropské unie, ale co se týče platů, tak tam jsme zhruba na dvou pětinách. Ta disproporce je enormní. Když někdo nemůže do své výroby najít zaměstnance, tak mnohdy je to způsobené tím, že nabízí neadekvátní mzdu za práci, kterou poptává. V tu chvíli se nemůže divit, že nesežene zaměstnance. Řešením je, že se výroby, které nejsou schopny generovat vyšší mzdy, budou transformovat na výroby s vyšší přidanou hodnotou a mzdy budou muset být adekvátní. Ten dumping, který zde dnes máme, je nepřijatelný.
Pokud jsme v situaci, kdy člověk pobírající minimální mzdu není schopen reprodukovat ani své osobní životní náklady, není schopen si zaplatit nájem, stravu a dopravit se do práce, poté zde stát dotuje formou dávek podnikání zaměstnavatele, aby vůbec mohl do práce chodit. Stát tu není od toho, aby dotoval podnikání zaměstnavatelů. Zaměstnavatel by měl být schopný dávat takový plat, aby s ním mohl zaměstnanec normálně vyžít. Pokud toho není schopen, měl by se přeorientovat na jinou výrobu nebo s tím podnikáním skončit. Tak funguje kapitalismus, ten, kdo není schopen se udržet na trhu, zkrátka musí z toho trhu odejít.
Děkuji za rozhovor
Ing. Štěpán Křeček, MBA je ekonom a akademický pracovník na Vysoké škole ekonomické v Praze
Související
Milan Štěch se po 24 letech rozloučil s horní komorou, senátoři mu tleskali vestoje
Štěch: Jsem zklamaný, děkuji voličům, kteří mi byli věrní
Milan Štěch , živnostníci , rozhovor , Ekonomika , Štěpán Křeček
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě